Her Ramazan, hayatımızda bir kilometre taşıdır

Yasin Doğru, 'Hilâle Bakan Günler'de Ramazan’ın her gününe bir yazı olmak üzere Ramazan hakkında içindeki şairi konuşturuyor. Zeki Dursun yazdı.

Her Ramazan, hayatımızda bir kilometre taşıdır

Ramazan günlerinde oruç ibadeti, konuşmayı -şükür ki- sekteye uğrattığı için insan konuşmak yerine okumayı tercih ediyor. Ramazan ayı başka cepheleriyle de bir okuma ayı. Sanki insan Hazret-i Peygamberin mağara günlerine dönüyor. Ben de Ramazanları okuyarak geçirmeyi sevenlerdenim. Bu sene Ramazan okumalarımın ana ekseni “şehir-insan” üzerinden devam ediyor. Şehirde yaşayan insanın zorlukları beni ilgilendiriyor çünkü.

Kaderine karıştığım kitaplardan biri de Yasin Doğru’nun 2009’da yayımlanan Hilâle Bakan Günler adlı kitabı oldu. Bu Ramazan'da, editörlüğünü yaptığım kitabı yeniden okuyayım dedim. Önce kitabın hikayesi neydi, bir anlatayım: Epeydir tezgahta ve vaktini bekleyen bir proje olarak duruyordu Yasin Doğru’nun çalışması. 2008 Ramazan ayında çıkması için heveslenilmiş ama nasip dairesine girmediği için sessizliğe bürünmüştü proje. Bir sene sonra tekrar niyetlenildi çalışma için. Bu işi en çok da Bursa’nın güzide adamlarından, Dergah-Hareket ailesinin ayakta kalan abidelerinden, Bursa’da yayın faaliyetleri yapan Cahit Çollak Ağabey istiyordu. Ona göre, Yasin Doğru için vücudun parçalarını bir araya getirmek zaruriydi. Vakit geçiyordu bile. Sonunda Doğru da kadim dostunun sözlerine cevap verdi: Ramazan’da bir kitap ile selamladı bizleri. Dikkatli bir insan olan Yasin Doğru ile çalışmak elbette zor. Günlerce süren derlemeler, tekrar tekrar okumalar yapıldı. Sonunda 2009 Ramazan’ında kitap okuyucusu ile buluştu.

Ramazan, göksel bir armağandır

Yasin Doğru, Ramazan’ın her gününe bir yazı olmak üzere Ramazan hakkında içindeki şairi konuşturuyor. Neler yok ki yazıların içinde: Oruç, sabır, çocuklar, kandiller, fıtra, zekat ve Ramazan’a ve hayata dair her şey… Yasin Doğru, bir Müslümanın nasıl bir Ramazan, nasıl bir hayat geçirmesi gerektiğini şair gölünden yazar kalemine akıtıyor. Yasin Doğru, kitapta yer alan “Ramazan'la Gelen” yazısında Ramazan'la bize neler ikram edildiğini hatırlatıyor: “İlkin oruçtur Ramazan'la…Sonra Teravih namazı gelir Ramazan'la….Zekat gelir Ramazan'la…. Fıtır sadakası gelir Ramazan'la…Ve Kur’an’dır gelen Ramazan’la, Kadir gecesidir.”

Teravihin nasıl bir ferahlık olduğunu anlatır başka bir yazısında. Ramazan bir gök armağanıdır. Oruç, tüm bedeni ve nefsani edimlerine imsak ettirmektir. Ramazan bir rahmet kapısıdır. Zekat, insana emanet edilen her şeyin temizlenmesidir. Oruç, gülleri yeryüzünde çoğaltmaktır Yasin Doğru’nun anlatılarında.

Ramazan her şeydir, ama eğlence değildir

Dilimizin pelesenklerinden olan “Nerde o eski Ramazanlar?” nidasızlığına bir cevap niteliği de taşır Yasin Doğru’nun kitabı. Doğru’nun çocukluk Ramazan'ı bugün hâlâ Bursa mahallerinde, hâlâ siteleşmemiş yerlerde yaşamaya devam ediyor çünkü. Kitabın en büyük vurgularından biri de şu olsa gerek: “‘Ramazan eğlencesi’ diye bir şey yoktur benim çocukluğumda. Ramazan'ın, bir eğlence ayı, inancın dışında kalan eğlencelere alan oluşturan bir ay değil, bir ibadet ayı, kulluk bilincinin yol yol duyumsandığı kutlu bir ay olduğu anlatılmıştır bana…”

Merak’a bu kadar vurgu yapan reklamların yoğun olduğu bu günlerde asıl neyi merak etmemiz gerektiğini bir kez daha düşünelim ve dahi “Neden böyle bir çalışma yapıldı?” sorusunun cevabına da ulaşmış olalım: “İftara yakın topu dinlemeye çıkardık caddeye. Sanki evden topun, ezanın sesi duyulmazmış gibi. Ezan okunup top atıldığında koşa koşa eve gelir, haberdar etmek isterdik iftarın olduğundan ya, biz geldiğimizde orucunu açmış olurdu çoğunluk evdekiler.

Keşke diyorum, çocukluğumuzdaki o sevecenlikle, o duyarlıkla; ama büyük olmanın gerektirdiği bir bilinçle yaşasak, yaşayabilsek Ramazan'ı, Ramazan gecelerini.

Geçirdiğimiz her Ramazan, çocukluğumuzdan yaşamımızın son kertesine doğru uzanan birer manevi kilometre taşlarıdır. Bilenler, anlayanlar için.”Zeki Dursun yazdı

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2016, 15:22
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13