Hakkınızı helal edin, derginizden okudum

Üniversite gençliği geleceği güzelleştirme gayretinde… Yekreng dergisi bu gayretin semerelerinden sadece biri..

Hakkınızı helal edin, derginizden okudum


Sakarya Üniversitesi’nden bir grup öğrenci, geleceği güzelleştirmek adına girişimlerde bulunuyor. Bahsettiğim gençler, üniversitenin sadece notlardan, hocalardan, futbol ve alışverişten ibaret olmadığının farkında olan, dünyaya kafa yoran fakat derdi ukbâ olan gençler… Ebedî gençlik derdini omuzlanmış bir gençlik. Bu öğrenciler okuyan, araştıran, iyiye ulaşma noktasında bir şekilde kafa yoran insanlar.

Kaidedir: Dolan, taşar

Taşmak için mecra arayışları, onları “Yekreng” isminde bir dergi çıkarmaya yöneltmiş. Her dergi bir derdin ürünüdür esasında. Derdi olan, söyleyecek sözü olan için bir kapıdır dergi. Sözü daha güzel söylemede bir okuldur kimi zaman. Hasan Hüseyin Aksu editörlüğünde çıkan derginin amacı ise, ilk sayısının “editör’den” köşesinde şöyle karşılık buluyor: “Araştırma ve sorgulama konusunda çok tembel olan biz üniversiteli gençlerini, araştırmaya ve sorgulamaya yönlendirmek, ‘oldubitti’ demek yerine ‘neden oldu?’ sorusunu sormaya sevk etmektir.” Esas amaçlarınınsa “bilinçlenmek ve bilinç inşa etmeye çalışmak” olduğunu da dile getiriyor. Geleceğin bilinç inşâsında rol alacakların yine gençlerin olduğuna inanıyorlar, kendilerini bu eylemde pay sahibi görüyorlar.yekreng

Dergide güzel isimler var!

Yekreng dergisi, üniversite dergisi olmanın ötesini düşünüyor, önce kendi şehrine, sonra diğer bütün üniversitelere ve şehirlere sesini duyurabilmeyi hedefliyor. Güz ve Bahar dönemlerinde okuyucuyla buluşan derginin 2. sayısı ilk sayısına göre biraz daha derli toplu, içeriği zengin, eksik gedik ne varsa tamamlamaya çalışılmış halde yayınlandı. Ali Şeriati, Rachel Corrie, Aliya İzzetbegoviç ve Metin Yüksel gibi ufkumuzu güzelleştiren isimleri görüp, hele ki derginin genel muhatabının üniversite öğrencileri olduğunu da düşününce, derginin gözümde daha bir kıymetlendiğini söylemeliyim.

Hayatına anlam katan 3 şey nedir diye sormuşlar

2. sayısındaki muhteva, kimi zaman kafalarımıza balyoz gibi düşerken, kimi zaman da ruhumuza dinginlik bahşediyor. “Gülsem mi, ağlasam mı” diye beni epey düşündüren, ilginç de bir bölüm vardı ki; iki genç arkadaşımız, “hayatınıza anlam katan 3 şey nedir?” sorusuyla yola çıkmış ve bu bölümde üniversiteli gençlerden aldıkları cevaplara yer vermişler. Kimi “sevgilim, sigara, internet” diyor hayatına anlam katan 3 şeyi sıralarken, kimi “Zeynep Gazali, Ümmü Nidal, cihad”…

yekrengÖğrencinin zekatı olur mu?

Sakarya Üniversitesi öğrencileri, kâr amacı gütmeden çıkarılan dergiye yazılarıyla destek oluyor, öğrenciliklerinin zekâtını bu vesileyle ödemiş oluyorlar diye düşünüyorum. Hep söylenen şeydir, özellikle ilmin bir kolundan tutmuşlarca bilinir: “Bilginin zekâtı, öğretmektir.” Bu, ister fen bilimleri olsun, isterse sosyal bilimler: Biliyorsan öğreteceksin, haberdar edeceksin ki ehemmiyeti olsun.

Hakkınızı helal edin, derginizden okudum

Hatay-Yayladağı hattında dergiye, 2. sayısına, dalmışım. Yolculuk süresince dergiyi baştan sona okumuş, son sayfasını kapatıp çantama koyacağım esnada yanımdaki bayan, “Hakkınızı helâl edin, derginizden okudum.” demiş ve hiç de alışık olmadığım bir helâlleşme girişimiyle beni karşı karşıya bırakmıştı. Ne olacaktı ki dergimden okumuşsa, ne gerek vardı ki helâlleşmeye sorularıyla saniyeler içinde boğuşsam da dergiyi okuduğumu söyleyip okuyamadığı yerleri okuması için yol arkadaşıma uzattığımda ben de derginin zekâtını ödediğim hissisine kapıldım. Garip bir his. “Okuyalım, okutturalım” mesajındaki “okutturalım” ricasını yerine getirmenin haklı gururu, paylaşmanın verdiği huzurla evimin yolunu tuttum.

Son Not: Dergiye elden ulaşamayanlar düşünülerek derginin elektronik ortamda paylaşıldığı bilgisini not edelim. www.yekreng.com adresinden de dileyen derginin sayılarına ve alıntılanan muhtelif yazılara ulaşabilir. Bu vesileyle genç arkadaşlarıma çıktıkları bu yolda muvaffakiyet ve gayretlerinin tükenmemesini diliyorum.

 

Gül Hanım Gürsoy yazdı

Yayın Tarihi: 03 Temmuz 2013 Çarşamba 14:37 Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2013, 14:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
H. Hüseyin Aksu
H. Hüseyin Aksu - 9 yıl Önce

Yazıyı kaleme alan Gül Hanım Gürsoy'a teşekkür ederim. Dergi ile ilgili kısa ve öz bir yazı olmuş. Emeğine sağlık.

Abdullah S
Abdullah S - 9 yıl Önce

"Hakkınızı helal edin, derginizden okudum"hoş olmuş...Aynı zamanda derginin sahibi ile güzel bir iletişime geçme denemesi- çabası...ziyadesiyle de karşılık bulmuş...Alan memnun veren memnun. Elhamdulillah!...

banner19

banner36