Hamza'yı sevmişler!

Cafcaf'ın sevilen yazarı Ömer Faruk Dönmez'in Hamza'sı İz yayıncılıktan kitap olarak çıktı..

Hamza'yı sevmişler!

Hamza'yı neden sevmişler?

Ömer Faruk DönmezCafcaf’ın sevilen yazarı Ömer Faruk Dönmez’in Hamza tiplemesi İz Yayınevi'nden kitap olarak çıktı.

Okurlarının Cafcaf dergisinde ilgiyle takip ettikleri, Dönmez’in  bir daha yazmayacaklarını işittiği vakit ellerinde dövizlerle Sultanahmet’te eylem yapan ve Ömer Faruk Dönmez’i Hamza’yı yeniden yazmaya ikna eden okurları bu kez yazarın Cafcaf dergisinde yayınlanmış tüm yazılarını bir kitapta bulabilecek.

Hamza, Ömer Faruk Dönmez
(+)

Arkadaşım Hamza!

Hamza’nın kitaplaşmasını vesile ederek okurlarına Hamza’yı sorduk ve ortak kanaatin Hamza’nın bizden birisi olarak yerleştiğini tespit ettik. İşte o cevaplar:

Sena Binbay (Akra Fm Asistan)

Her ay Cafcaf'ı elime aldığımda heyecanla sayfalarını haşır-huşur karıştırıp Hamza'yı arardım. Bir heves sakince ilk bulduğum yere kurulur okurdum arkadaşımı. Sonra, 2-3 gün sonra tekrar okurdum. Öğütlerini farklı fikirlerini arada bir okumak zihne nakşetmek gerekiyordu arkadaşımın. Bir acayip hazine de denilebilir.

"Arkadaşım" diyorum çünkü okuyucunun her macerasında kendinden bir şeyler bulduğu, abisi, kardeşi, arkadaşı, dostu. Hamza'nın kitap olacağı yani yakın arkadaşımın bir kitap halinde bütün olarak elimin altında olacak olması beni çok mutlu etti.

Evet şimdi kitapçıya gidiyorum :)

Ayşegül Sena Kara (Üniversite Öğrencisi)

Ayşegül Sena Kara
(+)

İtiraf ediyorum Cafcafı elime ilk aldığımda karikatürlere şöyle bir bakar ve Hamza’yı okumaya koyulurdum. Hamza’da kendimi buldum. Düşünüp dile getirmediğim cümleler, Hamza’yı okurken avucuma düşüyordu.

Bu çağda bir Müslüman’ın kafası ne kadar karışık olabilirse hepimizin kafası o kadar karışıktı ve Hamza’nın sistemi, Müslümanları sorgulayıcı fikirleri bize yardımcı oluyordu. Hamza karakterini oluşturan yazara şükranlarımı sunuyorum, genelde arkadaşlarla beraber okurduk ve kelimelerin cümle içinde muntazam yerleşimi, o mükemmel kafiyeler bizi hayran bırakırdı. Aklımda kalan bir bölüm:

"Hamza derdin nedir o zaman?

Hamza der: din nedir o zaman?''

Berşan Karagül (Lise Öğrencisi)Berşan Karagül

Yaklaşık olarak bizim yaşlarımızda olan "Hamza" her Müslüman gencin toplumda yaşadığı sorunları dile getiriyor. Kahraman kendi hikayesini anlatırken Ömer Faruk Dönmez gençlere mesajlar vermeyi unutmuyor.

Hamza'nın yaşadıklarına verdiği tepkiler kendi hayatımızı da etkiliyor. Bu yüzden Ömer Faruk Dönmez'în köşeyi yazmamaya karar vermesi gençler tarafından tepki gördü. Sultanahmet Meydanında "Hamza Eylemi" bile yapıldı. Daha sonra Hamza kitaplaştırılmaya karar verildi ve basıldı. Yani sözüm o’dur ki: Hamza bizi anlatıyor.

Mustafa Cemil (Üniversite Öğrencisi)

Hamza içimizden, bizden birisi. Her cümlesinde bir hikmet ve mesajın barındığı, bir hazinenin damlaları. Hamza; bir aksiyon, macera ve büyük bir çığır. O’nun bütün yazılarını bir kitapta bulmak ise mutluluk verici. Anlaşılan o ki; hediye etmek üzere ayırdığım kitapları koyduğum dolabım bol bol Hamzalaşacak!

 

 

Ömer Emiroğlu sevinçle haber verdi..

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2019, 15:53
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüseyin
Hüseyin - 10 yıl Önce

emperyalizme, kapitalizme, modernizme karşı: Hamza
basitliğe, köhneliğe, çaresizliğe karşı: Hamza
ötekileşmeye, batılışlaşmaya, yabancılaşmaya karşı: Hamza
maskelere, makyajlara, perdelere karşı: Hamza

Ömer Ağabey, söylemek isteyip de dilimizi ısırdığımız ne varsa bir çırpıda söylüyor. Hep Aynı Hikaye ile fenalık geçiren, Bir Kitap Bir Balta ile kalbi hepten sıkışan modernizmi doğduğuna pişman etmeye geldi Hamza. Hoşgeldi.

Çağatay Hakan Gürkan
Çağatay Hakan Gürkan - 10 yıl Önce

Derler ki Bruce Lee öyle hızlı tekme atarmış ki, yönetmenler onu biraz yavaş hareket etmesi konusunda ikna etmişler. Çünkü devrin kameraları henüz o hızı yakalayacak teknolojiye sahip değilmiş. İşte Ömer Faruk DÖNMEZ, ''Hamza'' da aynını yapıyor. Baş döndürücü bir hızla tekmeler, yumruklar, apansız kafalar, ille de Osm...anlı tokatları ...Ardından bir de kahkaha koyveriyor.Hah ha !Bir de bakmışsınız ki beraber gülüyoruz ağlanacak halimize.

derya kayhan
derya kayhan - 10 yıl Önce

bende popüler şeyleri seviyorum. iskender pala okuyor elif şafak'ı asım gültekin'i seviyorum nolmuş yani.

Hüseyin
Hüseyin - 10 yıl Önce

Ömer Faruk Dönmez kalemine saglık çok güzel eser kaleme almış.
Hamza bizi ideal insan tipini göstermektedir. yiyen içen, yatan, uyuyan, çiftleşen bir insan... olmadığımızı ve bu şekilde yaşanmayaçağını söylemektedir.
Yine Hamza; emperyalizme, kapitalizme, modernizme insanı ne hale gitirdiğini ortaya koymaktadır. bu sistemden kendimizi korumamız gerektiğini bizlere söylemektedir.

banner19

banner26