banner17

Hayal sahibi okurlar için mi?

Mustafa Kutlu, Chef'i kim için yazdı? İşi bilince, ev, araba alınca her şey hallolacak mı?!

Hayal sahibi okurlar için mi?

Hayaller, umutlar ve hayatın gerçekleri arasında sıkışıp kalmış insanların hikâyesidir Chef. Mustafa Kutlu 3 karakterin ağzından anlatır olayları. Önce “Şef”i tanırız kitapta. Şef, kültürlü olmakla avamdan olmak arasında kalmış, birikimli, tecrübeli, işinin ehli bir adamdır. Hayattaki en büyük amacı müdür olmaktır. Eğitimi yeterli değildir bu iş için. Üniversite bitirememiştir. İşte bu yüzden ne üniversite mezunları arasında yer bulabilir kendine ne de kendi dengi gibi görünenler arasında.

Kahramanlar hayal ve gerçek arasında15283

Hayalleri vardır. Ama hayaller cesaret ister. Her şeyi planlayarak yaşamaya alışanlar, yetinmeyi bilenler, tehlikeyi göze alamayanlar hayalleri ile gerçekler arasında gidip gelirler sürekli. Bir yanı çekip gitmek ister hayallere bir yanı sıradan bir hayata bağlıdır. Alışkındır ona.

Bir araba... Tutkuyla bağlıdır şef arabaya. Araba almak bile büyük bir çılgınlıktır onun için. Kenarda zorla biriktirilen paralarla, değiştirilmesi gereken oturma takımları, yeni halılar ya da başlarını sokacakları kendilerine ait bir ev almak varken tüm parayı arabaya vermek kendi küçük dünyasında ürkek bir halde yaşayanlar için cesaret ister.

Arafta mısınız?

Kutlu, Türkiye´de geniş bir kesimin hikâyesini anlatır bu kitapta. Araf’ta olanların hikâyesini... Ne yukarıya çıkabilir onlar ne de aşağıda kalabilirler. Çizginin ortasındadırlar. Hayaller, ertelenir hep. Bir başka bahara, sonra bir başka yaza, sonra bir başka kışa... Kendi kabuğundan çıkmak zordur. Az bir maaşla yetinmeyi öğrenmiştir onlar. Öyle sürüp gitsin isterler hayatları. Bir yandan da hayaller vardır. İyi bir araba almak gerekir. Vitrinlerin önünden mahzun geçilir... Ev, yuva demektir. Sıcak bir yuva... Ev almak için emeklilik beklenir.

Yuvada bir de dişi kuş vardır. Arzu... O da hayallerini erteler sürekli. Hayatı iş ve mutfak arasında geçer. Hayaller... Onun da hayalleri vardır elbette. Ama yuvasına bağlı, fedakâr bir annedir o. Yuvadan dışarı adım atmaya bile alışkın değildir. Oğlu ve kocası arasında sıkışıp kalmıştır o. Hayat aynıdır hep. Hayaller caziptir. Çekip gitmeli midir özgürce?

15284Ak koyunun kara kuzusu

Özgür... Evin tek çocuğu... Annesine, babasına benzemez. Atılgandır. Gözü kara... Bir işten diğerine atlar. Babası gibi kendisine ait küçük bir dünya ile yetinmeye niyeti yoktur. İngilizce bilmediği için sürekli pişman olan babası sayesinde biraz İngilizce öğrenmiş, babasının bütün ısrarlarına rağmen okumak yerine ticareti seçmiştir. Ak koyunun kara kuzusu yani...

3 insan... 3 dünya... Hayaller, umutlar, gerçekler, engeller... Kalmakla gitmek arasında bir hayat... Çizginin altı ve üstü... Su gibi akıp giden bir kitapla üç ayrı dünyaya dalmak isteyen, gerçeklere takılıp düşen hayal sahibi okuyuculara duyurulur...

Görkem Evci haberdar etmek istedi

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2019, 12:05
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20