Gençleri örtünmeye teşvik için ne yapmalı?

Fatma Çağdaş Börekçi'nin yazdığı 'Aklımda Deli Sorular', çocukluktan çıkıp gençliğe adım atan kızlarımızın hem kendilerinden bir şeyler bulabilecekleri hem de kafalarındaki bazı sorulara cevap bulabilecekleri bir kitap. Meryem Uçar yazdı.

Gençleri örtünmeye teşvik için ne yapmalı?

Biz yetişkinler bazen kitapların hap etkisi yapmasını isteriz. Hap alındıktan sonra etkisini kısa zamanda nasıl gösteriyorsa, kitap okunduktan sonra okuyanda en kısa zamanda etkisini göstersin diye bekleriz. Bunun için bazı kitaplar da hap gibi yazılmıştır. Değerler eğitimi ya da davranış eğitimi içerikli kitaplar böyledir bence. Bu kitaplar hap etkisi yapması umut edildiğinden olsa gerek daha çok satar. Yani bu kitapları alarak, yalan söyleyen çocuğumuz kitabı okuduktan sonra bir daha yalan söylemesin, kavgacı olan çocuğumuz arkadaş canlısı olsun, öz güven sorunu olan çocuğumuz güven patlaması yaşasın isteriz.

Bunları bir yere gelmek için yazıyorum. Kızlarının büyüdüğünde örtünmesini isteyen anne babalar kızlarına, “Hadi, artık örtünme yaşın geldi.” diyemezler bazen. Kızlarımızın nefsini etkileyecek birçok çevresel unsur vardır ve onlar örtünmeyi hiç düşünmeyebilirler ya da geciktirmek isteyebilirler. Bu iki seçenek de aileleri endişelendirir.

Nedir bu deli sorular?

Bu endişeyi bir nebze de olsa azaltacağını düşündüğüm bir kitap var: Aklımda Deli Sorular. Kitabın yazarı Fatma Çağdaş Börekçi. Kitabı ilk gördüğümde bana “Gençliğin İmanını Sorularla Çaldılar” kitabını hatırlatmıştı. Ama benzerlik yok. 8. sınıftaki üç kız öğrencinin hayatlarından küçük bir kesitin anlatıldığı kitap, ergenlerin diliyle yazılmış. Kitabın bana göre en büyük özelliği gençliğe adım atmaya hazırlanan üç kız öğrencinin hayatları çerçevesinde gençleri örtünmeye teşvik edici olması. Üç dost olan kızlarımızın geleceğe dair kafalarında sorular var. Bu sorular aslında sadece geleceğin bilinmezliğine duyulan meraktan geliyor. (Kitaptan örnek sorular: Gittikçe genişleyen hayatın açısı nereye uzanıyor? Lisede nasıl bir genç olacağım? Yeni yüzler, yeni telaşlar sararken hayatımı, ansızın değişecek miyim?)

Aklımda Deli Sorular, çocukluktan çıkıp gençliğe adım atan kızlarımızın okuması gereken bir kitap. Gençlerin, fantastik romanları, içinde vampir ve aşk olan kurguları çokça okuduğu günümüzde onları biraz reel hayatın içine çekebilmek için okunması gerekli diye düşünüyorum. Okuyanların, “İşte benim annem de böyle der.”, “Babam da tam olarak bunu söyler.” diyeceği, hayatıyla birçok açıdan örtüştürebileceği kitapta, dikkatimi çeken ve çok gerekli bulduğum bir detay da şu: Anlatıcımız olan Ceren’in ailesine, ninesi ve dedesi de dâhil. Nine ve dede, Cerenlerin evlerinin üst katında oturuyorlar ve iç içe bir hayat sürüyorlar. İçinde geniş ailenin yer aldığı kitapların, çocuklarımızın büyüdüklerinde geniş aile ile yaşamalarına vesile olabileceğini umut ediyorum.

Elmas Erbaş’ın resimlediği ve iç tasarımı ile de gençliğe adım atacak kızlarımızın ilgisini çekecek kitap Genç Nesil Yayınları’ndan çıkmış.

Meryem Uçar tavsiye etti

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2019, 17:24
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13