Hikâyeciliğimize yepyeni soluk geldi.

Genç hikâyecimiz Güzide Ertürk'ün büyük ses getiren kitabı Düşeş çok güzel!

Hikâyeciliğimize yepyeni soluk geldi.

Dergilerden süzüle süzüle gelmiş bir hikâyeci Güzide Ertürk. Yazmamak konusundaki uzun gayretine rağmen dayanamamış, edebiyat ondan üstün gelmiş. İkindi Yağmuru dergisinde araştırma yazıları yazarken, Ali Ural’ın Şule Yayınlarındaki Yazarlık Atölyelerine katılması, ona yepyeni ufaklar açmış. Hikâye karşısında tutumunu netleştirmiş. O artık Türk Edebiyatında genç hikâyecilerinden biri.

Güzide Ertürk, DüşeşDüşeş

4 seneden beri hikâye yazan, 4 senedir kendi hikâyesini yaşayan Güzide Ertürk; Düşeş adlı hikâye kitabıyla edebiyat dünyasına çok iyi bir giriş yaptı. Kasım ayında Şule Yayınlarından çıkan bu kitap, ilk olmasına rağmen çok iddialı. Açık söylemek gerekirse önyargılarımla okumamı bile ezip geçti. Hikâyeleri insanı kendi içine alıyor, insan kendi yörüngesini bu kitapla farklı keşfediyor. Hece Öykü, Varlık, Türk Edebiyatı gibi kallavi dergilerde bu hikâyelerin yayınlanması sebepsiz değil.

Hikâyeleri nasıl?

Ertürk’ün hikâyelerini okurken, karakterlerin ne kadar canlı ve hayatın içinden olduğu görülüyor. Her hikâyede farklı bir karakter gün yüzüne çıkmış. Bu durumları iyi gözlemlemesinden mütevellit, çok canlı ve oturmuş karakterler bulunuyor. Kitapta geçen isimler dahi karakterlerin yapılarına göre kullanılmış. Bunun yanı sıra tasvir gücü yüksek bir hikâye kitabı… Mimari ile ilgili ciddi bilgiler içeriyor. Kitabı okurken, yazarın çok farklı kaynaklardan beslendiğini, konuya hâkim olduğunu rahatça anlıyorsunuz.

Güzide ErtürkRuh hali yoğun bir eser

Ruh halinin anlatımı konusunda da oldukça başarılı hikâyeler var. Fransız Danteli isimli hikâyede, bir kadının kocası öldükten sonraki ruh hali, eşyaya yüklediği anlam, duygusal çöküntüsü birincil ağızdan anlatılıyor. Samimi anlatımı, yazar-okuyucu duvarlarını yıkarak, okuyucunun kendini özdeşleştirmesine imkân veriyor.

Kitapta en çok beğenilen ve kitaba adını veren Düşeş isimli hikâye de dikkatimi çok çekti. Dolapdere’nin arka mahalleleri, barbutçuluk, zarda hangi rakamın neye tekabül ettiği; arka sokaklardaki yaşantı, argo jargonlu bir anlatımın olması ve inceden mesajlar, bir hikâyeden daha fazlası diye düşünüyorum. Bu hikâyede bile, ana karakterin kendi hesaplaşması oldukça gerçekçi bir biçimde verilmiş. Kusurlu bir yaşam, kusursuz aktarılıyor.

Kitapta mitolojik unsurlar da sunuluyor. Bir ölünün dünyasından mezarlıklar, olaylar, durumlar aksettiriliyor. Kabre ilişkin diyaloglar farklı bir dünyanın kapılarını aralıyor. Türk Edebiyatında yeni soluk meydana getirebilecek bir yetkinliğe sahip. Türkçe düzgün, kurgu şaşırtıcı, konu seçimleri başarılı... İlk kitabı olmasına rağmen yakaladığı bu başarı, gelecek kitapları için insanı daha da heyecanlandırıyor. Güzide Ertürk, günümüz kadınlarının sorunlarına da değinmiş... Mütedeyyin bir bayanın iç hesaplaşması, gerçekliğin ön plânda olması kitabı değerli kılan özelliklerin başında geliyor. Hikâye okumak isteyen, okurken sıkılmak istemeyen, şaşırmak isteyen, kendini bulmak isteyen herkes bu kitabı alıp okumalı bence.

Uzun yıllardır okuduğum hiçbir kitap beni böylesine şaşırtmamıştı! Hakikaten tam Düşeş geldi.

Orhan Özekinci şaşırdı, yazdı.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2019, 10:04
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Aynıur
Aynıur - 9 yıl Önce

son dönemde bir şairi bir hikayecinin şaşırtması ilginç. hele ki son yıllarda hiç böyle şaşırmaya rastlamamıssa. Güzel bir eser demek ki. Okuyalım!

hatice algın
hatice algın - 9 yıl Önce

Güzide'nin Rüzgargülü kitabı da önemli. Çamlıca'yı konuşturmuş onda da..
Güzide çok mütevazi bir arkadaştır aynı zamanda. Mehtap Tv'nin Çınaraltı programına da çıktı. Özgün bir hikayeci olmayı sürdüreceğine eminim.

haşim kozlu
haşim kozlu - 9 yıl Önce

kasım ayında çıkan bir kitabın ocak ayının son günlerinde tanıtılmış olması ve tanıtırken de büyük ses getiren ifadeleriyle lanse edilmesi ilgimi çekti. allah, sayın yazarın yolunu açık etsin. ancak bir ilk kitap ile bu kadar övgü fazla gibi geldi bana. bu yüzden bir süre bekleyeceğim kitabı alıp okumak için. elbette kitabı tanıtan arkadaşın ilgilerini de bilmediğim için onun övgü dolu yazısına ne kadar güvenebileceğimi de bilemiyorum. tanıdık birinin kitabı okumasını bekelyeceğim. hayırlısı...

Aslı
Aslı - 9 yıl Önce

ee haşim abi, bizim en büyük sorunumuz da bu değil mi? camia olarak bu tavır değil mi?

Hatice Algın da maşallah, eleştirmenliğini konuşturmuş...

Nazlı Halıcı
Nazlı Halıcı - 9 yıl Önce

Bu yazı beni çok meraklandırdı. Kitabı hemen alıp okumak ve yazının abartılı olup olmadığına kendim karar vermek düşüncesindeyim. Güzide Ertürk'ü cesaretinden ötürü tebrik ederim.

Uğur Şahin
Uğur Şahin - 9 yıl Önce

YAZARIN İLK KİTABI DEĞİL. AYRICA UZUN YILLARDIR ÖYKÜLERİ OKUNAN BİRİ. DAHA NE DİYEYİM? HELAL OLSUN KIZA, HELAL OLSUN ONU YAZANA

Hanife
Hanife - 9 yıl Önce

Okuyan biri olarak bir ilk kitap olmasına rağmen bu övgüyü hakettiğini düşünenlerdenim. Ve oldukça genç bir yazar olarak da yaşının ötesine ulaşabildiğini düşünüyorum. Tahlilleriyle, betimlemeleriyle ve donanımıyla...Allah yolunu açık etsin ve kalemini sağlam kılsın...

banner19

banner13

banner26