Gerçek hayatın hikâyeleri

"Burkina Faso ilginç bir ülkedir. Müslüman’ı, Hristiyan’ı hatta bilmem kaç bin yıldır atadan oğula süregelen putperestlik adetleri ile farklı ve görülmeye değer bir ülke. En önemli yanı da bu coğrafyada yaşayan çok güzel insanlar var." Haşim Akın yazdı.

Gerçek hayatın hikâyeleri

Bu dünyada herkes birçok şey satmaya niyet etmiş. Bir dönemde kiliselerde Cennetten arsa satıldığı bilgilerini okuruz. Müslümanların içinde bir kısım menfaatperest sapkın akımların benzeri hatalara düştüğü olmuş mudur? Üzgünüz ama bu da olmuştur.

Size bugün tanıtmaya çalışacağımCennetin Anahtarı: Burkina Faso Hikâyeleriisimli kitapla beraber cennete girebilmek için anahtar falan satılmayacak. Bunu düşünerek elinize alacaksanız yanıldınız. Burada cennetin anahtarının şifresi falan da yok. O iş Kitab-ı Kerim’de mevcut. Yahut “Ben cenneti garantiledim. Anahtar elimdedir. Anahtarınızı istemiyorum” diyorsanız siz de yanlış anlayarak uzaklaşmış oldunuz.  Çünkü burada bir anahtar yok.

Burkina Faso ilginç bir ülkedir. Müslüman’ı, Hristiyan’ı hatta bilmem kaç bin yıldır atadan oğula süregelen putperestlik adetleri ile farklı ve görülmeye değer bir ülke.  En önemli yanı da bu coğrafyada yaşayan çok güzel insanlar var.

Biz sahabe-i kiramın hayatını okuyunca oradan birçok yıldız isme özeniriz. Bizim topraklarda siyahi renkli bir Müslüman görsek ilk olarak aklımıza Bilal-i Habeşi gelir. Bilal'in yanık sesiyle Medine'de okuduğu ezanı hatırlarız. Ama ondan daha önce hatırladığımız; Müslüman olmanın karşılığında verdiği tavizsiz mücadelesi ve iman sabrıdır. Onların gözlerimizi buğulandıran hayat ve mücadele kıssaları içinde aklımıza bir soru gelir; “Bilallerin hepsi ölmüş müdür? Bir yerlerde yaşayan Bilaller var mıdır?”  Maalesef ben de onların tarih olup gittiğini sanırdım. Meğerse öyle değilmiş. Allah'ın arzı giriş, dünyada hayat devam ediyor, güneş doğudan doğmaya devam ettikçe bir şekilde Bilaller olacakmış.

İşte bu kitapta öylesi destansı insanların hayat hikâyesini bulabilirsiniz. Ben görmediğime inanmam, görüp kendim konuşmam lazım” derseniz Sait Amca dünyadan göçtü. Ama Cibril bugün itibarıyla hala hayatta... Onu tanıyabilirsiniz mesela... Sadece okumak yeterliyse sizin için hayatlarının destanın paylaştılar.

Putlarını kırdıran Kral da dünyadan göçüp gitti... Gerçi onun hikâyesini okuyunca size birçok konuda sitem edecek. Hatta içinde tehdit bile var. Siz sitem edilmekten ve sorgulanmaktan hoşlanmaz mısınız? Siz dünyada değil de tüm hesapları DİN GÜNÜNE mi saklayacaksınız? O zaman siz bundan uzak durun. Zira Kral İbrahim de sitem edecek... Bazı gerçekleri bilmek uykunuzu kaçıracaksa, size iyi uykular...

Hatta Musa’nın hayatını okuyunca size isimleri farklı olsa da tanıdık gelecek kimi acı hikâye ve tecrübeler olacaktır. Bir babanın kızının vefatına niçin ve nasıl bu kadar sevinebileceğini anlamak için onun yaşadığını yaşamak veya onunla gerçekten empati kurabilmek lazım.

Yeni bir hadisi şerif duyduğunuzda hayatınız nasıl değişti? O sadece bir dizi malumata yenisini mi ilave etmiş oldu? Bunlara bir de buradan bakmak ister misiniz?

Rahatsız edilmekten ve içinizin burkulmasından hoşlanırsanız; Erkam Yayınları Ser Kitap serisinden yayına giren Cennetin Anahtarı isimli kitabı temin edebilirsiniz. Peşine düşünce bulmak çok zor olmaz sizin için.

Rahatsızlık vermişsek özür dileriz...

Haşim Akın

YORUM EKLE