Hayrettin Karaman neden ağladı?

'Duran Boz'un hazırladığı eserde kitaplar ile ilgili bir hazine gizli'

Hayrettin Karaman neden ağladı?

Duran Boz, Kitaba Çağrı  Sınavında İnsanBazı kitapların tek bir yazarı  vardır. Bazı kitapların ise onlarca yazarı vardır. Bu haberimizde size bahsedeceğimiz kitabın da onlarca yazarı var.

Maraş’ın önemli simalarından Duran Boz’un hazırladığı bu kitap “Kitaba Çağrı  Sınavında İnsan” ismini taşıyor. Duran Boz’u aslında yakından tanıyoruz. Ömer Erinç imzasıyla Edebiyat Dergisi, Hece ve çeşitli dergilerde ürünleri yayınlanmıştı.Duran Boz, bu kitabın editörlüğünü yapıyor. Kitapta Neyi Nasıl Niçin Okumak, Kitapların Sonsuz Ağı, Kitaplar, Benim Kitaplarım gibi rutine bağlamış başlıklar görünse de içerik olarak hiç de öyle değil… Kitap konusunda bu kadar kapsayıcı, bu kadar geniş çerçeveli bir yayın bulmak zor.

Kitaba Çağrı Sınavında İnsan’ın bence en büyük eksikliği bir yayınevi tarafından değil de Kahramanmaraş  Valiliği tarafından basılması. Elbette bir kitabın valilik tarafından basılmasında bir sakınca yok. Hatta bir yönüyle devlet kurumlarının bu gibi çalışmalara destek veriyor olması takdire şayan. Ama…  İşte her şey bu ama da bitiyor. Sanki bu kitap o zaman bir resmiyeti barındırıyor ya da iyi bir kitap olma özelliğinden bir hız kaybediyor gibi geliyor bana. Belki de sadece bana böyle geliyordur…

Rasim Özdenören
Rasim Özdenören

Unutamadığı  Kitapları Ben de Unutamadım

Bu bölümde biz Rasim Özdenören’in okul kitapları dışında gördüğü ve okuduğu ilk kitabın bir hikaye kitabı olduğunu öğreniyoruz. Ya da 5 veya 10 kuruş verip kitap kiraladığını. Duran Boz’un evinde Kur’an ve Mızraklı İlmihal’den başka bir kitabın olmadığını ama yine de Ömer Erdem’e göre şanslı olduğunu. Çünkü Ömer Erdem’in evinde Kur’an bile yoktur. İlk olarak bir arkadaşının evinde Necip Fazıl’ın “O ve Ben” isimli kitabıyla karşılaşır ve bu kitap Ömer Erdem’i diğer kitaplara taşır.

Sezai Karakoç
Sezai Karakoç

Hilmi Yavuz tam bir Rilke hayranıdır. Hilmi Yavuz’a Rilke’yi keşfettiren hocası Behçet Necatigil’dir. Bunu da bu kitaptan öğreniyoruz.

Arif Ay’ın kitap anıları  da ilginçtir. Cebindeki paranın tümünü o hafta çıkan kitaplara veren Arif Ay, Kızılay’dan Keçiören’e yaya gitmek zorunda kalır  çok zaman. Ve Sezai Karakoç’la tanışması daha da ilginçtir. Çünkü Sezai Karakoç’un kitaplarını Arif Ay’a kasabanın radyo tamircisi hediye etmiştir. Ve Arif Ay bu kitaplarla tanışmasını  “ışığı ve güzelliği farklı yeni bir dünyanın eşiğine attığım ilk adımlar” diye ifade eder.

İskender Pala’nın okuduğu ve unutamadığı ilk kitap Peyami Safa’nın Dokuzuncu Hariciye Koğuşu kitabıdır. Bu kitaptan sonra yine Peyami Safa’nın bir başka kitabı onun kitap izleği olmuştur: Yalnızız. Çünkü bu kitaptaki “kendi kendimden nefretimin çerçevelediği ve çirkinleştirdiği bu dünyada yalnızım” ifadesi İskender Pala’nın gençlik yılları psikolojisini özetler gibidir.

