Hasanali Yıldırım'dan Bir Çırpıda Okunacak Portreler

Hasanali Yıldırım’ın gerek sinema gerekse de edebiyatın farklı alanlarına yönelik derin vukufiyeti 'Ters Yüz' kitabındaki portrelerde kendini açık bir şekilde hissettiriyor. Hemen hemen tüm yazılarda sanat ve edebiyatın farklı bir yönü veya farklı bir detayı ile, ele alınan kişinin bir özelliği ya benzeştiriliyor veya o detaydan hareketle kişilerin anlatılmak istenen o özelliği daha anlaşılır bir şekilde okuyucuya sunuluyor. Erhan Erken yazdı.

Hasanali Yıldırım'dan Bir Çırpıda Okunacak Portreler

Geçen gün Hasanali Yıldırım, Pınar Yayınları’ndan çıkan Ters Yüz adlı kitabını hediye etti. Zarif imzasıyla takdim ettiği kitabı hemen okumaya koyuldum.

Kitap, 2007 yılında Renkli adlı bir haftalık dergide yayınlanmış portre yazılarından oluşuyor.

Önsöz bölümünde Hasanali Yıldırım’ın şöyle bir ifadesine rastlıyoruz: “Eskidi mi bu yazılar? Öyle ya, Mars’a giden bir gemininkinden bile hızlı akıyor bu ülkede hayat. Yaşadıklarımızı hisseden bir tek vicdan bulunmasın diye elbet. Kısmen eskidi evet. Ve kısmen hayır. Azıcık bir kıymetçikleri bulunacaksa bu eskimeyen kısmında aramalı…

Kitabı bitirince yazara hak vermemek mümkün değil. On yıl evvel kaleme alınmış olsa da ben okurken o eskiliği hiç hissetmedim. Gerçi kitapta portresi yazılan kişilerin bir bölümü yazıların kaleme alındığı tarihte ülke gündeminde işgal ettikleri yeri bugün aynı oranda doldurmuyorlar. Fakat bu durum, yazılar için bir nakısa teşkil etmiyor.

Mesut Yılmaz’dan Cem Uzan’a, Mine Kırıkkanat’tan Ferhan Şensoy’a

Portreler 5 üst başlık altında toplanmış. Her bir bölümde 3 kişiye yer verilmiş. Bölüm başlıklarının isimleri de bir hayli ilginç: “Devletin Adamları”, “Müebbet Bağlılık”, “Marduk’un Yolu”, “Ey Taife- i Hamazan” ve “Acıklı Güldürü”.

Mesut Yılmaz, Ahmet Necdet Sezer, Cem Uzan, Ertuğrul Özkök, Mine Kırıkkanat, Ferhan Şensoy… kitapta kendisi ile ilgili yazı kaleme alınan kişilerden bir bölümü…

80’li yılların ikinci yarısında o zamanlar hayli popüler olan 2000’e doğru adlı bir dergiyi takip ederdim. Bugünkü Vatan Partisi ekibinin çıkardığı bu dergiyi hatırlayanlar bilir. O dergide en hoşuma giden bölümlerden biri Cemal Süreya’nın yazdığı portrelerdi. Bu portrelerde Cemal Süreya, salt biyografik bilgi vermiyor, bir yandan o kişileri farklı yönleri ile tanıtırken onlarla ilgili bazen olumlayıcı bazen de eleştirel yaklaşımlarını aktarıyordu. Tabii bu yazıları okurken o kişilerin yaşadığı dönemlerle ilgili değişik bilgileri de öğrenmek mümkün oluyordu.

Ters Yüz (Birkaç Portre, Birkaç Tahlil) adlı kitabı okurken de nedense hemen aklıma o yazılar geldi. Tek tek bakıldığında benzerlikleri veya ayrıldıkları yönleri tahlil etme gibi bir noktaya varmak istemiyorum. Sadece bu kitapta, 25 küsur yıl evvel Cemal Süreya’nın portrelerini okurken aldığım tadı hissettiğimi ifade etmek için bu benzerliği dile getiriyorum.

Eskimeyen portreler

Hasanali Yıldırım’ın gerek sinema gerekse de edebiyatın farklı alanlarına yönelik derin vukufiyeti bu portrelerde kendini açık bir şekilde hissettiriyor. Hemen hemen tüm yazılarda sanat ve edebiyatın farklı bir yönü veya farklı bir detayı ile, ele alınan kişinin bir özelliği ya benzeştiriliyor veya o detaydan hareketle kişilerin anlatılmak istenen o özelliği daha anlaşılır bir şekilde okuyucuya sunuluyor.

Belki de 10 yıl evvel yazılmış yazıların eskimesini engelleyen en önemli nokta da bu. Yıllar geçtikçe de sanırım kitabın ve içindeki yazıların bu yönü hep canlı kalacak.

Pınar Yayınları ve kitabın hazırlanmasında yazarın teşekkür ettiği kişiler gerek portrelerin gruplandırılması gerekse de sunumu açısından güzel bir çalışmaya imza atmışlar. Başta Hasanali Yıldırım olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyorum.

Kitap tanıtımlarında içeriği daha fazla anlatmanın okuyucuların bizzat okuyarak elde edecekleri tadı azaltıcı bir fonksiyon icra edeceğini düşünerek bu kadarla iktifa etmenin yeterli olacağını düşünüyorum.

Hasanali Yıldırım’ın Tersyüz adlı kitabının tanıtımını, arka kapaktaki son sözlerle bitirmek istiyorum:

Ne ki insan en çok tanıdıklarının mahsulü. Ve tanıdığını sandıklarının.

Ve son söz: Yeryüzünden gittiğimiz anda kimseyi tanımayız.

Hasanali Yıldırım, Ters Yüz (Birkaç Portre, Birkaç Tahlil), Pınar Yayınları

 

Erhan Erken

Yayın Tarihi: 04 Mayıs 2017 Perşembe 16:35 Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2020, 16:51
banner25
YORUM EKLE

banner26