Görünmeyen Umman: Ahmed Avni

Görünmeyen bir ummanı görüp, derinliğine dalma vaktidir...

Görünmeyen Umman: Ahmed Avni

Yaz günlerinin her daim en revaçta olan aktivitesidir bir deniz kenarına gitmek ve yüzmek ama nedendir bilinmez bu deniz merakı bir yerde kesilir. Bilinmeyen, görünmeyen bir ummana dair duyduklarımız bizi onu aramaya, bulmaya ve temaşa etmeye götürmez. Görünmeyenin görünür olmasını ister, ona rahatça ulaşmak isteriz. Uğraşmak istemez, uğraşılarak bulunmuş olanın kıymetini bilsek de zorluğuna katlanamayız... 

Zaten çıkacağını  duymuştuk!

Görünmeyen ummanlar diyarı  Türkiye´nin son dönem tasavvuf ve musiki hayatına damgasını  vuran Ahmed Avni konuk bu sene içinde, ölümünün 70. yılı  münasebetiyle birçok yerde anıldı. Özellikle İBB nin ve BSV´nin yaptığı programlar dikkat çekiciydi. BSV´de düzenlenen programda konuşan Savaş Ş. Barkçin geleneksel anma programlarının formatından farklı cümleler kurmuştu konuşmasında; "Ahmed Avni konuk hakkında bir eser yazılmalı artık." gibi sitemkâr bir cümle yerine "Ahmed Avni Konuk hakkında âcizane bir eser hazırlama gayreti içindeyim, bilginize." demişti. Gerçekliğine inanmakta güçlük çektiğimiz bu sözlerin sonuçlarını almış bulunuyoruz ağustos ayı itibariyle; Klasik yayınlarından çıkan ilk biyografi kitabı olma özelliği taşıyan Ahmed Avni Konuk: Görünmeyen Umman kitabı raflarımıza düşmüş durumda artık. 

İçeriği nasıldır?

Çok yönlü bir insanın çok yönlü bir portresi şeklinde hazırlanmış, zengin ek bölümüyle (ekler kısmı o kadar zengin ki insana "ekler ayrı basılsaymış da olurmuş" dedirtiyor) ziyadesiyle kapsamlı bir kitap Ahmed Avni Konuk kitabı. Derinlemesine bir literatür taramasının, Ahmed Avni Konuk hakkında bilgisi olan insanlarla yapılan uzun mülakatların sonucu ortaya çıkmış bir kitap aynı zamanda.

İnsanı 19. yy sonlarına ve cumhuriyetin kuruluş yıllarına götüren, o dönemin tasavvuf ve musiki hayatının Ahmed Avni Konuk'a değen kısımlarını derinlemesine inceleyen kapsamlı bir kitap. Ahmed Avni Konuk'un hayat yolunu, musiki yolunu şiir yolunu ve tasavvuf yolunu ayrı ayrı ele alan, bu yollar üzerinde talebe olarak, arkadaş olarak ve hoca olarak temas ettiği isimlerin hiçbirini atlamadan derinlemesine inceleyen bir kitap bu kitap.

Bizi kıyısına geldiğimiz bir ummanın içine atan ve orada birçok isimle karşılaşmamızı, birçok ismi merak etmemizi sağlayan bir kitap. Altı çizilerek, notlar alınarak, kaynakçadaki kitapları satın alıp okuyarak bizi bir dönem hakkında, hakkıyla bir yerlere getirmeye çalışan bir öğretmen kitap bile diyebilirim bu kitap hakkında. Kapağı kapandığında tekrar açılmamak üzere rafa kaldırılacak bir kitap değil, aynı döneme dair merak edilecek birçok hususta tekrar açılıp okunmayı gerektiren bir kitap. Ahmed Avni Konuk'un ismi etrafında tekkelerin kapatılması, Darüşşafaka'nın tarihi, PTT´nin durumu, Konuk'un üstadı Zekai Dede'yi, arkadaşı Tahir'ül Mevlevi'yi ve bunlar gibi nice ismi olayı ve kurumu anlatan kapsamlı bir eser.

Füsus'ul Hikem Şerhi, Mesnevi Şerhi ve Fihrist-i Makamat gibi birbirinden ayrı alanlarda etkin eserler vermiş bu ismin, yaşamını ve yetişme tarzını anlamamızı sağlayan bir eser

Ahmed Avni Konuk kitabı. Kâğıt üzerinde ayrı gözüken alanların benzerliklerini görmemizi sağlarken bizi bu alanlarda farklı sorular sormaya yönelten bir kitap aynı zamanda.

Alalım aldıralım! 

Hâsılı, Ahmed Avni Konuk: Görünmeyen Umman kitabı, alınıp okunası; eşe dosta armağan edilesi ve üzerine kafa yorulup düşünülesi bir kitap. 

Ahmed Avni Konuk: Görünmeyen Umman, Savaş Barkçin.

Mehmet Erken  haber verdi

Yayın Tarihi: 26 Ağustos 2009 Çarşamba 17:47 Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2019, 22:31
YORUM EKLE

banner19

banner36