Gönüllere bağ kuran bir uzun hikâye

Osman Koca, 'Gönül Bağı' ile, kelimelere parende attıran bir uzun hikâyeyle selamlıyor okurları. İsmail Demirel yazdı.

Gönüllere bağ kuran bir uzun hikâye

https://www.ktpkitabevi.com/urun/gnl-bagi-9789754736441Şiirimiz kadar artık hikâyemiz de adından söz ettirir oldu. Özelikle son birkaç yıldır öykü sahasında çokça eser yayınlandı. Gün geçtikçe de bu eserlere yenileri ekleniyor. Yeni öykücülerin ilk eserlerinin yanında, eski öykücülerin yeni kitapları da okur olarak bizleri heyecanlandırıyor. Öyküleri, öykü üzerine yazdığı poetik metinleri, deneme ve inceleme yazılarıyla Yedi İklim dergisinden takip ettiğimiz Osman Koca da, neşrettiği kitaplarla okurlarını heyecanlandırmayı sürdürüyor.

Düşnane” (2007), “Lobelya” (2012), “Yitik Ben” (2014), “Vakit Arası” (2015) ve “Dost Eli”nden (2015) sonra Gönül Bağı (2015) ile birlikte altıncı hikâye kitabına imza atan Osman Koca, özellikle son iki yıldır çok ciddi bir neşir faaliyetine girişmiş durumda. Bugün artık kendine has bir öykü dili, evreni ve üslubu ortaya koymayı başarmış olan Koca, Beyan Yayınları tarafından Eylül 2015’te neşredilen Gönül Bağı ile, kelimelere parende attıran bir uzun hikâyeyle selamlıyor okurları.

Çağrı ile Buket’in aşkı

Modern bir aşk, kırık bir sevi hikâyesi Gönül Bağı... İlahiyat mezunu, işsiz ve güçsüz, iş için müracaat ettiği her kapıdan eli boş dönen Çağrı ile sözlüsü Buket’in kavuşamayışlarının anlatısı.... Kendisini 3M olarak tanıtan, emekli olunca 4M, vefat edince de 5M olarak anılan merhum mütekait matematik muallimi Mustafa Bey’in oğlu Çağrı ile babasının katil, annesinin günahkar olduğunu öğrenen Buket...

Çağrı ile aynı üniversitenin tıp fakültesinde okuyup oturduğu mahallenin devlet hastanesine tayin olan doktor arkadaşı Eray... Eray’ın nişanlısı doktor Ayça...

Mahalle kahvehanesi... Kahvehanenin iki farklı meşrepteki grubu... Kayyum İsmet Amca, dilenci Hüsam, bağban Selim, meczup Tahir, derviş Hasan bir yanda; emekli albay Hakan Amca, postacı Cengiz Ağabey, market sahibi Bekir Usta, komiser Hulusi Amca diğer yanda...

Mahallede meydana gelen bir ölüm hadisesi ve mahallelinin kenetlenişi... Ve bir cinayet... Mahallelinin cinayet karşsındaki şaşkınlığı.... Hepsi Çağrı ile Buket’in aşk serüvenleri boyunca okuyucuya eşlik eden yan hikâyeler olarak yer alıyor Gönül Bağı’nda.

Renksiz kişiliklerin renkli hayatlarını tahkiye ediyor

Osman Koca ilk kez bir uzun hikâye deniyor. Bir roman değil Gönül Bağı. Bir roman olamayacak kadar dar bir kadroyla, dar bir zaman ve zeminde sürüyor hikâyemiz. Kısa hikâyelerinden âşina olduğumuz üslubunu daha bir keskinleştirerek, betimleyici sözcüklerin çokça cirit attığı kısa ve kesik cümlelerle anlatıyor anlatısını Koca... Elbette böylesi cümleler, yaşadığımız kısa cümleli, mahdut karakterli hayatın bir yansıması denilebilir. Kısa cümlelerle, birbirine yakın anlamları ifade eden müteradif kelimeleri kısa cümleler içinde kullanarak -bir tivit havasında- son dönemin gerçekliğine uygun bir hikâye dili kullanıyor Osman Koca...

Osman Koca, kırık bir sevi hikâyesinin, kavuşamayışın anlatısının yanında, alttan alta akan bir de mahalle hikâyesi anlatmış. Özellikle Köksal Alver’in Saklı Yara adlı hikâyelerinde okurken gözlerimin önünde canlanan bir mahalle idi Gönül Bağı’ndaki mahalle... İnsanların nisbeten birbirine bağlı olduğu, birbirlerinin dertleriyle dertlenen, sorunlarını çözmeye çalışan bir mahalle..

Osman Koca, bugün artık Türk edebiyatında/hikâyesinde kendine bir yer edinmiş durumdadır diyebiliriz. Hikâyelerine kattığı renk cümbüşü, yeni kelimeler buluşu, yeni söyleyişler denemesi onun tefrik edici özelliklerindendir. Koca’nın en belirgin özelliklerinden biri de, derdini, kısa ve kesik cümlelerle anlatmasıdır. Anlattığı tipler, her zaman karşılaşabileceğimiz, hayatın içinden tipler. Renksiz kişiliklerin renkli hayatlarını tahkiye ediyor Osman Koca.

Koca’nın öykü dünyasına girebilmek için, kanaatimizce, bir hikâye ile yetinmek mümkün değil. Zira Koca’dan sadece bir hikâye okumak, tadındaki/üslubundaki farklılıktan dolayı, okuyucuyu tatmin etmeyebilir, ona birşeyler söylemeyebilir. O bakımdan Koca’nın hikâyelerinden peşpeşe üç-dört tane okumak, hem üslubuna âşina olmak hem de yeni bir hikâye evrenine dahil olmak adına önemlidir.

Gönül Bağı, uzun hikâye olması hasebiyle, ilk kez Osman Koca okuyacaklar için tam da başlanabilecek bir eser. İlk kez denediği bu tarzda Koca’nın iyi bir deneme yaptığını, uzun hikâyeye de bundan sonraki zamanlarda yer vermesi gerektiğini düşünüyoruz. Bilmem ki, Koca’nın vakti buna müsait midir?

İsmail Demirel okudu ve yazdı

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2018, 12:04
YORUM EKLE

banner19

banner13