Her işimizde Allah'ın rızasını gözetiyor muyuz?

Düşünce yapımızın her biraz daha bizden uzaklaştığı bir zamanda, tekrar tekrar okunması gereken Rasim Özdenören’in 'Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler’i üzerine Zeynep Ellialtı yazdı.

Her işimizde Allah'ın rızasını gözetiyor muyuz?

https://www.ktpkitabevi.com/urun/mslmanca-dsnme-zerine-denemeler-115160627Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler kitabında, modern ve İslam’a çok da uygun olmayan bir ortamda bulunan ve batının zihin kalıplarıyla yaşamaya alışkın olan Müslümanların kederini her bir başlıkta ince bir dil ustalığıyla ele almış Rasim Özdenören. İslam’ı kendi bağlamı içinde düşünmekten yoksun olduğumuza vurgu yapan Özdenören, her şeye baştan başlayıp doğru bildiğimiz yanlışlardan sıyrılmamız gerektiğini söylüyor.

Kuran’ın emrettiği şekilde yaşamaya çalışan fakat kafalarının bir hayli karışık olduğunun farkında bile olmayan Müslümanların nasıl düşünmeleri gerekiyor? Batıdan dilimize -bazen yanlış anlamlarıyla- aktarılan kelimeler mi kafamızı karıştıran? Batıdan gelen yeni düşüncelere İslam’da yer var mı? Daha doğrusu bir yer olmak zorunda mı? Rasim Özdenören üstadın tartışmacı ve sorgulayan bir üslupla bu sorulara cevap aradığı kitap ilk baskısının yapıldığı 1985 yılından bu yana bugün hâlâ güncelliğini koruyor. 

Müslüman, dirayetli olacak

Batı’nın Hıristiyanlığa karşı oluşturduğu birçok düşünce akımını hiç de sorgulamadan benimsedik. Atladığımız nokta ise Batı ile bizim aramızdaki “din” kavramını anlayışımızdaki farklılık. Batıda din bir düşünce şeklidir veya sadece belli bir sınıfı kapsar. İslam ise bir zihin fantezisi değil, bir hayat tarzıdır. Batı’da din yenilikleri iterken İslam her şeyin orta yoluyla en güzelini ortaya koyar. İşte batıdan gelen düşünce akımlarına ve yeni kavramlara din anlayışındaki farklılıklar göz ardı edilerek bir kılıf uydurulmaya çalışıldığı için Müslümanların kafasında bir kavram kargaşası meydana gelmiştir diyor Rasim Özdenören. Alışık olunmayan bu yeniliklerin karşılığı İslam’da aranmaya başlanmıştır. Fakat unutulan bir nokta vardır. Bir kez Kureyş’in riyaseti kabul edilince, “Müslüman olma” özgürlüğünden vazgeçmeyi kabul etmeyi açıklıyoruz demektir. Bir kez Kureyş’e reyiz olunca, mücadele tarzımızın yöntemini de Kureyş’in belirlemesine izin veriyoruz demektir. Fakat bu durum gerçekte bir özgürlüğün kullanılması mıdır, yoksa köleliğe razı olmak mıdır?”

Yani bu kavramları baştan kabul etmemek gerektiğini belirtiyor yazar. Yeni bir düşüncenin karşılığı İslam’da olmak zorunda değil. Müslümanlar İslam’ı kendi bağlamı içinde düşünerek ona olduğu gibi teslim olmalıdır. Söz gelimi kitapta en sıklıkla verilen örneklerden biri olan faize İslam’da yer yoktur. Bir kılıf uydurulmaya çalışılmamalıdır. Çünkü İslam Müslümanları kâfirlere benzemekten men etmektedir.

Bilim normalleşmiş bir put mu oldu?

Müslümanların bu yanılgıya düşmesinin bir nedeni de “bilim” adı altında sahte bir özgürlüğe inanmasıdır. Batı kültürünü bu sahtelik adı altında almaktayız. Bilimin hatasız olduğu ve onun doğruluğundan şüphe etmenin ne haddimize olduğunu düşünürken teknolojide geri kaldık diyerek aşağılık duygusuna kapılıyoruz. Ay’a gidememek ya da televizyonu icat edememek bizim başarısızlığımızdır diyoruz. Oysa Batı’daki icatları Müslümanların yapmaması Müslümanların geri kalmışlığından değil iki ayrı dünyanın kafa yapısının farklılığındandır. Eğer Müslümanca bakarsak bilimin mutlak doğru, batının teknolojisinin de üstün bir güç olmadığının farkına varacağımızı söylüyor Rasim Özdenören üstadımız.

Kendimizi doğru bildiğimiz putlarımızdan, İslam dışı düşünce tarzlarından arındırmak için Asr-ı Saadet dönemindeki Müslümanları kendimize rehber edinerek İslam’ı kendi içerisinde anlamaya başlayıp hayatımızın içinden olduğunu görebileceğiz. Özdenören ulaştığı netice olarak “İslam hakkında hiçbir şey bilmiyormuşuz gibi yola koyulmalıyız.” diyor. Yapılan her işte Allah’ın rızası gözetildiği zaman Müslümanca düşünme, Müslümanca bir hayat tarzını yaşama şerefine erişmiş olacağız.

Zeynep Ellialtı yazdı

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2018, 16:56
banner12
YORUM EKLE

banner19