Hoca Hayat bilgisi kitabı yazdı!

Hayrettin Karaman Hocanın, Müslüman’ın Hayat Bilgisi kitabında Sorular cevaplarını buluyor merak edenler öğreniyor

Hoca Hayat bilgisi kitabı yazdı!

 

Hayrettin Karaman, Müslüman’ın Hayat Bilgisi kitabında Elif Ayla’ nın çocuklar, aile, kadın, İslami kurallar, bunların yankıları, yansımaları ve daha çeşitli konularda sorduğu sorulara yanıt veriyor. Hayy Kitap’tan çıkan Müslüman’ın Hayat Bilgisi dikkat çeken bir söyleşi kitabı.

Çocuk sınırsız özgür olmamalıMüslümanı Hayat Bilgisi, Hayrettin Karaman

Kitapta ilk yer bulan soru konusu Hayrettin Karaman’ın çocukluğu aile yaşantısı ve hatıraları. Bu doğrultuda Elif Ayla günümüzdeki çocuklar, aileler ile ilgili sorular yöneltiyor. Hayrettin Karaman da bu noktada çocuk yetiştirmede tavsiyelerde bulunuyor. Çocukların yetiştirilmesinde ailelere çok önemli sorumlulukların düştüğünü söyleyen Karaman, anne ve babaların çocuklarını iyi gözlemlemeleri gerektiğini ifade ediyor. Çocukların her istediğine evet demeyip, hayatlarında kötü olan şeylere sınır koymak ve onları bu davranışlardan iyilikle alıkoymalarını söylüyor. Modern dünyada çocukların tehdit altında olduğunu belirtiyor. Teknolojik ürünlerin ve yiyeceklerin öncelikle çocukları etkilemek için düzenlendiğini söylüyor. İnternet ve cep telefonu bunların başında geliyor. Hem ruhsal hem beden sağlığı için çocukları bunlardan uzak tutmak gerekiyor. Hayrettin Karaman bu konuda kendi ailesinde de sık sık uyarılarda bulunduğunu ifade ediyor kitapta.  Tabi bu uyarılarda tatlı dilin çok önemli olduğunu da ekliyor.

Çocuklar ne sorar?

Çocuklara Allah’ ı anlatma konusuyla ilgili sorulan sorular da var. Hayrettin Karaman, bunu çocuklara yaşanmış olaylarla anlatılmasını tavsiye ediyor. Daha somut kavramlar üzerinden hareket ederek zamanla soyut varlık tasavvuruna yönlenmelerini sağlamak gerektiğini dile getiriyor. Allah’ın razı geldiği şeyleri, uygun görmediklerini anlatmak gerekir diyor. Allah’ın merhametini çocuk yaştayken işlenmesinin önemli olduğunu söylüyor.

Modern zamanda yaygınlaşan ürünlerin zararlı olmasına rağmen kullanılmaya devam etmesi bu ürünlerin bağımlılık yaptığının bir göstergesi olduğunu söylüyor Hayrettin Karaman. Genetiğiyle oynanmış ürünlerin sağlığa ciddi anlamda zarar verdiğini belirtiyor. Genetik oynama insanda bir nevi fıtratta oynanmaya yol açtığını söylüyor. Bu bağlamda da İsrail’den gelen tohumlardan da bahsediyor. Tohumların dışında İsrail deyince aklına ne geldiğini anlatıyor Hayrettin Karaman. İsrail2 in bu zulümlerine karşılık Müslümanların buna tepkilerinin olması gerektiğini ve bunu da çok normal olduğunu belirtiyor. Fakat bunu yaparken en önemli noktanın onlara benzemeden güçlü olmak gerektiğini belirtiyor. Onların yaptıkları kötülükleri takip ederek iyi olmayız, diyor. Müslümanların terörist gibi gösterilmesinin asıl sebebinin İslamiyet’in yayılmasını engellemek olduğunu ama buna rağmen İslamiyet’ in dinamik bir din olduğunu ve yayılmaya devam ettiğini söylüyor. İsrail konusuna istinaden Başbakan Erdoğan’ın van minüt çıkışını da değerlendiriyor.

Kitap, kadınların toplum üzerindeki etkisini ve değerini de anlatıyor. Kadın Havva’nın kızıdır başlığı altında sorulan sorularda kadının sosyal hayatın içinde olduğunu belirtiyor. Kadınların şiddet görmesine karşılık Nisa Suresi’ndeki ayetlerle bunun yanlışlığına dikkat çekiyor. Evlenme ve boşanmaların İslami açıdan değerlendirmelerini yapıyor. Kadının haklarını dile getiriyor. İnternet üzeri ilişki kurma ve bunun medyada yer bulmasının doğru olmadığını, bunun bir nevi pazarlamaya girdiğini belirtiyor. Kadınların örtünme hususundan da bahsediliyor. Hayrettin Karaman’ türban diye bir şey yoktur, başörtüsü vardır’ diyor.

Müslüman’ın Hayat Bilgisi kitabında yaşam içinden, yaşanmışlıklarla sorular cevaplarını buluyor. Bunlar gibi birçok merak edilen konular söyleşi kitabında yer bulmuş.

Sevde Kaya haber verdi

Yayın Tarihi: 06 Şubat 2012 Pazartesi 00:09 Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2016, 14:14
banner25
YORUM EKLE

banner26