Haydi herkes tasavvufa!

Günümüzde bu kitaplarda anlatılanları bilmek bir grup içinde sizi odak noktası etmiyor. Ne güzel…

Haydi herkes tasavvufa!

“Popüler olan...” “Moda bu…” “Bunu bilmek gerekir.” “ ‘Betseller’da hep bu kitap var.” İşte tüm bunlara Hayy Kitap iddialı bir çalışma ile rakip oluyor: HİT… Gençler tarafından, herkesin bildiğinin dışında, ‘bilinmesi ve okunulması gerekli olan’ üzerine bir çalışma. Dizi veya sinema filmlerine konu olmuyor. Bu kitaplarda anlatılanları bilmek bir grup içinde sizi odak noktası etmiyor. Ne güzel…Hayy Kitap

“HİT” serisinde İbn Arabî’den İmam Gazali’ye, Hz. Ali’den Mevlânâ’ya kadar bir çok âlimin kitaplarından seçmeler bulunmakta.

Hit: Herkes için tasavvuf

Hayy Kitap bir ilke imza atıp, “HİT” olacak kitaplar serisini yayımlıyor. “HİT” serisi, Türk insanını bu topraklara ait tasavvufla tanıştırmayı amaçlıyor. Gençler bu tasavvuf okumalarına davet edelirken insanla Allah, insanla Kur’an, insanla Hz. Muhammed arasındaki mesafelerin son bulması isteniyor.

“Herkes İçin Tasavvuf” serisi, piyasadaki tasavvuf kitaplarından biraz farklı. Farkı ise eserlerin seçiminde, profesyonel çeviride, çeviride kullanılan anlaşılır sade dilde ve okumayı kolaylaştıran rahat görsel tasarımda yatıyor. Ve tabii eser sahiplerinin tartışmasız büyüklüğünde…

Nefsin Terbiyesi
5 Vakit İstanbul
Kalbin Nûru
Mevlânâ'nın Kalbine Açılan Kapı
Kalbin Anlamı
Hz. Ali'nin Selamı Var
Allah Kimleri Sever
Kur'an'ın Cevherleri
Özün Özü

Perdeler bu kitaplarla aralanıyor

Tasavvufî düşünceye göre insanla hakikat arasında perdeler ve bariyerler var. Gerçekle yüzleşebilmek için bu engellerin ortadan kaldırılması, yani gönlün kir ve paslardan temizlenmesi gerekiyor.

Asrımıza  “perdeler asrı” demek dahi mümkün. Yedi başlı ejderha, yedi koldan insanoğluna saldırıyor:  Materyalizm,  rasyonalizm,  ateizm,  kapitalizm,  sekülerizm,  hümanizm,  modernizm… Hepsi hak ile aramıza perde perde iniyor. Ne kadar dünyaya sarılırsak o kadar Hak’tan uzaklaşıyoruz. Bu seri kitaplar, tüm perdelere “dur” diyor.

Seride hangi kitaplar var?

“Hit” serisinin 9’uncu kitabı, İbn Arabî’nin Futûhât ve Fusûs’undaki tasavvuf anlayışının daha kolay ve özet bir şekilde sunulduğu düşünülerek, Lübbü’l-Lübb (Özün Özü) ismiyle yayınlandı.

Serinin diğer kitapları ise şöyle;

Kur’an’ın Cevherleri: İmam Gazali’nin Kur’an’ın Cevherleri/ Kur’an-ı Kerim’i En Çok Sevdiren Ayetler kitabı, “merhaba, ben geldim” diyenler, “O’na ilk adımı atanlar” için dört dörtlük, rehber niteliğinde bir kitap…

Allah Kimleri Sever: “Herkes İçin Tasavvuf” serisinin ikinci kitabı, Mevlânâ ile birlikte dünyanın en çok okunan sufilerinden biri olan İbn Arabî’ye ait.

Hz. Ali’nin Selamı Var: “Herkes İçin Tasavvuf” serisinin üçüncü kitabı Hz. Ali’nin divanından seçmeleri kapsıyor. Hz. Ali’nin Selamı Var adıyla yayınlanan kitapta Hz. Ali, politika, Allah aşkı, Peygamber sevgisiyle ilgili fikir ve duygularını şiirleştirmiş.

Kalbin Anlamı: HİT serisinin dördüncü kitabı da Tirmizi’den Kalbin Anlamı… Kalp, sadr, fuad ve lüb… Aralarında ince farkların olduğu bu “iç güçler”' ya da kalbin 4 makamı.

Mevlânâ’nın Kalbine Açılan Kapı: Aşk bir harekettir, bir koşudur, bir emektir, icabında bir kavgadır. Aşk abidesi Mevlânâ vesilesiyle, onun rehberliğinde aşk kavgasına davet eden kitap.

Kalbin Nûru: Hz. Geylânî’nin marifet ve hakikat yüklü sözlerini konularına göre ayırarak Kalbin Nuru isimli kitapta toplamışlar.

5 Vakit İstanbul: 5 isim, 5 farklı üslup, 5 ayrı duyarlılık, 5 vakit namazı… Ümit Meriç, Sadettin Ökten, Leyla İpekçi, Senai Demirci ve Hüseyin Hatemi, İstanbul’un sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı vakitlerindeki halet-i ruhiyesini kendi deneyimlerinden yola çıkarak anlatıyor.

Nefsin Terbiyesi: Nefsin Terbiyesi’nde, “nefs nasıl bilinir”, “nefsle nasıl sözleşilir”, “bu yırtıcı hayvan nasıl ehlileştirilir”, “gurur nasıl tedavi edilir”, “nefs, korku hikmetiyle nasıl dizginlenir” sorularına cevap aranıyor. Muhâsibî, “nefs” ve “nefsi azdıran”la ilgili merak edilen her şey bu kitapta.

Haydi herkes tasavvufa

Gülizar Sönmez bu seriyi sevdi

Yayın Tarihi: 05 Temmuz 2010 Pazartesi 15:53 Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2021, 10:26
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
....
.... - 11 yıl Önce

bilmek yeter koşul değildir, gerekli bir koşuldur. Mürşit bulmak nasiptir ancak malumdur ki arayanlardır bulanlar.

zeynep
zeynep - 11 yıl Önce

Çok teşekkür ederim bu anlamlı yazınız için, Gülizar Hanım...Bu seriyi okumaya galiba ihtiyacım var. Allah sizden ve bu yazının yazılmasına vesile olanlardan razı olsun.

banner26