Genç'te şiirden müziğe yol!

Genç dergisinin temmuz sayısında gündem müzik. Şiirden istifade etmeyen müziklerle nereye kadar diye soruluyor.

Genç'te şiirden müziğe yol!

ŞİMDİ YENİ BESTELER YAPMAK LAZIM 

Dergiler niye vardır niye okuruz, neden bize kendilerini okutmak isterler veya neden çıkmıştır bunlar? Bu soruları sormadan ayrıca cevaplar da bulmadan yapılacak dergi okuması çok fazla bir şey vermeyecektir bizlere. Dergiler okuldur; okutur, eğitir, öğretir içerisinde yer almasanız bile okuyucuya sunulan bir hikayesi, denemesi, röportajı size ulaştırılmak isteneni iletmiştir doğrusu. Böyle bir dergi yolculuğudur Genç’le de buluşmak; yoklukta buluşmak, okumak, anlamak, paylaşmak, dertlenmek…  

Genç DergiGenç  Dergisi bu yolculuktaki son sayısı ile karşımızda. Bu ay gençlerin ilgisini çeken müzik konusu Asım Gültekin'in öncülüğünde masaya yatırıp, yeni başladıkları “Genç Müzik” çalışmasıyla bizlere sesleniyor. Müzik alanınnda şiirin gücünden istifade edilmemesini ciddi bir eksiklik olarak gördüğünü ifade eden Gültekin Genç Müzik Topluluğu’nun güzel işler çıkarmasını arzuladıklarını söylüyor. 

“Genç müzik çalışması nedir?” üzerinde neden durulduğu anlatılırken bir yandan da bu işin neden gerekli olduğu, bu işin içinde yer alan etkin kişilere (Mustafa Demirci, Ömer Karaoğlu, Taner Yüncüoğlu) sorularak cevaplar bulunmaya çalışıldığını görüyoruz. Genç Müzik Topluluğu üyelerine neden bu çalışmada yer aldıkları sorulmuş.

Ayrıca şimdiye kadar hangi şairlerin şiirlerinin bestelendiğinin bir dökümü yapılmış. Ve gençlere hangi şiirler bestelenmlelidir diye sorulmuş.
Son olarak Hüseyin Rahmi Göktaş'ın şiir müzik ilişkisinin imkanları ve eksikliği üzerine değerlendirilmesi alınmış. 

Bir genç  nasıl sadece müzikle beraber değilse Genç Dergisi de tabiî ki sadece müzikten (M. Sami Erdem’in ki hariç) ibaret değil.

Mahmut Sami Erdem'in, “Repçi Sufi”ler Radikal ve Şüphe ile yaptığı röportajın başlığı  ise: “Gel Gör Repi Aşk Neyledi”.

Yunus Emre Tozal'ın Mine Sota ile samimi paylaşımı, 

Genç  Siviller'den Turgay Oğur ile Türkiye'de sivilleşme ve Genç Siviller üzerine söyleşi,

“Genç Dergi'nin Usta Hikayecisi” Harun Kırkıl'ın kene hayvanı hikayesi,

Damat ve Turist Ragıp'ın Sultanahmet'i gezen turistlerle yaptığı  röportaj,

Gökhan Gökçek Hasan el Benna'yı anlatıyor.

Bir dergide bu kadar farklı ve çeşitli röportaj, hikeye, deneme bulmak kolay değil.

Genç Dergisi, LogoGenç  Dergisi Editörü Lütfi Arslan sunuş yazısında aslında unutmaya meyil edilen dertlerimize kucak açmaya çağırıyor bizleri. Ve Genç Müzik Topluluğu ile ilgili diyor ki "Projenin ilk adımında Adana şölenimizde Muhammed Bilal ile sahne alan Yusuf Koncagül, Üstad Necip Fazıl’ın  “Zindandan Mehmet’e Mektup” şiirini besteledi, hiç de fena olmadı. Proje güzel sonuçlanacak, buna bütün kalbimizle inanıyoruz."

İnşallah Genç Dergisi güzel işlerin kapısını açar sürekli!

Genç Dergisi’ne nasıl ulaşabilirsiz:

0212. 671 07 00'dan(dahili 178)

Kültür Dergi Dağıtımdan

NT ve Gökkuşağı mağazalarından 

Abdullah Güner bildirdi.

Yayın Tarihi: 07 Temmuz 2009 Salı 18:27 Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2010, 18:39
banner25
YORUM EKLE

banner26