Geleceğe Mektup serisinden: Kalem Dostu Mustafa Asım Köksal

"Ayşe Hümeyra Ökten ve Ayşe Şaşa’nın hayatını anlatan Mecaz Yayınları’ndan çıkan Geleceğe Mektup serisine geçtiğimiz günlerde bir yenisi daha eklendi: Kalem Dostu Mustafa Asım Köksal." Zeynep Odabaş yazdı.

Geleceğe Mektup serisinden: Kalem Dostu Mustafa Asım Köksal

Hayatını ilme adamış bu güzel şahsiyeti kitabın yazarı Elif Erdemir çocuklara bir kalemin ağzından tanıtıyor.

“Benim annem, gölgesinde çocukların oynadığı koca bir ıhlamur ağacıydı. Develi’nin Güzeli derlerdi ona. Bir gün annemden ayrılıp hünerli bir elle tanıştım. Şefkatle yonttu beni, ıhlamur kokan bir kalem oldum. Hasretle bekleyen bir hanıma armağan oldum. Bir vakit sonra ise Mustafa Âsım’ın yoldaşı oldum. Ne yolculuklar yaptık, ne kitaplar yazdık, ne anılar biriktirdik birlikte… Zaman onunlayken su gibi aktı, bugünlere geldik. Şimdi ise vazifem, sevgili dostum Mustafa Âsım’ı anlatmak, bu güzel insanı, güzel insanlarla tanıştırmak…”

Kitapta Mustafa Asım Köksal’ın bir gününü nasıl planladığını, başladığı işi bitirmek için gece gündüz nasıl çalıştığını, araştırma yapma heyecanını, dürüstlüğünü ve çalışkanlığını görüyoruz. Öyle ki kendisi bir kelime hakkında bir saat düşünüp okunmayan fermanları okur, İslâm tarihini yanlış aktaran bir esere iki ciltlik reddiye kaleme alır, ardından bu alanda hakkıyla yazılmış bir eser olmadığını düşünüp toplamda 12 cilt olan İslâm Tarihi’ni yazar. Diyanet işleri Başkanlığı yapan Köksal emekliye ayrılınca bile çalışmalarını sürdürür. Elini taşın altına koymaktan çekinmez. Gece gündüz okur, araştırır ve yazar. Kitapta onun bu özverili çalışması şöyle açıklanır: “Mustafa Asım’ın çalışkanlığı aslında bir karakter özelliğiydi. Bir görevi ister zorunlu ister gönüllü üstlendiğinde en güzel şekilde tamamlamayı ahlâkı hâline getirmişti.”

Mustafa Asım’ın bir günü

Yine kitaptan öğrendiğimize göre Mustafa Asım gün doğmadan evvel kalkar, vaktini ibadet ederek ve Kuran okuyarak geçirir ardından biraz dinlenip çalışmaya koyulurdu. Gününü namaz vakitlerine göre taksim ederdi. Namaz vakitleri hariç çalışmalarına devam ederdi. Akşam ezanından sonra ise vaktini ailesine ayırırdı.

Yarışma heyecanı

Etrafındakilerin teşviki ile Pakistan’da düzenlenen “Hz. Peygamberin Hayatı ve Eserleri” adlı yarışmaya katılır. Aslında ilk önce bu yarışmaya katılmakta tereddüt eder çünkü o yaptığı işlerle kibre kapılmaktan korkmaktadır. Ama çevresinin desteğiyle katılmaya karar verir. Ve gece gündüz çalışarak yazdığı İslâm Tarihi eseri bu yarışmada birinciliğe layık görülür. Ödül töreninde Pakistan’da büyük bir sevgi ve saygı ile karşılaşır.

Sosyal hayatın içinde Köksal

Kitap boyu onu bize tanıtan kalemi son olarak Mustafa Asım’ın nasıl bir insan olduğunu ve insanlarla olan münasebetinden söz eder. “Mesela çocuklarla sohbet ederken onlarla öylesine konuşmazdı. Çocukların hâlini hatrını tek tek sorar, onlar bir şey anlattığında sanki büyük adam konuşuyormuş gibi ciddiyetle dinler ve cevap verirdi.”

Çocuklara yakın geçmişte yaşamış değerli büyüklerimizi tanıtmak amacıyla yazılan serinin bu güzel kitabı da umarız birçok güzel çocukla buluşur ve onlara ilham olur.

Zeynep Odabaş

Yayın Tarihi: 30 Ağustos 2022 Salı 17:00
YORUM EKLE

banner19

banner36