Hikâyenin aralanan perdesi: Perdesi Yırtık Dünya

"Edebiyatın karanlık dehlizinden sıyrılıp, neşveli bir okuma tecrübesi yaşamak isteyenler için Tuncay Günaydın’ın tarzı dikkat çekici. Bu doyuma ulaşmak isteyenler için Perdesi Yırtık Dünya tavsiye olunur." Rüya Bağ yazdı.

Hikâyenin aralanan perdesi: Perdesi Yırtık Dünya

Edebiyatı çoğu zaman karanlık dehlizlerden süzülen bir kıvılcım gibi algılayabiliyoruz. Ya da kahramanların umutsuzluğu bize de sirayet ediyor. Böyle böyle edebiyatı karamsar  metinlerden ibaret sayabiliyoruz.

Belki de bakış açımızı değiştirmek için farklı metinlere ihtiyacımız vardır. Bu yazıda değinmek istediğim yazı, tam da bu bağlamda konuşulmayı hak ediyor.

Tuncay Günaydın’ın Mart 2022’de Pruva Yayınları’ndan çıkan Perdesi Yırtık Dünya, bir metinle iyimser bir bağ kurmak için çok uygun. Betimlediği dünyadan umut ve neşe bulaşıyor okura.

Durağan metinlerden ziyade hareketli bir olay örgüsü olan öyküler bunlar, sizi atmosferine çeken, orada olduğunuz hissi uyandıran öyküler. Bizim aşağı mahallenin esnafı, kapı komşu, bakkal, terzi… hasılı sanki eskiden beri tanıdığımız karakterlerden oluşuyor. Bir perdecinin etrafında dönen hikâyeler aracılığıyla diğer bireylere de aşina oluyoruz.

Bir perdecinin etrafındaki hareketlilikten insana ve dünyasına ışık tutan metinlerle karşı karşıyayız. Kasabavari küçük bir şehirde perdecinin gözünden izleriz olayları. Sıcak, samimi, düzgün bir Türkçe ve titizlikle işlenmiş metinlerden oluşuyor Perdesi Yırtık Dünya.

Mustafa Kutlu ve Mustafa Çiftçi’den alışık olduğumuz bir tarzı sürdüren Tuncay Günaydın’ın zihin dünyasının zenginliğine tanıklık ediyoruz. Bazen büyüklerimizden dinlediğimiz masalvari, ucu sonu belli olan açık ve net öykülere, bazen su gibi akan bir dilde, aşk etrafında gelişen olaylara tanık olabiliyoruz. Kendi dünyasında yaşayan perdecinin yanı sıra onun etrafındaki taşra karakterleriyle de tanışıyoruz.

Yazar, günümüz öyküsünde sıkça başvurulan yöntemin aksine başı sonu net olan öyküler kaleme almış ve sonu okuyucunun hayal dünyasına bırakmamış. Devinimli, kendi etrafında dönen öyküler gerçekçi ve okunurken lezzet alabileceğimiz tarzda.

Perdecinin yerel gazete sahibiyle yaşadığı sorunla başlayan hikâye, dallanıp budaklanıyor; başka hikâyelere sürgün veriyor. Kavuşulamayan aşklar da var. Kadere boyun eğip münasip adaylarla evlenen karakterler de…

Edebiyatın karanlık dehlizinden sıyrılıp, neşveli bir okuma tecrübesi yaşamak isteyenler için Tuncay Günaydın’ın tarzı dikkat çekici. Bu doyuma ulaşmak isteyenler için Perdesi Yırtık Dünya tavsiye olunur.

Rüya Bağ

Yayın Tarihi: 23 Haziran 2022 Perşembe 11:00
YORUM EKLE

banner19

banner36