Hasan Aycın Dede masal vadisinde

'Seni beni yaratan hakkı için destur!' deyip başlıyorum Alpembecik Gülpembecik'i yazmaya. Aycın Dede'nin yüreğine ve kalemine sağlık!

Hasan Aycın Dede masal vadisinde

Hasan Aycın ne güzel yazmış da çizmiş, çizmiş de yazmış. Koymuş da adını Alpembecik Gülpembecik. Şiir, masal, tekerleme… Ne çok şey var bu kitapta. Keloğlan düşer eşeğinin peşine, uncu söyler ona bir bilmece, sonra her şey dönüşür tekerlemeye. Annesi dua etmiş Allah’a, Yek Allah yardım etmiş Keloğlan’a, Keloğlan da yetişmiş prenseslerin imdadına.Hasan Aycın

Keloğlan: Korkusuz Müslüman!

Hasan Aycın’ın abdest ve namaz dolu kitabında Allah güç vermiş Keloğlan’a. Keloğlan inletmiş koca kurtları, devleri, ejderhaları... Dağlarda, vadilerde, ovalarda... İmanından beslenen güç ve zekâsı karşısında hiç bir kötülük direnemiyor. Biz çocukların kahramanı; Aycın Dede'nin anlattığı Keloğlan oluveriyor.

Yektir Allah!

Hasan Aycın’ın o kadar güzel masal çizimleri var ki, okurken sanki kendinizi Keloğlan olmuş buluveriyorsunuz. Dereleri tepeleri, ormanları sarayları aşıverirken ‘Yektir Allah Yek!’ diye bağırıveriyorsunuz. Anka Kuşu ile uçarken, esen rüzgâr yüzünüze çarpıyor. Karanlıktan bir ses içinize akarken; kalbinizin kütküt’ünü duyuyorsunuz.

Hasan Aycın, Alpembecik GülpembecikBu kitap neden diğer masallardan farklı?

Alpembecik Gülpembecik, diğer Keloğlan masallarından farklı. Çünkü okuduğunuzda akıcı yapısıyla sizi içine alıyor. Diğer masallardan farklı; çünkü bu kitaptaki sorunlar, gerçek ve büyük bir imanla çözülüyor. Diğer masallardan farklı; çünkü bu kitabın masalları özellikle sesli okunduğunda edebî gücü ve etkileyiciliği iyice belirginleşiyor. Diğer Keloğlan masallarında ve çizgi dizilerinde bulunmayan ruh ve iman güzellikleriyle ışıldıyor Hasan Aycın’ın şiirsel cümleleri. Tıpkı Keloğlan’ın zekayla parıldayan kel kafası gibi…

Hatice Belkıs Pesen yeni yaşında da yazmaya devam ediyor

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2019, 09:58
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13