H. Kamil Yılmaz neler tavsiye etti?

Hasan Kamil Yılmaz'a tasavvuf okumaları yapmak için neler önerirsiniz diye sorduk.

H. Kamil Yılmaz neler tavsiye etti?

Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Tasavvuf ve TarikatlarMarmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaza “Tasavvuf okumaları yapmak isteyen biri ilk olarak neleri okumalı?” diye sorduk...

Hasan Kamil Yılmaz ilk başta tasavvuf tarihi ile ilgili kitaplardan en az bir tanesinin okunması gerektiğini savunuyor. Ardından kendisinin hazırlamış olduğu Anahatlarıyla Tasavvuf ve Tarikatlar adlı kitabı tavsiye ediyor. 

Yılmaz’ın bu kitabı Ensar Neşriyat tarafından yayımlandı. 

Kitap beş  bölümden oluşuyor. Tasavvuf hakkında kavramlar, müesseseler, tasavvuf tarihi ve meselelerini bu kitaptan okumak mümkün. 

Kendi kitabının dışında Prof. Dr. Mustafa Kara’nın da böyle bir çalışması olduğunu hatırlatıyor Yılmaz. O kitabın da okunması gerektiğini belirtiyor.

Tasavvuf Kitapları

Tasavvuf ve Tarikatlar Tarihi adlı bu eserde tarikatların tarihsel gelişimleri incelenmiş, tasavvufla ilgili terimler, tasavvufun Kur'ân’daki ve hadislerdeki yeri belirtilmiştir. Bu kitap da beş bölümden oluşuyor.

Prof. Dr. Mustafa Kara
Prof. Dr. Mustafa Kara

İlk defa tasavvuf hakkında okumalar yapmak isteyecekler için Mustafa Kara’nın bu eseri de Hasan Kamil Yılmaz tarafından tavsiye ediliyor.

Dergâh Yayınları’nda ve Sır Yayınları'nda Mustafa Kara’nın tasavvuf hakkında bu kitap haricinde birçok eseri bulunuyor. 

Hasan Kamil Yılmaz son olarak tasavvuf klasiklerini sayıyor. Bunların çoğunun tercüme edildiğini söylüyor. İsim vermekten ziyade bütün klasikleri işaret ediyor. 

 

Murat Ergün sordu.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2010, 12:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
tasavvuf cocuku
tasavvuf cocuku - 10 yıl Önce

kitaplardan sonra Gavs a gidin ki hakiki aşka eresiniz. Menzil köyünde ikamet etmekte :)

edep
edep - 10 yıl Önce

kitaplardan sadece bu işin edebini adabını öğrenirsiniz. gidin bir mürşid bulun eteğine yapışın. sadık olun. yukarda arkadaşın yazdığı gibi yapın...

tasavvuf haldir. dil ile öğrenilemez.

Halis İğne
Halis İğne - 10 yıl Önce

Bu işler nasip meselesidir. Buraya gidin, şuraya gidin diye adres gösterirken dikkat etmek lazımdır.

İlkay Türkyay
İlkay Türkyay - 10 yıl Önce

gavsa gidin çünkü tasavvuf tek bir tarikten müteşekkil çünkü.Hak benim demekle ben hakkım demek arasında ne kadarda ince bir çizgi var.Ah şu üstümüzdeki üniformalardan bir kurtulsak

İlkay Türkyay
İlkay Türkyay - 10 yıl Önce

ve tasavvuf dildir söylenmeden edilmez.Hem sukuttur hem kelam.Hem kemaldir hem zeval.Bu hem ... hem deyi yani la'yı ve illayı anlamayan kabuğun bile kabuğunda demektir.İstediği kadar suf giysin

banner19

banner13