Her doğru her yerde söylenmez!

Babam söylerdi fakat anlamazdım; “Üç çeşit yalan vardır: yalanlar, çok büyük yalanlar ve istatistikler! Şimdi daha iyi anlıyorum. Nice güzel #iletişim örnekleriyle dolu bu kitabı okuyuverin. Murat Ülker yazdı.

Her doğru her yerde söylenmez!

Hangi açıdan baktığımız gerçeğimizi nasıl şekillendiriyor? Medyaya, sosyal medyaya bir göz atın, hep "işte gerçek!" iddiaları var. Ben bir duruyorum. Acaba kim, hangi konuda benim düşüncemi değiştirmek istiyor? Hector Macdonaldın TRUTH “Hangi Doğru?“ isimli kitabı “farklı doğrular”ı anlamama yaradı. “Bu kitap, büyük kısmı doğrunun nasıl yalan gibi kullanılabildiğine değinmesine karşın, yalan değil, gerçek hakkında” diyor önsözünde.

Kitap 4 bölüm; ilki Kısmi Doğrular, 2.Öznel Doğrular, 3.Yapay Doğrular, 4.Bilinmeyen Doğrular. Velhasıl; işletme yönetimi de dahil olmak üzere bir sayı, bir ifadenin bizi etkilemeden önce, ne amaçla kim tarafından üretildiğini ve kullanıldığını sorgulamalıyız. Daima farklı bakış açılarının olduğunu bilmeli ve onları dinlemeliyiz ki diğer görüşlerin şekillendirdiği farklı doğruları anlayabilelim. Bazen farklı görüşlerin bir, iki noktada farklılaştığını ya da neden böyle düşündürdüğünü anlayabilirsiniz. Bence bunu hepimiz yaparsak çatışma ve kutuplaşmalardan kolayca kurtulabiliriz. Babam söylerdi fakat anlamazdım; “Üç çeşit yalan vardır: yalanlar, çok büyük yalanlar ve istatistikler! Şimdi daha iyi anlıyorum. Nice güzel #iletişim örnekleriyle dolu bu kitabı okuyuverin.

Murat Ülker

Yayın Tarihi: 15 Kasım 2020 Pazar 20:58 Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2022, 15:07
YORUM EKLE

banner19

banner36