Gençler Afrika yollarında!

Afrika'nın gündemimizdeki yeri giderek artacağa benziyor.

Gençler Afrika yollarında!

Genç Gönüllüler topluca âşık oldu!

Genç dergisi Eylül 2010
(+)

Aylık gençlik dergisi Genç dergisi, Eylül sayısında bambaşka bir gündemle okuyucularının karşısına çıkıyor. Kendi bünyesinden doğan Genç Gönüllüler adlı topluluğun Afrika seyahatini ve oradan gelen son dakika haberlerini Türkiye’ye aktarıyor bu ay. Burkina Faso’daki, Mali’deki, Gana’daki, Kamerun’daki ve daha birçok Afrika ülkesindeki mümin kardeşlerimizin sitem dolu selâmını bize getirmek üzere yola çıkan 17 gencin yaşadıklarını anlatıyor.

“Kara kıtanın kara yüzlü, gece gözlü, ak alınlı insanları… Yani Afrika’nın… Ve cılız vücutlarında protezmiş gibi duran şişko göbekleri... Aşırı kilodan dolayı göbekli değil o insanlar. Nedeni hastalık; sıtma ve koleradan her gün yüzlercesi ölüyor” şeklinde bir girişle başlıyor dosya konusu…

Keşke gönlümüzü olduğu gibi topraklarımızı da fethetseydiniz!

Anadolu coğrafyası olarak, Afrika’dan sorumlu olduğumuzun idrakine varmamız gerek. Nitekim Ganalı İbrahim’in, “Osmanlı keşke Afrika’yı tam anlamıyla topraklarına katsaydı, bizi de fethetseydi. O zaman belki şimdiki zulümler yapılamazdı. Ama olsun. Artık Osmanlı’nın torunları buralara geldi. Buna da şükür. En azından bundan sonrası için ümitliyiz” şeklindeki seslenişi, üzerimizdeki yükün ağırlığını gösteriyor.

Genç Gönüllüler Afrika'da: Mehmet Targal'ın objetifinden
(+)

Bu kez, “Biz Müslümanlar sersefil durumdayız, Hristiyanlar ise rahat ve eğlenceli bir hayat yaşıyor. Öyleyse ben de Hristiyan olacağım!” diyen Mustafa’nın bakış açısını Türkiye’ye duyuruyor Genç. “Derileri kara, kalpleri ak” insanlardan bahsediyor. Afrika’da çorabın ve hatta iç çamaşırının bile ikinci elden alındığını ihbar ederek; bir giydiğini bir daha giymeyenleri inzar ediyor. Siyah insanların bembeyaz hayallerle dolu mektuplarını taşıyor posta kutumuza.

Derginin kapağına taşıdığı spot ise çok manidar: “Kara Sevda’ya tutulduk!” Çünkü Genç Gönüllüler için Afrika bir sevdadır! Hem de kara sevda… Bu sevdaya tutulan ise, kolay kolay bu sevdadan vazgeçemez. Anladığımıza göre Genç Gönüllüler topluca âşık olmuşlar. Hem de aynı yere, aynı kişilere…

Afrikalılar adam yemiyor!

Bu vesileyle hafızamızı dürtüklememiz ve bazı gerçekleri hatırlatmamız gerekiyor. Emperyalistler, yüzyıllardır yaptıkları zulümleri haklı göstermek için yıllardır kapkara propaganda yapıyorlar. Yani Afrika’yı “yamyamlar ülkesi” olarak gösteriyorlar. İnsan yiyen adamların, vahşi ve ıslaha muhtaç insanların yaşadığı, pis, rezil bir yer olarak gösteriyorlar kara kıtayı. En büyük oyunlar bu bölgede oynanıyor, en karanlık planlar siyah derili bu insanlara yönelik olarak yapılıyor. Altınların sömürülmesi, yeraltı ve yerüstü kaynakların tırtıklanması bir tarafa, müthiş bir psikolojik bombardımana tutulmuş bu güzide insanlar. Hâlâ daha devam ediyor saldırılar.

Genç Gönüllüler Afrika'da: Sami Karaşahin'in objetifinden
(+)

Kara kıtaya yalnızca elimizi değil, gönlümüzü de uzatmalıyız!

Dünyadan tecrit edilme zulmüne uğramış birincil millet Afrikalılar olduğu için dünyanın dört tarafındaki dört köşe insanların olanlardan haberi bile yok. Zaten çok da umurlarında değil ya, neyse… Ve muhtemelen bizden başka ellerinden tutacak millet yok. Şunu fark etmeliyiz ki; biz elimizi ve gönlümüzü uzatmazsak Afrika’ya, bu sorunlar yüzyıllar boyunca sürecek belki de…

Afrika’ya dönmek için bile olsa gitmek yiğitliğini gösteren aktivist gönüllülerin anlattıklarını okudukça, yüreğimizden bir parça et “sen de gitmelisin” diyerek ayrılıyor içimizden… Sizin içinizden de ayrılacak okudukça.

Genç Gönüllüler Afrika'da: Oğuzhan Çetin'in objetifinden
(+)

Hayvan severler neden insan sevmiyor?

“Neredeyse sivrisineğin ve akrebin bile hakkını arayacak olan hayvan sever örgütlerin görmezden geldiği ‘insan’lar onlar…” Evet, onlar insan… Bu, bitki sever ve hayvan severlerin bir türlü sevemediği hem de… Veya önemsemediği, umursamadığı…

Dünya üzerindeki hâkim güçler, yardım kuruluşları, birleştiğini söyleyen milletler, bunların tümü; “dedemiz primattı” masalına fazla inandılar herhalde. Bu yüzden olsa gerek, hayvanlara insanlardan daha çok değer veriyorlar. Yoksa insanlık oluk oluk kan ağlarken, ekonomik sömürgecilerin ve onlara karşı çıktığını söyleyen duygusal sömürgecilerin yaptığı şebeklikleri başka türlü izah etmemiz mümkün değil.

Genç dergisi Tarih gastesi
(+)

Ayrıca…

4. yılını dolduran Genç dergisi, yeni yayın dönemindeki değişikliklerin sinyalini veriyor. Dosya konusu Afrika’nın yanı sıra kaliteli yazılar ve birbirinden değerli isimlerle röportajlar da bu sayıda kendisine yer buluyor.

Ayrıca Ekim’de yeni yayın dönemine merhaba diyecek olan dergi bu yıl abone olan ya da aboneliğini yenileyen herkese Osman Nuri Topbaş Hocaefendinin Hakk’a Adanmış Gençlik isimli 400 sayfalık muhteşem eserini hediye ediyor. Derginin ilk çıktığı günden beri seslendirdiği "dert çağrısı" ve "ebedi gençlik daveti" bu kitap ile taçlanmış olacak böylece.

 

Abdullah Yalnız haber verdi

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2010, 16:58
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13