Hayat ve edebiyata yakın bir akademisyen

Turan Karataş, edebiyatın içinde yer alan, edebiyatın her alanında kalem oynatmakta mahir örnek bir akademisyendir. Karataş’ın yeni kitabı Dile Gelse Kelimeler de, Karataş'ın denemelerini bir araya topladığı yeni kitabı. Mustafa Uçurum yazdı.

Hayat ve edebiyata yakın bir akademisyen

Deneme yazmak, herkesin söylediği ve bildiği türküleri yazarın kendi sesiyle seslendirmesidir. Deneme, birçok bakımından şiirin öz kardeşidir. Deneme yazarı kendisini bir anda şiirin ortasında, hikâyenin kıyısında, masalın içinde bulabilir. Alanı geniş, sözünün mesafesi sınırsız bir türdür deneme. Bu bakımlardan denemeleri önemseyenlerin yanında, denemeyi küçümseyen ve herkesin rahatlıkla kalem oynatabileceği bir alan olarak da görenler yok değildir. Fakat kim ne derse desin, herkesin dillendirdiği meseleleri kendi üslubuyla bezeyerek ortaya çıkarmak sanıldığı kadar kolay değildir.

Kim demiş akademisyenler edebiyattan uzak diye

Akademisyenliğin edebiyatı öldürdüğüne dair rivayetler sürekli dolanır durur. Akademik kariyer yapmakla meşgul olan edebiyat adamları, ister istemez edebi çalışmalarını sekteye uğratır da denir. Ben bu fikirlere katılmıyorum. Edebiyatla meşgul olmak kişinin kendi iradesinde olan bir şey değildir ki, meşguliyetler çalışmalarını engellesin. Zorlama şair ve yazar olan akademisyenlerin bir bahanesidir akademisyenlik sıfatı. Elde ortaya koyacak özgün eser olmayınca, akademisyenlik bahanesine bürünenler de elbette vardır.

Geçmişte ve günümüzde hem akademik kariyerini yapan, hem de edebiyattan hiç kopmadan ürünler veren birçok isim olmuştur. Günümüzde ilk akla gelen İskender Pala, Nazan Bekiroğlu, Nurullah Genç, Turan Karataş, İsmet Emre gibi isimler, işlerini çok iyi bir şekilde yaparken, edebi çalışmalarına da aralıksız devam etmekteler.

Turan Karataş Hoca’yı bütün bu isimlerin arasında farklı bir yere koymak gerek. Çünkü o, edebiyat adına ne varsa içinde bulunan, destekleyen bir yazardır. Özellikle edebiyat dergilerine omuz vermesi, genç şair ve yazarlara yol göstermesi onun belirgin özellikleri arasındadır. Şiir Vadilerinde adlı kitabındaki üslubuyla edebiyata ne kadar yakın durduğunu göstermiş, birçok edebiyat dergisinde kaleme aldığı yazılarıyla da, ayrım gözetmeksizin eleştirilerini ve desteğini dile getirmiştir.

Denemenin iklimine girmek

Deneme yazılarının özel okuyucusu vardır. Denemenin iklimine giren bir okuyucu için, bundan sonra okuyacağı her cümle deneme tadındadır. Çünkü denemelerin okuyucuyu kuşatan bir yapısı vardır. Turan Karataş Hoca da, “Dile Gelse Kelimeler” adlı kitabıyla okurların karşısına bu kez denemeleriyle çıktı. Okuyucuyu hayata dair yaşanan her şeye çağıran bu denemeler; edebiyatın, şehirlerin, şiirlerin ve aslında her şeyin kulağını çınlatıyor. Deneme yazarının kalabalıklar içinde olması çok önemli bir avantajdır. Yazar, yazısının kaynağını en çok yaşadıklarından devşirdiğinden, insanlarla yoğun ilişkiler içinde olan yazarların denemelerinde bu özellik hemen fark edilmekte.  Turan Karataş’ın denemelerinde hayata dair güzel sahneleri görüyoruz. Bu da hocanın yaşadığı şehri hakkıyla yaşamasından geliyor. Çünkü o, hiçbir zaman fildişi kulesinden şehri seyreden akademisyenlerden olmamıştır.

Turan Karataş’ın kitabı beş bölümden oluşuyor. Her bölüm ayrı bir dünyadan sesleniyor okuyucuya. Denemeler birçok noktadan da yazarının aynasıdır. Yazar, en çok kendini anlatır yazdıklarında. Bu kitap okunduktan sonra, Turan Karataş ile ilgili birçok bilgiye de ulaşmış olacak okuyucu. Şehirler, şairler, yazarlar ve daha birçok bilgi denemeler arasında gizli.

Özellikle üçüncü bölümünde Turan Karataş, hayatında yer eden şehirleri anlatıyor. Kitapta ismini vermese de en dokunaklı cümlelerini Tokat için kurmuş. Tokat’ta geçirdiği yılların sevincini, hüznünü içtenlikle anlatıyor. Bir zamanlar yolu Tokat’a uğrayan şair Hüseyin Atlansoy’un bu şehre veda ettiği dizelerle, bir ayrılışın yazısını yazmış Turan Karataş.

Edebiyat dünyasının da yakasını bırakmıyor Turan Karataş. Kendisi de günümüz edebiyatıyla içli dışlı olduğu için, bu yakınlığı denemelerinde de sık sık dile getiriyor. Kitaptaki en dikkat çekici özelliklerinden biri de, kitabın en sonunda yer alıyor. Turan Karataş, kitapta yer alan denemelerin hangi dergilerde yayınlandığını da kitabın sonuna eklemiş. Dergiler adına çok önemli bir nottur bu. Emeğin karşılığının verilmesidir.

Dile Gelse Kelimeler, bir akademisyenin soluklanması ve kendisi için bir parantez açması gibi algılanabilecek bir kitap. Bu denemeler sizden, bizden, herkesten bir ışık demeti sunuyor, hem de sözün gücüne inancı pekiştirerek.

Mustafa Uçurum yazdı

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2018, 10:55
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13