Hasan Harmancı: Dizginlenmiş Yeraltı!

Hasan Harmancı, 'Uyanmak Üzere Olan Bir Adam' adlı eserinde, boheme, karanlık hayatlara, bitirim tiplere ve bu bitirimlerin hayatlarına kapılmaya meyyal anlatıcılar yaratıyor. Abdullah Harmancı yazdı.

Hasan Harmancı: Dizginlenmiş Yeraltı!

Hasan Harmancı, Uyanmak Üzere Olan Bir Adam (Büyüyen Ay, 2017) adlı eserinde, boheme, karanlık hayatlara, bitirim tiplere ve bu bitirimlerin hayatlarına kapılmaya meyyal anlatıcılar yaratıyor. Bu anlatıcılar; toplum dışı, romantik, saf, iyi kalpli, düzen karşıtı, küfürbaz, sempatik, entelektüel, gariban arkadaşlarını çok seviyorlar. Onlarla habire yürüyorlar. Habire susuyorlar. Habire sohbet ediyorlar.

Hasan Harmancı hem mizaç olarak hem belki yetişme tarzı itibariyle, düzen karşıtlığına, ironiye, yapıya değil, yapıyı bozmaya, yerüstüne değil yeraltına meyyal bir insan. Ama inançlı da biri. İşte bütün Hasan Harmancı öyküsü bu çatışmanın ilginç sonuçlarını veriyor.

Kendisini dizginleyen bir inanca sahip olmasa, kanun dışılığın, dahası ahlak dışılığın, dahası insanlık dışılığın bir yolunu bulacak ve o vadilerin karanlıklarında kaybolacak (öyküleştirme anlamında). Ama inandığı ilkeler onun o vadilere yürümesine engel oluyor.

Bir yanı bağıra bağıra “yeraltı” edebiyatına çekiyor onu. Öbür yanı bunun ilkelere ters olduğunu söylüyor. Sonuç? Bütün öyküleri saran dizginlenmiş saldırganlık, dizginlenmiş boş vermişlik… Bu sebeple öykülerde küfür örnekleri yerine küfür etmek eyleminin adı geçiyor. Çok tasavvufi içerikte bir öykü olan “Acz İfadesi”nde bile, gene küfür edilmesi gereken kişilerden var, küfür yok. 

Soft bir yeraltı edebiyatının sinyallerini veriyor Hasan. Ama soft kalmaya mahkûm. Yeraltında olmaya da mahkûm. Mizacı, kişiliği onu yeraltına çekiyor, inançları onu şiddetin, karanlık hayatların eşiğinde durduruyor.

Hemen söyleyeyim: “Buluşçu estetiğe” haddinden fazla yaslanması ileride bir tıkanmaya sebep olabilir. Kitabın “Okura” bölümü, iki yazarın kitap listesi aynen verilmeseydi –ikisi de hayli uzun çünkü- çok ironik ve sempatik bir uygulama olacaktı.

Bitirirken yazarına da yayıncısına da uyarı: Ayrı yazılması veya yazılmaması gereken “ki” ve “de”ler kitapta büyük bir soruna dönüşmüş. Vesselam.

Hasan Harmancı, Uyanmak Üzere Olan Bir Adam, Büyüyen Ay Yayınları

 

Abdullah Harmancı

Yayın Tarihi: 18 Ocak 2018 Perşembe 15:23 Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2022, 14:07
YORUM EKLE

banner19

banner36