Hiç 'Hak'sız Olur mu Çocuklar?

Hep büyükler mi adalet terazisini kurar? Çocukların da vardır kendilerine göre bir terazisi… İşte Mustafa Ökkeş Evren ''Hiç ‘Hak’sız Olur mu Çocuklar?'' adlı şiir kitabında çocuğun yaşama dair olan haklarını bu teraziden geçiriyor. Mensure Kaplan yazdı.

Hiç 'Hak'sız Olur mu Çocuklar?

Çocuklar dallandırır, budaklandırır ama illa ki anlatır düşüncelerini. Ne şekilde olursa olsun. Kuralsız… İsmet Özel’in, Şiir Türk’ün İkliminde dediği gibi, “Hakikati aracısız, tek taraflı olarak tecessüm ettiren özel unsurlar vardır: Çocuklar, deliler ve şairler.”

Hep büyükler mi adalet terazisini kurar? Çocukların da vardır kendilerine göre bir terazisi… İşte Mustafa Ökkeş Evren hocamız “Hiç ‘Hak’sız Olur mu Çocuklar? adlı şiir kitabında çocuğun yaşama dair olan haklarını bu teraziden geçiriyor. Yalnız bu hakların çocuksu bir dili var, “kızım sana diyorum, gelinim sen anla” misali. Büyüklerin de paylarına düşeni aldığı bir hak bu… Bununla kalmayarak sade ve kendine özgü bil dil kullanarak, her yaşa uygun payları öne çıkarıyor. Yediden yetmişe herkesin ellerinden tutuyor. Saklı kalan sözcükleri de onların dilleriyle sıralıyor.

Kitabın her sayfasında dikkat çeken konuşma baloncukları var. Ve Zeynep Yeşilmen’in çocuk resimleri ile uyumu yakalamış. Renk armonisi çok güzel, böyle olunca hem beyne ve hem göze hitap etmesine vesile oluyor şiirlerin.

Ana rahminden tutun, aile kavramı, sevgi, çocuğun gelişimi, oyunları, hataları ve kusurları, gelecekteki hayalleri, yaşadığı dünya, sitemleri, kızgınlıkları, hisleri ve duası,  hepsi var bu kitapta. “Rabbini bilen kendini bilir”; dini görevleri bile konu edinmeye çalışılmış çocuksu duaları ile. 

En güzel rüya çocuk kalabilmek

Mustafa Ökkeş Evren, “Soylu Millet” şiirinde şunları söylüyor: “Dünyanın/ En soylu milleti kim mi?/ Çocuk milleti elbet/ Dili de çocukça.” Aynen öyle dili çocukça, ama bize düşen anlayabilmek ve bu çocuk sistemini çözebilmek, kuralların çok katı olduğu bu dönemde kendimizi onların yerine koyabilmek, empati kurabilmek… Ve tabii “en güzel rüya çocuk kalabilmek…

Mustafa Ökkeş Evren bu kitabında, modern çağın getirdiği yeniliklerin çocukların iç dünyasına olan yolculuklarını kapattığını ve sosyalleşme yerine asosyalliğe meyilli bir neslin ortaya çıktığını söylüyor. Dil yok, konuşma yok, düşünce yok, akıl yürütme yok, kural yok. Böyle olunca ona iç dünyasını keşfettirecek, dış dünyasını da zenginleştirecek ve kural tanımayacak iki kapı var. Bunlar oyun ve kitap. İkisinde de limit sizsiziniz. İkisinde de hayal kurma, düşünme, problem çözme, dikkat, öğrenme, yaratıcılık, dil gelişimi, okuma yazma gibi zihinsel süreçler işler. Tabii çocuk dilince…

İşte Mustafa Ökkeş Evren bu çocuk dilini çok iyi bilen bir şair-yazar. Şöyle diyor: “Dili ele verirmiş insanı/ Öyle diyor babam/ Bakıyorum fotoğrafına/ Anlamıyorum ama/ Hadi siz söyleyin bana/ Bilim dili mi, deli dili mi?/ Einstein’ın çıkardığı/ Şu pabuç dil...”

Çocukluğun dili, insanlığın dili aslında… Çocukları bizim kurduğumuz dünyanın içinde yok etmeyelim; sınırların, kuralların, her şeyin fazlası zarar. Tahammüllerimiz anlayışlarımız ile karışmasın. İçimizdeki çocuğun penceresinden bakalım.

Mustafa Ökkeş Evren, Hiç ‘Hak’sız Olur mu Çocuklar, Nar Yayınları

Mensure Kaplan

Yayın Tarihi: 20 Ekim 2020 Salı 09:00 Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2021, 15:14
YORUM EKLE

banner19

banner36