Gönül ehli hocadan gençlere mektuplar

Mustafa Kara’nın “Gençlerle Gönül Gönüle” kitabında eğitimden, güzel sanatlardan, medyadan, dünyevileşmekten giyim kuşama kadar pek çok konuda temel düsturlar gençlere mektup diliyle aktarılıyor..

Gönül ehli hocadan gençlere mektuplar

Her biri birer mektup hüviyetinde yazılmış yazılardan oluşuyor Gençlerle Gönül Gönüle… Prof. Dr. Mustafa Kara Hocamız, Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları’ndan çıkan BU kitabında bu kez gençlerin gönlüne değen, gönül teline dokunan mektuplarla sesleniyor.

Gençlik en büyük yitiğimiz. Onlarla aynı dili konuşmakta çoğu zaman zorluk çekiyoruz. Ancak mesele dilde değil, gönülde. Bu hususun idrakinde olan gönül ehli hocamız Mustafa Kara, Gençlerle Gönül Gönüle kitabında onlara gönül diliyle sesleniyor. Nitekim eserine de “Gönüldaşlarım” diye başlıyor. Hiç emredici, buyurucu, tekdir edici bir üslup yok. Her şey uzun bir hayat tecrübesinin imbiğinden geçen tecrübelerin hülasasıyla dile geliyor.GENÇLERE MEKTUP VAR

Gençliğin karakterini çok iyi bilen hocamız, gençliği şelaleye benzeterek şairin beytine atıf yapıyor: Çağıldayan ırmaklar, denize ulaşınca sakinleşir. Ne güzel özetlemiş şair. Adına kavak yelleri, adına deli çağı denilen dönem demek ki yine mecrasını, havzasını bulunca rahatlıyor.

Hayatın her anına değen altın prensipler

Zevk-i selim, kalb-i selim, akl-ı selimi çok iyi harmanlamış olan kitapta başta anne-babalara, öğretmenlere karşı olan görevlerimiz, sorumluluklarımız sıralanırken, peşi sıra eğitimden, güzel sanatlardan, medyadan, dünyevileşmekten giyim kuşama kadar pek çok konuda temel düsturlar gençlerle sohbet edasında aktarılmış. Eserde her konu sonunda gözleri temaşaya sevk eden hat eserleri de ayrı bir güzellik oluşturmuş. Yer yer şiirler de dile gelmiş ve Ziya Paşa, Mehmet Çınarlı, Necip Fazıl gibi isimlerin şiirlerine yer verilmiş.

Mustafa Kara hocamız tecrübelerinin imbiğinden süzülerek yaptığı güzel sohbetin dışında 40 kitaplık bir de okuma listesi vermiş. Gençler için olmazsa olmaz kabilinden bir liste. Mustafa Kara Hocamızın da ifade ettiği gibi “Gönülden gönüle yol vardır” gerçeğine inananlara selam olsun. Öyleyse gençler, buyurun gönül meclisine…

Kâmil Büyüker, gençleri gönül sohbetine çağırdı

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2018, 11:16
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13