Hepimiz Uçma Taklidi Yapan Fanileriz

Uçma Taklidi, Ayşe Sevim’in son dönem şiirlerinin yer aldığı bir kitap. Şairin hayatla irtibatının sıkı olduğunu şiirindeki hayatın renklerinden anlayabiliyoruz. Canlılık tüm şiirlerde varlığını hissettiriyor. Mustafa Uçurum yazdı.

Hepimiz Uçma Taklidi Yapan Fanileriz

Uçma Taklidi; Taburcu ve İşlenmemiş Suçtan’tan sonra üçüncü şiir kitabı Ayşe Sevim’in. İşlenmemiş Suç 2013 yılında ESKADER Şiir Ödülü’nü alan bir kitap. Şiir dışında çocuklar için romanlar, hikâyeler yazsa da Ayşe Sevim, onun isminin önüne koyacağımız ilk sıfat şairdir.

Daha ilk kitabından itibaren kendi sesini bulduğunu belli eden dizelerle karşımıza çıkan şair, rahat bir söyleyiş ve günlük dilin şiire sindirilmesi anlamında oldukça başarılı şiirler ortaya koymaya devam ediyor. Ayşe Sevim’in şiirleri için “yazmak” ifadesi yerine “söylemek” ifadesini kullanabiliriz. Şair, şiirinde okuyucuları ile hasbihâl etmeye devam ediyor.

Uçma Taklidi Şule Yayınları arasında Mart 2018 tarihinde buluştu okuyucular ile.

Naat ile başlıyor Uçma Taklidi

Yirmi dört şiirin olduğu kitabın ilk şiiri “Naat”. “Allah’ın Sizi sevmesinden kanatlar yaratıldı da / biz zavallılar uçuverdik / kanatlar / ne kadar dünya koktuğumuzu rüzgârın burnundan sakladı

Edebiyatımızda naatların özel bir yer ve anlamı vardır. Şairler en güzel dizelerini Peygamber Efendimize sunmak için kurarlar şiirlerini. Klâsik edebiyatımızda böyleydi; modern edebiyatta da bu gelenek aynı canlılığıyla devam ediyor.

Ayşe Sevim’in naatı beş bölümden oluşuyor. Kısa ama etkisi güçlü bir şiir bu. Hasretini satır satır hissettirmiş şair bize. Beş bölüm dedim ama 4. ve 5. bölümler tek dizeden oluşuyor. Olması gerekeni anlatmaya yetiyor bu dizeler:

Efendim ben Sizi sevebilecek biri değilim

Efendim Sizi sevebilmeyi öyle çok özledim.”

15 Temmuz şiiri

Uçma Taklidi, Ayşe Sevim’in son dönem şiirlerinin yer aldığı bir kitap. Şairin hayatla irtibatının sıkı olduğunu şiirindeki hayatın renklerinden anlayabiliyoruz. Canlılık tüm şiirlerde varlığını hissettiriyor.

Sanatçının çağına tanık olmak gibi bir sorumluluğu da düşünülünce, olup bitenlere karşı duyarlılık hali şair ve yazarlarda aramamız gereken bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Ayşe Sevim’in 15 Temmuz şiirini de bu açıdan değerlendirmek gerek. Ülkenin atlatmış olduğu bir felaketi şairin dizelerine taşıması onun duyarlılığı ile ilgili bir durum: “yumruğuna bak, orada sımsıkı bir bomba var / kime doğru savursan yırtar / sen, cesaretin de resmi olsun diye yaratıldın / ne sandın

Fanilik bırakmıyor yakamızı

Bir sorgulama, kul olduğunu hissettirme hali var Uçma Taklidi’ndeki şiirlerde. Bunu kuru didaktik ifadelerle yapmıyor Ayşe Sevim. Şiirin imkânlarını kullanarak ince göndermelerle hissettiriyor hassasiyetini.

düşüyor bombalar / insana mı?
insan lekesine mi?

nereye ısrarla bakıyor ölürken çocuklar

Dünya kokusu, yaşamak kaygısı ve kul olmanın dayanılmaz hafifliği. Bütün bunlar insanın içini acıtan ve onaran bir etkiye sahip. Ne kadar iyi olmaya çalışsa da insan, dünya telaşı bırakmıyor yakasını ve uçma taklidi yaparak geçiyor ömür.

mağaranın ağzını kapatmak için atlıyor taşlar / uçmak değil bu / ama uçanlarla bir anlığına aynı yerde olabilmek var ya / kendim / atla

Şiirlerinden başlayarak Ayşe Sevim’in okuyuculara armağan ettiği cümlelerle bir yerde buluşmak gerek. Sade ve sıcak bir anlatımın bir selam muhabbeti kıvamında sizi kuşatacağı bu sözlerle buluşmak için ve “hâlâ şiir yazarken ağlıyorum” diyen şairi tanımak için Uçma Taklidi okuyucularını bekliyor.

 

Mustafa Uçurum

Yayın Tarihi: 05 Temmuz 2018 Perşembe 17:38 Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2020, 17:10
YORUM EKLE

banner19

banner36