Genelkurmay hesap versin!

Militarizm 10 yılda bir üzerimize geliyor sanıyorduk, meğer hep tepemizdeymiş. Haksöz dergisi..

Genelkurmay hesap versin!
11423
Haksöz dergisi Şubat Sayısı   (+)

Derginin şubat sayısı haki yeşil kıvamda

“Kur’an’ın  Aydınlığına Doğru” mottosuyla 19 yıldır aynı çizgide ve duruşta tutarlı bir şekilde mücadelesini sürdüren Haksöz dergisinin şubat 2010 tarihli 227. sayısı çıktı.

İnanç, eylem ve amel bütünlüğünü savunan dergide; siyaset, düşünce ve sanat da birbirine bağlı olarak yer alıyor. Okul olma misyonunu sahiplenen dergilerin iyice azaldığı, belirli alanlara yönelik, ya tamamen akademik ya da baştan sona gündelik yayın yapan dergilerin piyasaya hâkim olduğu bu dönemde Haksöz, ilk sayılarından günümüze çağa tanıklık vazifesini göz ardı etmeden ortaya ciddi bir düşünce mirası ortaya koymayı başarabilen sayılı dergilerden biri olarak yürüyüşünü sürdürüyor.

Balyozlara Karşı Haksöz!

Kendi yazar kadrosunu kendisi oluşturan, salih bir amel gerçekleştirmenin bilinciyle, takvasıyla çıkan derginin bu durumunu Rıdvan Kaya şöyle ifade ediyor:

11427“Baştan itibaren hedefimiz Haksöz'ün bir mektep işlevi görmesidir. Kolektif bir bilinç ve çabayla yayınlanması hedeflenmiştir. Bu yüzden de zaman zaman isimler değişse de Haksöz'ün hazırlanması geniş bir yazar kadrosu ile paylaşılarak gerçekleşmiştir. Dergiye yazılarıyla katkıda bulunan isimlerin pek çoğu derginin yakın çevresi dışında pek fazla tanınan, bilinen isimler değildir. Ne var ki, yayın anlayışımız içersinde bu durum bir eksiklik, zaaf olarak değil, doğal karşılanmıştır. Öncelikle derginin kendisini temsil eden, dergiyle irtibatlı bir yazar kadrosu oluşturulması hedeflenmiştir.”

Vicdanımız: Enver Aydemir

11428
Bahadır Kurbanoğlu   (+)

Haksöz dergisinin şubat sayısında, Enver Aydemir ile gündeme gelen Müslümanların zorunlu askerlik uygulamasına karşı sergiledikleri muhalefet tartışılıyor. Dergideki "Zorunlu Askerlik ve Vicdani Ret" soruşturmasına katılan Ahmed Kalkan, Ahmet Faruk Ünsal, Cüneyt Toraman, Gülden Sönmez, Hamza Türkmen, Kul Sadi Yüksel, Mehmet Pamak, Rıdvan Kaya ve Serdar Bülent Yılmaz vicdani ret hakkını tartışıyorlar.

Bahadır Kurbanoğlu açılım sürecinin aktörü olan tarafların durumlarını ele alırken, Hamza Türkmen Haksöz’ün ocak sayısında yer alan Kürt Açılımına Müslümanlar Nasıl Yaklaşıyor?" başlıklı soruşturmaya verilen cevapları değerlendiriyor.

11430
(+)   Hamza Türkmen

Türkiye’de sistem başından bu yana halkın tepesine balyoz indirerek insanları adam etmeye çalıştı. Ancak şimdi bu halk düşmanlarının rezil ve hain eylem planları  bir bir ortaya çıkıyor. Başbuğ’un Balyoz Darbe Planına ilişkin çelişkili ve tehditkâr konuşması, derginin Gündem bölümünde analiz edilirken, darbelerin dayanağı durumunda olan TSK İç Hizmet Kanunu 35. Madde ve EMASYA Protokolü'nün kaldırılması talep ediliyor. Artık darbe anayasasının bir an önce tasfiye edilmesi gerektiği, militarizm zihniyeti ile hesaplaşmadan darbeciliğin son bulmayacağı vurgulanıyor.

11429
Ahmet Örs   (+)

Asgari ücret köleliktir!

Sürecin başında bu yana TEKEL işçilerinin mağduriyetini gündemleştiren ve Tokat’ta 4/C’ye ve asgari ücretli köleliğe karşı basın açıklamaları yayınlayan ve eylemler gerçekleştiren TOKAD derneğinin öncü isimlerinden Ahmet Örs ise, TEKEL işçilerinin direnişini ve hükümetin tutumunu değerlendirirken Müslümanların neden sosyal-ekonomik sorunlara duyarsız kaldığını sorguluyor. Rıdvan Kaya ise aynı konuya yoğunlaşıyor, "Filistin Aynasında Tutarlılık Sorunumuz" başlıklı yazısında. Mesele Filistin olunca ortaya konulan tepkinin, Müslümanların ülke içindeki yakıcı sorunları söz konusu olunca neden konulamadığını sorgulayan Rıdvan Kaya, Filistin'e yönelik haklı duyarlılığın diğer sorumluluk alanlarına yansımamasını mücadele perspektifinin sığlığına bağlayarak tutarlı davranışın bütüncül bir kavrayışı zorunlu kıldığına dikkat çekiyor.

Sezai Karakoç’da Çekmegil etkileri

Asım  Öz ise bu ayki yazısında önemli bir düşünsel akrabalığa, Türkiye’de İslamî uyanışın öncü isimlerinden “Bilge Terzi” M.Said Çekmegil ile Sezai Karakoç ilişkisine dikkatleri çekiyor. Sezai Karakoç düşüncesindeki Çekmegil etkilerini inceleyen ilk yazı bu.

Ayrıca Haksöz dergisi son bir sene dışındaki tüm arşivini internet üzerinden paylaşıma açmış durumda. Haksöz Okulu’na //www.haksozhaber.net/okul_v2/ adresi üzerinden erişilebiliyor.

İrtibat: 0212 524 10 28 
[email protected]

 

Habil Sağlam haber verdi

habilsaglam at yahoo.com

Yayın Tarihi: 04 Şubat 2010 Perşembe 16:09 Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2010, 01:45
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Rıza
Ali Rıza - 11 yıl Önce

Allah razı olsun.
Haksöz dergisi yıllardır gerçekleri hayıkırıyor.
Yolumuzu aydınlatmaya, göğsümüzü genişletmeye devam ediyor.
Her şey için teşekkürler...