Hüseyin Kaya'nın deneme kitabı çıktı

“Çırpınıp İçinde Döndüğüm Deniz” okurunu şiirsel bir iklime götürüyor.

Hüseyin Kaya'nın deneme kitabı çıktı

Sivaslı şair, yazar Hüseyin Kaya’nın Ötüken Yayınlarından çıkan deneme kitabı “Çırpınıp İçinde Döndüğüm Deniz” ismiyle müsemma bir anlatımla okurunu şiirsel bir iklime götürüyor.

Yazarın şair oluşu tabii olarak satırlara, hatta kelimelere işlemiş. Daha çok anlatılan, yazarın mazideki çocukluğuna ömrünün ortalarından bakışıyla göz kırptığı eski istasyonlu günler. Denizi olmayan bir memleketin elbette rıhtımı da olmaz. Ve fakat varsa bir tren yolunuz, o alıp götürür sizi deniz benzeri bozkırların ta ötesine. İşte burada işin içine şairlik girecek, istikbale nazarı Hüseyin Kaya’ya söyleteceğiz. “… yanlış ezberlenmiş şiirler gibidir geleceğe dair düşlediğiniz her şey.”  Peki niçin? Bu kadar isabetsiz mi atışları vardır çocukluk denen silahın? Evet, çünkü çocuklar çabuk büyür. Hele yazar Hüseyin Kaya, diyeceklerini otuzlu yaşların son çeyreğine doğru söylüyorsa… “Yudumladığınız çayın en güzel yerinde bardağınızın ellerinizde parçalanmasıdır otuzlarda yaşamak.” Ah azizim, ne de güzel tarif ettin çay bardağının yazarın eline ne de güzel yakıştığını. İçelim, keklik kanı olsun çayımız. Sivas’ta çocukluğunun ayak izlerini istasyonda tekrar adımlamak gayreti güden şaire selam olsun.

Neler yok ki…Çırpınıp İçinde Döndüğüm Deniz, Hüseyin Kaya

Kitapta ömrün ortasında olmaktan tutun, baba sevgisine, aşka, hatıralara, yazarlara tutulmaya, gurbete, yolculuklara, güz mevsimine, hazan günlerine, sararmış yapraklara, kar ve kışın çocuksu tariflerindeki ince tatlara ve tabii ki tren istasyonlarına kadar yazarın gözlemlerinin şiire benzer kalıpta deneme türüne misafir edilişine şahit oluyoruz.

Karpuz güzeli, kiraz güzeli derken kış güzeli…

Artık adetten oldu, her şeye bir güzel uydurarak hayatı festival havasında soluklanıyoruz. Ve ben yazarın “Kış Güzeli” adlı yazısını çok beğendim. Yazar kendi çocukluğundan misal vererek cümleler kuruyor ki okuyanı eriten cinsten. Kitaptaki cümleler benim gibi sizi de alıp götürecek, çocukluğumun kışına. Hiç üşümezdim, çünkü çocuktum. Kanım kaynardı, sobanın üzerindeki güğüm gibi. Bu yazıyı neden çok sevdim peki? Bu yazı ömrümün en güzel kışını hatırlattı bana. Bir daha seçtim kış güzelini. En güzel kış, çocukluğumda yaşadığım kışlar idi. Teşekkürler Hüseyin Kaya. Dost elinle uzandın ve çocukluğumuzun kış tarafından tuttun bizi. İtiraf et, senin elin de hâlâ buz gibi. Ömür yolculuğunu yarıladığını düşünüyorsun; fakat ellerin çocuk. Eller hep çocuk kalsa, günaha bulaşmamış. Öyle değil mi?

Yazarın kalesi: Sivas istasyonu

“Çocukluğunuz istasyonsuz bir şehirde ya da kasabada geçmişse; şüphesiz, telafisi mümkün olmayan bir ziyan içindesinizdir.”

Burada, yapma be Hüseyin Kaya, ne güzel alışmıştık senin gezdiğin istasyona. Soğuk bir kış günü kaloriferi çalışmayan bir tren kompartımanında ilk sigaranı içtiğim zamana bile şahitlik ettim ben. En azından bu kitabı okuyanlar, telafi istasyonuna uğramış kabul edilse. Nasıl olur?

Sivas’ta istasyon olsaydım

Hani bir şeyi anlatırsınız, sizi de dinleyenler bulunur. Meddah havasında ve tadında. O kadar güzel anlatırsınız ki dinleyenleri neredeyse vakanın içine çeker, olaydaki her şeyi yaşatırsınız ya… İşte yazarın anlattıklarına, çocuklukta yaşadıklarına o derece kapıldım ki, işin içine istasyon girmese sanki yaşadığım şehir Tokat’ın şirin mi şirin Erbaa’sı kitapta önüme sunulmuş diyeceğim; fakat tren bizim buradan geçmiyor. Bizim ellerde otobüsler geçiyor Doğu’dan Batı’ya; Batı’dan Doğu’ya.

Ve okurun itirafıdır: Şu Sivas’ta bir istasyon olsaydım.

Mehmet Akbulut yazdı

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2019, 18:15
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
aziz mahmut öncel
aziz mahmut öncel - 8 yıl Önce

bu güzel selamla hüseyin hocayı yeniden anmak...

Abdurrahman Karakaş
Abdurrahman Karakaş - 8 yıl Önce

Hüseyin Bey'i tebrik ediyorum. Bu kitabını henüz görmedim ama, ben hüseyin kaya'nın şiirinin tadını biliyorum. denemesinin de özge tadını alacağız inş.

Merve
Merve - 8 yıl Önce

Sürekli yazmasa da denemelerini takip ettiğimiz bir dergi var sayın Kaya'nın. Yazdıklarının kitaplaşmış olduğunu bilmek daha da güzel elbet. Bizleri kitapta şair inceliğinde hoş yazıların beklediğini biliyoruz en azından.

Mevlâna İdris
Mevlâna İdris - 8 yıl Önce

Dosttur.Hüseyn'dir.Kaya'dır.Denemiştir.Mübarek olsun.

konya
konya - 8 yıl Önce

Ömür yolculuğunu yarıladığını düşünüyorsun; fakat ellerin çocuk. Eller hep çocuk kalsa, günaha bulaşmamış. Öyle değil mi?............şair ne güzel dile getirmiş,kitap bu hafta elime ulaşır.........saygılar.

Murat Toksoy
Murat Toksoy - 8 yıl Önce

Zaten şiire en yakın tür derler ya deneme için. Sayın Kaya'yı tebrik ederiz. Tez vakitte kitaba ulaşmak muradındayız. Mehmet Akbulut'a da bu güzelliği haber verdiği için teşekkür ederiz.

Yıldırım
Yıldırım - 8 yıl Önce

O gerçektende içinde bulunduğu sınırlara sığmayan, okyanusların sınırlarını zorlayan bir deniz. Allah yolunu ve bahtını açık etsin...

büşra hrpl
büşra hrpl - 8 yıl Önce

hüseyin kaya benim edebiyat öğretmenimdir..kendisini sınıfça çok severiz..kitabınıda cok begendım hocamın..inş devamı gelir..

banner19

banner13