Her yönüyle Mustafa Kutlu!

Fayrap Mart sayısında Mustafa Kutlu'yu bütün yönleriyle ele almaya çalışıyor..

Her yönüyle Mustafa Kutlu!

Mustafa kutlu kimdir sorusu, kendisi ile ilişkiye geçen herkes için farklı bir cevaba sahiptir sanırım. Mustafa Kutlu kimisi için sadece hikâye yazan birisidir, kimisi için kitaplarının yanında gazete yazılarından takip edilen bir amcadır, kimisi için bir hocadır, kimisi için bir editördür, kimisi için sohbetine hasret kalınan bir dosttur, kimisi için her sabah selam verdiği komşudur.

Fayrap Sayı: 25 Mart 2010
(+)

Peki, gerçekten Mustafa Kutlu kimdir? Hem bu kimileri için taşıdığı manaların hepsidir, hem de bu manaların hepsinden daha fazla bir şeydir sanırım.

Fayrap dergisi, bu ayki sayısının tamamını Mustafa Kutlu’ya ayırmış ve Mustafa Kutlu kimdir sorusuna farklı noktalardan cevaplar vermeye çalışmış. Editör Mustafa kutlu, eleştirmen Mustafa kutlu ve hikâyeci Mustafa kutlu, farklı noktalardan sadece birkaçı.

Birçoğumuzun yazıya geçen ürünleri ile muhatap olduğumuz Mustafa Kutlu’nun farklı açılardan portrelerini de içeren sayı, aynı zamanda Kutlu’nun hikayeleri ile ilgili derinlemesine incelemeler içeriyor. O hikâyelerin nasıl bir zihnin ürünü olduğu gösterilmeye çalışılıyor (ve bence fazlaca başarılı oluyor).

Dergi, Mustafa Kutlu’yu yeterince anlatabiliyor mu?

Derginin Mustafa Kutlu’ya olan hayranlığımı kat be kat arttırdığını söyleyerek bu soruya cevap vermeye başlayabilirim. Fakat daha ileriye gidebilir miyim? Sanırım daha fazla ileriye gitmek bu haberi Fayrap Mart sayısı tanıtımı olmaktan çıkarıp Mustafa Kutlu hakkındaki hislerimi aktaran bir yazı formatına sokacaktır. Fakat yaşadığım bu çekişmenin yazılması bile sanırım derginin Mustafa Kutlu’yu nasıl anlattığına dair ufak da olsa bir fikir verecektir.

Sonuç olarak

Fayrap’ın Mart sayısı, Mart sayısı denilerek bir ay ile kısıtlanabilecek bir sayı değil, bir Mustafa Kutlu kitabı niteliğinde bir eser. Mustafa Kutlu’nun yayınlanmış tüm kitaplarının (gönül işi ve ortadaki adam dâhil) Türk edebiyatı ansiklopedisinin, muhtelif eleştri yazılarının hatta okuduğu kitaplara düştğü muhtelif notların dahi dikkate alındığı ayrıntılı bir çalışma. İbrahim Tenekeci, Nazan Bekiroğlu, Necmettin Türinay ve Cihan Aktaş gibi yazarların da katkıda bulunduğu dergi Eylül aylarını daha büyük sabırsızlıkla beklememiz için hazırlanmış adeta.

Emeği geçen Hakan Arslanbenzer ve Nurcan Toprak'ı tebrik etmek lazım.

 

Mehmet Erken okumalara doyamadı

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2010, 17:18
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
selman
selman - 9 yıl Önce

mustafa kutlu için hazırlanan en geniş kapsamlı özel sayı olduğunu düşünüyorum. öyle ki, fayrap bu sayısında şiirden feragat edip bütün sayfalarını mustafa kutlu'ya açmış. takdir ettim.

bir dost
bir dost - 9 yıl Önce

fayrap'ın mustafa kutlu özel sayısını (mart 2010) herkese öneririm. hem kutlu'yu yakından tanımak adına, hem bir özel sayı nasıl hazırlanır, sorusuna yetkin bir yanıt bulma adına. dergiye emeği geçen herkesi kutlarım. umarım nisan, kemal tahir sayısı da böyle olur

ikinci dost :)
ikinci dost :) - 9 yıl Önce

nekrofilik edebiyatçıların kulakları çınlasın :))) "ölü"lerden medet kesseniz artık.. irtibatınızı koparmayın ama bi şeyler de beklemeyin.. yaşayan değerlerden haber versin

bir dost
bir dost - 9 yıl Önce

merhaba ikinci dost. yarından zinhar ümidimizi kesmeyelim. zira biz de bir sonraki zamanın ölüleriyiz. hele edebiyat ise mevzu, ölü sevicilikle ne işimiz olabilir, zira edebiyatta biyolojik ölüm tarih boyunca görülmemiştir. biz kemal tahir'in ölüsünü sevmedik, eserlerini sevdik. eserleriyle irtibatı koparmayalım. ölüsünü toprak sevdi zaten. Allah rahmet etsin

havva gaygusuz
havva gaygusuz - 7 yıl Önce

mustafa kutlu'nun mart 2010 sayısını nerede bulabilirim arkadaşlar.

banner19