Geçmişten mektuplar var

"Mecaz Çocuk’tan çıkan 'Geleceğe Mektup' serisinin yeni kitapları 'Türkiye Kadar Bir Adam Fethi Gemuhluoğlu' ve 'Gerçek Aydın Cemil Meriç' çocuk okurlarıyla buluştu. Bu seri sayesinde çocuklar geçmişte yaşayan ve kültürümüzü inşa eden büyüklerimizle tanışmaya devam ediyor." Zeynep Odabaş yazdı.

Geçmişten mektuplar var

Türkiye Kadar Bir Adam kitabında Salih isimli çocuk bir gün bir rüya görür. Rüyasındaki adam bir gün elbet tanışacaklarını söylemektedir. Bu gizemli rüyanın ardından öğretmen çocuklara bir ödev verir. Her biri kavanozdaki kâğıtlardan kendisine çıkan büyüğümüzü araştırıp gelecektir. Salih ödevi için İnsan Müzesi’ne gider. Kitabın yazarı Yunus Meşe tam da çocukların ilgisini çekecek tarzda hikayesinde hayali bir mekân olan İnsan Müzesi adında bir müze kurgulamıştır. Bu müzenin her odasında ayrı bir kişi, ayrı bir bilgi yer almaktadır. Salih elinde yazılı kâğıtta yazan kişi hakkında araştırma yapması için görevlilerin numarasını söylediği odaya çıkar. Bu odada bir dolu lamba vardır. Dokunduğu her lambadan bir kâğıt çıkar. Karşısına çıkan ilk kâğıtta gördüğü resim onu şaşırtır. Çünkü resimdeki kişi ile rüyasında gördüğü kişi aynı kişilerdir. Bu kişi Fethi Gemuhluoğlu’dur. Salih kâğıtları açtıkça çocukluğundan itibaren onun hakkında pek çok şey öğrenir. O yaptıklarıyla ve yardımlarıyla herkesin Fethi Ağabeysi olan, sevilen, sayılan biridir. Hayatı boyunca insana kıymet vermiş, gerçek dost olmanın önemini vurgulamıştır. Her şeyden öne sevgiyi koymuştur. Çocuklara olan sevgisi ise bir başkadır. Salih onu tanıdığı için çok mutludur.

Gerçek Aydın kitabında ise yazarımız Esra Nar büyük düşünür ve yazar Cemil Meriç’i anlatır. Ancak tüm bilgileri yine güncel bir kurgunun içerisine yerleştirir.  Hikâyede küçük bir mahalleye gideriz. Burada bir arkadaş grubu ve Mevlüt Amca ile tanışırız. Mevlüt Amca tıpkı Cemil Meriç gibi gözlerini kaybetmiş ancak öğrenme ve öğretme azmini kaybetmemiş birisidir. Bilmeceler eşliğinde hem hikayedeki çocukların hem de biz okurların Cemil Meriç’in hayatını merak etmesini sağlar. Çocuklar Cemil Meriç’in hayatını öğrendikçe hem hüzünlenir hem heyecanlanırlar. Çünkü o tam bir kitap aşığıdır. Kitapları bu kadar severken gözlerini kaybetmiştir. Ancak kızı Ümit, onun gören gözü olur. Kitaplarını babasına okur, yazmak istediklerini yazar. Böylelikle Cemil Meriç dışarısı kararsa da içini daha çok aydınlatarak hayata tekrar bağlanır. Çocuklar Mevlüt Amcayı büyük bir dikkatle dinlemektedir. Çünkü aynı zamanda onun anlattıklarıyla çıkaracakları gazetede bir sayfa hazırlayacaklardır. Bu gazete Mevlüt Amca için bir sürpriz olur.

Her iki kitap da kurgusuyla ve içerdiği bilgilerle dokuz yaş artı herkese sesleniyor diyebiliriz. Serinin devamını heyecanla bekliyoruz.

Zeynep Odabaş

Yayın Tarihi: 26 Aralık 2022 Pazartesi 15:00 Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2022, 15:22
YORUM EKLE

banner19

banner36