Gençler için yeni bir başucu kitabı

Ahmet Mercan’ın ‘İslam’ın Özüne Yolculuk’ kitabı, gerek görselliği gerekse konuların ele alınış tarzıyla ilk gençlik çağındaki gençlerin ellerinden düşürmemesi gereken bir rehber kitap.

Gençler için yeni bir başucu kitabı

Görselliğin hâkim olduğu, hatta üstümüze boca edildiği, reklam afişlerinin, bilboardların gölgesinde sıkışmış bir zamandayız. İnsanoğlu gözü ve görme yetisi olduğu sürece görselle ilişki kurmak durumunda.  Müslüman şahsın durumu görsellik karşısında biraz daha özel. Özellikle bu şahıs bir de genç olursa.

Ahmet Mercan, özellikle gençler için bol görselli bir kitap hazırladı: İslam’ın Özüne Yolculuk. Çocukluğumuzdan beri İslam’ın ve imanın şartları olarak bildiğimiz sorumlulukları bize geniş bir bakış açısıyla veren, yürek derinliğiyle anlatan bir kitap İslam’ın Özüne Yolculuk. Kitap çeşitli bölümlere ayrılmış: “İman aydınlığı”, “Namaz sevinci”, “Zekat estetiği”, “Oruç heyecanı”, “Hacc şöleni”, “Önderim peygamberim”, “Cihad hayatın zirvesi”, “Kabe evinin ailesi”.Ahmet Mercan, İslam'ın Özüne Yolculuk

İçten gelen bir duygu zenginliği ile

Kitapta her yazı güzel bir fotoğrafla süslenmiş, konuya uygun bir ayet alınmış, bazı yerlerde hadisler cümlelerin arasına yayılmış, tek tük alıntılar yapılmış. Fotoğraflar konularla bütünlük gösteriyor ve görsel şölen başlıyor. Halit Ömer Camcı, Hümeyra Mercan, Sıdıka Dağlı, Yaşar Bedri Özdemir kitapta fotoğrafı bulunan fotoğraf sanatçılarından bazıları.

Kitabı bize farklı kılan sadece görselliği değil tabii ki. Konuların ele alınış tarzı… İslam’ın ve imanın gereklerini didaktik olmayan bir üslupla, içten gelen bir duygu zenginliği ile harmanlayarak vermesi, imanın, ibadetin inceliklerini bize hem sevdiriyor hem de sorumluluklarımızı hatırlatıyor. Gençler için önemli olması da biraz da buradan kaynaklanıyor: Sevdirerek, düşündürerek sorumlulukları yerine getirmeye vesile olması inşallah…

İslam’ın Özüne Yolculuk, radyolarda fragman olarak okunabilir

Kitabın içeriğine dönecek olursak, her bölümde konular birçok farklı açıdan ele alınmış. Mesela oruçta iftardan sahura, ilk tuttuğun oruçtan her Ramazan yenilenen Ramazan heyecanına, zaman kavramına, Kadir gecesine, bayrama kadar birçok konu anlatılırken akıcı, yer yer aforizmaya kayan bir anlatım tercih edilmiş.

Şimdi bu orijinal kitaptan nasıl faydalanabiliriz? Okul kütüphaneleri başta olmak üzere kütüphaneler bu güzel kitapla zenginleştirilmeli.

İslam’ın Özüne Yolculuk, radyolarda fragman olarak okunabilir. Bir de televizyondan, internetten kliple veya başka görsellerle sunulabilir.

Hatta çeşitli afişler bile hazırlanabilir. Nakkaş Yapım tarafından basılan kitap Azim Dağıtım marifetiyle okuyucuya ulaşmış.

Gençlere bu güzel kitabı hediye etmeyi, okutmayı unutmayınız.

Nurdan Gültekin yazdı

YORUM EKLE

banner36