Hangi sorulara cevap verdi?

Nureddin Yıldız'ın kıymetli bir çalışması 'Anahtar Cevaplar' okurlarıyla sohbet ediyor.

Hangi sorulara cevap verdi?

Nureddin Yıldız'ın kıymetli bir çalışması olan Anahtar Cevaplar kitabında, hepsi İslamiyet özelinde ve gençlerle farklı zamanlarda yapılan sohbetlerde sorulan sorulara verilen cevapları bulmak mümkün. İnsan bu eseri okurken herhangi bir kitabı okur gibi değil, kendisini bir sohbet halkasına girmiş gibi hissediyor bu vesileyle. Kitap, Nureddin Yıldız'ın ifadesiyle, “soruların doğallığına müdahale edilmemeye çalışılmış bir kitap.”Nureddin Yıldız, Anahtar Cevaplar, Tahlil Yayınları

Kur’an amel edilen bir kitaptır

Dinimizi öğrenmeyi bir ciddiyet işi olarak gören yazar; bırakın cennet veya cehennemle ilgisi bulunan bir meseleyi, dünyamızla ilgisi bir hususu bile basit göremeyeceğimizi belirtiyor eserinde. Hayata Kur'an ve hadisle bakmayanın Müslüman olamayacağını vurgulayan yazar, Kur'an ve hadisin serbest bıraktığı alanlarda ise uygunu ve yararlıyı tercih etmemiz gerektiğini notunu düşüyor. Kur'an'ın insana ne gerekiyorsa onu öğreten, hayatı şekillendiren bir kitap olduğunun da altını çizerek, Kur'an'ı sadece namaz kılmayı, oruç tutup zekât vermeyi emreden bir kitap olarak sınırlandıran zihniyeti de eleştiriyor ve devam ediyor: 'Kur'an; okunan, amel edilen, uğrunda cihad edilen bir kitaptır. İlk odur. Bütün kitaplar, onun altında kaldığı zaman değerlidir.'

“İbadeti işini, işi ibadetini ezmeyen bir Müslüman olmak zor değil. Günlük maişetinde olduğu gibi ibadetinde de ciddi ve yoğun olmak zor değil. Namaz kıldığı için işini aksatmamak zor değil. İşi olduğu için namazını savsaklamamak zor değil. Dünya ile ahiret arasında tam bir denge kurmak zor değil. Zor değil! Yeter ki sen iyi bir Müslümanın ölçülerinin bilincinde ol!” Bu cümlelerle bizi ne kadar müslüman olduğumuzu sorgulamaya yönlendiriyor Nureddin Yıldız bir bakıma.

Oldukça hassas bir düşünce yapısıyla kaleme alınan bu eserde çeşitli kavramlar da inceleniyor. Akide, fakih, fitne, caiz, şirk, fasıklık, tahrif, biset, istimna, muhacir, ensar, tağut, kaza-kader, levhi mahfuz, mümeyyiz, sehiv secdesi, ta'dil-i erkan, tevessül, müdara, himmet bu kavramlardan bazıları.

Her biri özel sohbetlerin yansıması

Kitapları, güzel kokuları etrafa yayılmış ve her yeri güzelliğiyle kaplamış nurlu çiçek demetleri olarak gördüğüm için istiyorum ki, kütüphaneme misafir olan kitaplardan aldığım güzel kokulardan başkaları da nasiplensin. Bu kitabın kokusunun güzelliğini anlatamayacağıma göre kitabın muhakkak okunup, daha derin duyumsamayı kitaptan yapmanızı uygun görüyorum. Önemli bir adamın, önemli konulara parmak basarak, dinimizi daha yakından tanımamızı sağlayan ve dinimizi araştıracak gençlere dosdoğru bir rehber olan bu kitap, kitap olsun diye yazılmayan, her biri özel sohbetlerin yansıması olan bir eser.

Nureddin YıldızVe niye buradasınız şimdi bir düşünün; Ya ben niye bu kitabı okumanız gerektiğini söylüyorum; Neden buluştuk bu sayfada? Anahtar Cevaplar'da bahsedildiği gibi, "Yaşadığımız çağda kalemle yapılan savaşların gücü, silahla yapılan savaşlardan daha etkili olmaktadır." Bu özel adamdan güzel bir vasiyet gibi, aldığım bu sözle bu kitabı yazmanın kalemimle yaptığım savaşlardan en güzeli olmasını dileyerek bu sayfada buluşmuş olmamızın Rabbimin bu kitaptan sizlerin de nasiplenmeniz için beni vesile kıldığını umuyorum.

Bizleri iman ve İslam nimetiyle şereflendiren ve beni bu kitapla tanıştırıp imanımı daha da kuvvetlendirmeme vesile olan yüce Allah'a sonsuz hamd olsun. İman ve İslam davasında en büyük çileyi çeken ve Allah'ın lütfuyla âleme rahmet olan Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’e en güzel, en bereketli salât ve selam olsun.

Ebru Keskin haber verdi

Yayın Tarihi: 09 Eylül 2010 Perşembe 15:56 Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2022, 22:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdullah Sabit
Abdullah Sabit - 12 yıl Önce

Gençlerin halinden ve dilinden anlayan birkaç güzel alimimizden biri; Nureddin Hoca...

Kopya çekmek- saç uzatmak - iddia –korsan cd – ihtilam - müstehcenik – pantolon giymek – tesettür mayosu – burs – süs – tembellik –nişanlılık – karşı cinsle görüşme - boks sporu – mezheb – mehdi – İslam devleti - Demokrasi ve birçok konuyla ilgili sorular var...

Okurken, elinize bir kalem almayı unutmayın!...
Altını üstünü çizin! Yıldız atın, ünlem koyun!
Ben öyle yaptım...
Az bulunur böyle kitapla

seher balcı
seher balcı - 11 yıl Önce

afedersin kardeşim ama kitabın adı ne

banner19

banner36