DURAN BOZ 5.JPG
Duran Boz

Ah Şu Parasızlık-Ah Şu Kitapsızlık

Hayrettin Karaman Hoca 1950’li yıllarda Konya’da İHL öğrencisiyken aynı zamanda evlidir ve bir camide imamlık yapmaktadır. Ama aldığı maaş karın ve kitap açlığını doyurmamaktadır. Konya’da bir sahaf olan Arif Etik Hoca İstanbul’dan kitaplar getirip satmaktadır. Ancak Hayrettin Karaman hep borçludur bu sahafa. Bir gün yine sahaf yeni kitaplarla gelmiştir. Hayrettin Karaman utana-sıkıla dükkana girer bir sürü  kitap ayırır, masaya üzerine koyar. Sonra bir adam gelir ve Hayrettin Karaman’ın ayırdığı kitaplarda dahil olmak üzere bir çok kitabı satın alır ve gider. Tabi Hayrettin Hoca’nın sahafa olan borcu ve cebindeki para rezervinin yetersiz oluşu onun elini kolunu bağlamıştır. Sahaf dükkanından çıkar ve bisikletine atladığı  gibi ağlaya ağlaya evinin yolunu tutmuştur genç bir adamken Hayrettin Hoca…

Daha böyle bir sürü ismin kitap merkezli anılarını Kitaba Çağrı Sınavında İnsan kitabında bulabilirsiniz.

Kitabın sonuna geldiğinizde bir hazine gibi sıralanmış Okumak-Yazmak Üzerine Kitap Kaynakçası bölümüyle karşılaşıyorsunuz. Yaklaşık 600 kitabın künyesi var bu kaynakçada. Eğer Duran Boz’un editörlüğünde yayınlanan bu hacimli kitap sizi doyurmazsa buyurun bu kaynakçadan yararlanmaya…  

Besim Bal, beğenerek yazdı! 

Yayın Tarihi: 02 Eylül 2009 Çarşamba 17:36 Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2009, 12:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa UĞURLU
Mustafa UĞURLU - 13 yıl Önce

Evet dediğiniz gibi böyle Devlet Kurumlarından yayınlanan kitaplar bör yönüyle itici gelir insana. Ama bana göre daha farklı bir olumsuzluğu vardır bu işin. Bu kitaplar çok sanşsız olurlar çünkü hakiki kitap severler bu kitapları bir türlü temin edemezler. Protokol kitabı olur çıkarlar.
Ben şimdi bu kitabı istiyorum ama nasın temin edeceğim.
Not: Bu kitap daha önce başka bir yayınevi tarafından yayınlanmıştır. Ama satış dışı olarak görünüyor.

ak
ak - 13 yıl Önce

evet nasıl temin edebiliriz bu kitabı ?

filiz balcı
filiz balcı - 13 yıl Önce

bu kitabı nasıl temin edebiliriz yardımcı olun lütfen.

behiye
behiye - 13 yıl Önce

Kitaba ulaşmak için gerekli bilgiler:
kahramanmaraş valiliği basın ve halkla ilişkiler müdürlüğü
tel: 0 344 2238723 belgegeçer: 0 344 2237617
e-posta: [email protected]

Eser, Duran Boz hocanın editörlüğünde K.Maraş valiliğince yayımlanmıştır.

Rüştü Özdemir
Rüştü Özdemir - 12 yıl Önce

Hayata "Lessi" romanı ile başlamış iyi bir okuyucu olarak "Oma" ile ilgili bir anımı paylaşayım ben de. Malum 28 şubat tipisinde şikayet edilmişiz, öğrencilere dini kitaplar okutuyor diye. Kitapların adı bile gitmiş il'e. Tam demişler irtica ile ilgili bir kitap yakaladık: Oma! Ne bilsinler kitabın Engin Noyan'ın Ninesinin anılrı olduğunu. Bir edebiyat öğretmeni uyarmış zavallıları. Olayı Engin Noyan'a anlatmıştım, ağzı açık kaldı.

banner19

banner36