Hukukçu Şairden Denemeler: Zaman Irmağı

Erdal Noyan’ın 'Zaman Irmağı' adlı kitabı, okuyucuyu ırmak serinliğinde, zamanda bir yolculuğa çıkaran denemelerden oluşuyor. Mustafa Uçurum bu kitap hakkında yazdı.

Hukukçu Şairden Denemeler: Zaman Irmağı

Erdal Noyan. Şair, yazar. Hukuk fakültesi mezunu. Kendi alanında önemli görevler almış, hayatın en yoğun zamanlarında bile yazmaktan kopmamış, kalemine sımsıkı sarılan bir gönül ve söz ustası.

1996 yılında çıkarmaya başladığımız Martı dergimizde de bizi yalnız bırakmamıştı yazdıklarıyla, 2000’li yıllardaki dergimiz Yitik Düşler’in de yazar ve şairiydi. Samimiyeti her cümlesine yansıyan, içten bir anlatımı olan Noyan, huzur veren bir anlatıma sahip. 2012 yılından bu yana okuyucularını kitaplarıyla buluşturmaya devam ediyor. Üretken bir yazarla karşı karşıyayız.

Ekim 2017’de Okur Kitaplığı’ndan iki yeni deneme kitabı kitabı çıktı Erdal Noyan’ın: Çay Molası ve Zaman Irmağı.

Hayat bir ırmaktır akıp giden

Hayat ve ırmak; birbirine oldukça yakışan iki kavram. Hareketliliği ve canlılığı anlatır ırmak. Erdal Noyan’ın kitabının adı bize kitap hakkında ilk ipuçlarını veriyor. Zaman ve ırmak; kapakta bulunan saat ve uçuşan rakamlar.

Deneme, edebî türler arasında okuyucu ve yazar için en rahat türlerdendir. Yazarın kendisini en rahat hissettiği türdür deneme. Cümlelerin ucu bucağı belli değildir. Bir bakmışsınız dilimize takılan bir türkü konuk olmuş satır aralarına, bir bakmışsınız daldan düşen yaprağın hüznü.

Zaman Irmağı’nda bütün yaşanmışlıklara dair göndermeler var. Mevsimler insanın yakasına yapışan en asil leke. Bir bahar yazısıyla başlıyor kitap. Kiraz ağacının bahar coşkusu, çiçekler, balkona uzanmış gününüzü selamlayan bir çift dal.

Deneme yazarları için yaşanan her an bir yazının konusu olabilir. Onlar hayata, yaşadıkları her şeye çok farklı bir gözle bakarlar. Sıradan görünen bir imge, kavram ya da olay deneme yazarının gözünde eşsiz bir yazıya dönüşebilir. “Bakmasını bilmek” deniyor ya, işte tam da bu noktada durur deneme yazarı.

Erdal Noyan’ı iyi tanımak için Zaman Irmağı’ndaki yazılar iyi bir rehber olacaktır. Sevgileri, hüzünleri, acıları, umutları bir cümlenin içinden ses veriyor okuyucuya. Yüzünün arkasında görünmeyen bir yüz olduğunu gösteriyor denemeler.

Kanunlarla, yönetmeliklerle, mahkeme salonlarının soğuk yüzleriyle uzun yıllar yaşamış bir hukuk adamının bir çiçeğe gülümserken, yeni doğmuş köpeklere bakarken, bir türküyü mırıldanırken takındığı tavrı gösteriyor bu denemeler. Yazar, hayat ırmağının akışının farkında. Hem de her şeye rağmen. Dosyaların arasından güneşin doğuşunu, mevsimlerin geçişini, damak tadının huzurunu kaçırmak istemiyor.

Mesleğin inceliklerine dair küçük notlar

Hayata dair bütün kesitlerden bir izdüşüm var kitapta. Erdal Noyan denemelerinde kendini anlatmaya devam ediyor. Bunu bir otobiyografi gibi değil de daha çok yaşamdan edebiyatın payına düşen ayrıntılar olarak görmek daha doğru olur.

Yazarlar genelde mesleklerini eserlerine yansıtmayı pek tercih etmezler. Erdal Noyan ise kitabındaki birçok yazıda kullandığı terimler ve ele aldığı konular bağlamında hukukçu kimliğini ortaya koyuyor.

“Nezarette Çalan Hırsız” ve “Hırsızdan Çalan Hırsız” denemeleri okuyucular için önemli tavsiyeler içeren yazılar. Noyan yazılarını tavsiyeler ile sonlandırıyor: “Ne olur ne olmaz bir gün gözaltına alınırsanız uyumayın diye uyarmak istemiş olabilirim. Dahası, tanımadığınız bir insanın yanında hiçbir yerde uyumayın.

“İmamın Suçu” adlı yazı da adliye koridorlarında geçen trajik bir olayı ele alıyor. Halk arasında şahitlik mevzu olduğunda “İşin yoksa şahit ol, derdin yoksa kefil ol” sözüne atıfta bulunuyor adeta. Bildirdiği bir suçun hata sonucunda sanığı olan imamın bir buçuk yıl süren yargısının ardından beraat etmesiyle neticelenen olayın ardından Noyan da yılların deneyimine sahip olduğu halde ne diyeceğini bilemiyor: “Sen de herkes gibi aldırmaz davransaydın mı diyelim. Savsaklamazsan savsaklanır mı diyelim. Kıldır namazını, ver hutbeni, al maaşını keyfine bak mı diyelim. Hutbe başka, hayat başka mı diyelim…

Erdal Noyan’ın Zaman Irmağı, su gibi akıp giden vakitlere bir nefeslik molalar sunan bir kitap. Şair ruhundan “serin bir huzur” var bu denemelerde.

Erdal Noyan, Zaman Irmağı, Okur Kitaplığı

Mustafa Uçurum

Yayın Tarihi: 14 Aralık 2017 Perşembe 16:31 Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2022, 13:58
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Erdal Noyan
Erdal Noyan - 4 yıl Önce

Çok hoş bir sürpriz oldu Mustafa Uçurum Bey. Gönlünüze de teşekkür ederim, emeğiniz için de.

banner26