Hiç aşık oldun mu?

Fethi Gemuhluoğlu, bize, yıllar önce, modernlikle nasıl baş edebileceğimizin yollarını göstermişti. Bize bazı dostluk hikâyeleri anlatmıştı.

Hiç aşık oldun mu?

Fethi Gemuhluoğlu5 Ekim 1977 Fethi Gemuhluoğlu’nun gerçek hayata göçtüğü tarih. Yani, 32 yıldır “Hiç âşık oldun mu?” sorusunu soran bir ağabeyimiz, bilgemiz yok. Takva ehliydi, ümmet bilincine sahipti, ağabeydi, bilgeydi. Dostluk üzerine söyledikleri rotamız. Kalabalık sokaklardaki insansızlığa ve yozlaşmaya karşı, bir şeyleri dert edinmeyenlere rağmen, vurdumduymazlara karşı, köksüzlük ideologlarına rağmen yeniden dostluk medeniyeti için çabalama zamanı.

Bugün, popüler kültür egemenliğinde entelektüel tanımımızın da içi boşaldı. Fildişi kulelerde yaşayan, ülkenin sorunlarına çözüm yolu bulmak için yılda birkaç defa yuvarlak masa toplantılarında bir araya gelen ancak çözüm önerisi getirmekten ziyade yeni tartışmaları körükleyen, kültürel erozyonun bir parçası haline gelen, kendi kültürünün mihenk taşlarına yabancı şahsiyetleri görüyoruz. Tüm bu kirlenmelere karşı umudumuzu yitirmemek için Fethi Gemuhluoğlu’na ve onun dostluk medeniyeti tasavvuruna daha çok ihtiyacımız var.

Fethi GemuhluoğluSadık Yalsızuçanlar ne güzel yazmış!

Sadık Yalsızuçanlar’ın 18 Ekim 2009 tarihli Star Gazetesi Açık Görüş ekindeki “Dostluk Medeniyeti” başlıklı yazısını okuyunca “Dostluk Üzerine” kitabını yeniden okuma ihtiyacı hissettim kendimde. “Cemil Meriç’in deyişiyle, idrakimize giydirilen deli gömleklerinin körleştirici etkisini kişisel yaşamında kırabilmiş devrimci ruha sahip biri idi. Onu bizim için asıl değerli kılan şey, ondaki medeniyet perspektifidir.” diyerek Gemuhluoğlu’nun mihmandarlığını çok güzel anlatıyor Sadık Yalsızuçanlar.

41 Yıl Önce Kürt Enstitüsü  Raporu

Sadık Yalsızuçanlar’ın dikkati çektiği bir diğer nokta ise, Fethi Gemuhluoğlu’nun 1968 yılında Süleyman Demirel’e Kürt Enstitüsü’nün oluşturulması ile ilgili bir rapor sunması. Bugün Kürt sorununun evrildiği noktada, kırk bir yıl önce yaptığı uyarının ne denli yerinde olduğunu görüyoruz.

Sadık YalsızuçanlarYalsızuçanlar’dan Fethi Gemuhluoğlu kitabı geliyor

Sadık Yalsızuçanlar’la yapılan bir söyleşide, Sadık Yalsızuçanlar’ın bir Fethi Gemuhluoğlu kitabı hazırlığı içerisinde olduğunu okumuştuk. Belki de Star Açık Görüş ekinde çıkan Dostluk Medeniyeti yazısı, Fethi Gemuhluoğlu kitabı hususunda bize tadımlık bir şeyler sunuyor. Zaten yazının son cümlesi de sanki kitabın amacını açıklar nitelikte: “Kuşkusuz gelecek kuşaklar Gemuhluoğlu’nu ve onun manevi kişiliğinde katkısı olan bilgeleri daha çok anacaklardır.”

Mahmut Bıyıklı’ya sorduk:

Mahmut BıyıklıSadık Yalsızuçanlar’ın hazırladığı ve yakında yayımlanacak Fethi Gemuhluoğlu kitabını yayımlanmadan okuma imkanına sahip olan Mahmut Bıyıklı’ya sorduk:

“Fethi Gemuhluoğlu gibi Allah adamlarının en önemli özelliklerinden biri de vefatlarında sonra da öğretmeye eğitmeye devam etmeleridir. Bu güzel insan nasıl yaşarken heyecansız ruhlarda aşk çerağını yakmışsa aynen vefatından sonra da bu soylu ateşi yakmaya devam ediyor. Yaşadıklarından kalanlar ve sağlığında yazdığı o destansı sırlı metinler bu çağın insanın dertlerine derman olarak kendisi olmanın farkına vardırıyor. Kitabı okuyup hazmettikten sonra meydan yerine çıkıp ‘derman arardım derdime derdim bana derman imiş’ diye bağırmaya başlayan birçok insan tanıyorum. İşte İnsanı onaran bu kitap maalesef yıllarca basılmadı. Eski basım yenilenmedi. Yeni nesle kitap taşınamadı. Sağolsun Sadık Yalsızuçanlar bu eksikliği hissederek muhteşem kitabı bazı eklemelerle yayın dünyasına yeniden kazandırdı. Yakında çıkacağını biliyorum. Kitabı ben de heyecanla bekliyorum. İnanıyorum ki kitabı okumaya başladığınızda eskiden vali gönderdiğimiz yerlere Sefiri Kebir göndermenin utancıyla yüzünüz kıpkırmızı olacak, büyük rüyalar görmenin sorumluluğunu yeniden iliklerinize kadar hissedeceksiniz. Dost ol kişidir ki diye başlayan o muhteşem konuşmayı bütün dostlarınıza ezberden okuyacak, yeniden büyük medeniyetimizin inşası için ben ne yapabilirimin derdine düşeceksiniz. Yani bu kitap size hem huzur verecek hem rahatınızı bozacak…”

E.Fatih Bilge haber verdi.

efbilge[at]gmail.com

Yayın Tarihi: 20 Ekim 2009 Salı 18:00 Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2021, 23:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
ayhaN
ayhaN - 13 yıl Önce

GEMUHLUOĞLU KİTABI İLE İLGİLİ HABER ÇOK SEVİNDİRİCİ.

Salih Sarkanak
Salih Sarkanak - 13 yıl Önce

Ah Ah.
Olmaz mıyız üstad? Olunmaz mı üstad? Şimdi bir gemuhluoğlu lazım bize.

cihad meriç
cihad meriç - 13 yıl Önce

iyi adamları da ancak iyi adamlar anlatacak, onları da iyi sitelerde iyi adamlar yazacak.

evet okuyanlar da iyi.

teşekkürler. eline sağlık. bize dünyadan iyi haberler vermeye devam et.

okur
okur - 13 yıl Önce

İyi adama kenar notu için Mengüşoğlunun İstanbul Hikayelerine bakmak insanlara mutedil bakmanın gereklliliğini kanıtlamaya yetiyor.Çok abartmayalım.Yerli yerinde olsun herkes. Düşümüz Evliya düşkünlüğüne hapsolmasın.Allah taksiratını affetsin

yazar
yazar - 13 yıl Önce

yeterince kötülük var. insan da yeterince kötü. herkesin bir parçası kötü yani kötülük insanın mayasında var.

fakat iyiyi söylemek hayırdır.

banner19

banner36