Görme Engelli Bir Çocuğun Dilinden Renkler

'Renklerin Kara Kitabı', görme engelli vatandaşlarla daimi bir empati kurulması ve farkındalık oluşturmak amacıyla İbrahim isimli görme engelli bir çocuğun dilinden yazılmış.

Görme Engelli Bir Çocuğun Dilinden Renkler

Gelin gözlerimizi kapatalım... Gözleri kapalıyken renkleri hissetmeyi, görmeyi ve fark etmeyi deneyelim. Renklerin Kara Kitabı da işte tam bunu yapıyor. Rosana Faria ve Menena Cottin’in yazdığı kitap gözleri görmeyen kişilere kabartma resimlerle, tasvirlerle renkleri anlatıyor. Sahiden gören kim acaba?

Renklerin Kara Kitabı, görme engelli vatandaşlarla daimi bir empati kurulması ve farkındalık oluşturmak amacıyla İbrahim isimli görme engelli bir çocuğun dilinden yazıldı. Menena Cottin ve Rosana Faria tarafından kaleme alınan kitap, Talim Terbiye Kurulu Başkanı Alparslan Durmuş tarafından Türkçe’ye çevrildi. Kitabın tüm sayfaları siyah renkten oluşmakta ve içindeki ifadeler hem Brail alfabesi ile hem de Latin harfleriyle yazılmış.

Renklerin kralı siyahtır

Kitabın bir sayfasında Brail ve Latin alfabesiyle görme engelli İbrahim’in duyguları yansıtılırken, diğer sayfasında ise onu anlatan kabartma şekiller yer alıyor. Görme engelliler, hem kabartma yazı okuyarak İbrahim’in düşüncelerini hem de şekillere dokunarak o düşüncelerin izdüşümleri hakkında bilgi sahibi olabiliyorlar. Kitap, görme engelli bireyler ile daimi bir empati kurulabilmesi amacıyla hazırlanmış. Bu kitap gözleri kapalıyken görebilenleri daha iyi anlayabilmek, onların duygularını fark edebilmek ve aramızdaki engelleri kaldırabilmek için bir vesile.

Renkleri duyabildiği, koklayabildiği ve tat alabildiğini hissettiği için çok sevdiğini belirten İbrahim, renkleri “Sarı renk bir civciv kadar yumuşak ve zihinde hardal gibi bir tat uyandırır. Mesela yeşil renk, taze biçilmiş otlar gibi kokar. Kahverengi, ayaklarımızın altında ezilen kurumuş yapraklar gibi hışırtılı bir ses çıkarır. Kırmızı hem çilek gibi ekşi hem de karpuz gibi tatlıdır. Renklerin kralı siyahtır.” şeklinde tanımlıyor kitapta.

Renklerin Kara Kitabı, Rosana Faria - Menena Cottin, EDAM Yayınları

Kitabın Ortası dergisi, Eylül 2017, sayı 6.

Yayın Tarihi: 30 Mart 2018 Cuma 17:09 Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2022, 11:14
YORUM EKLE

banner19

banner36