Geçmişin kötüsü bile iyi gelir!

Fatma Karabıyık Barbarosoğlu'nun kıymetli bir çalışması 'Ramazanname'. Neden 'Ah eski Ramazanlar' deniyor, bunun cevabını bu kitapta bulmak mümkün.

Geçmişin kötüsü bile iyi gelir!

Ramazan’da daha bir okunası bir Ramazanname!

Fatma Karabıyık Barborosoğlu’nun “1990-2002 yıllarının ramazan albümü niyetindeki” Ramazanname’si… Kısa kısa denemeleri içeren kitap, Fatma Hanım’ın ifadesiyle, “İstanbul Ramazanları’na bir nazar.” Fotoğraflar hiç yabancı değil evet, belirtildiği gibi “orada biz varız”, “tam iftar anındaki solgun resminiz düşmüş satırlara…”

Fatma K. Barbarosoğlu, Ramazanname
Fatma K. Barbarosoğlu, Ramazanname
(+)

Modern misin, modern öncesi mi?

İbadetleri, “müslümanları modernliğin getirmiş olduğu seküler zaman anlayışından kurtaracak en önemli silah” olarak görüyor yazar. Hayatında bir defa bile oruç tutmayan insanın sabırdan ve tevekkülden nasiplenemeyeceğini iddia eden Fatma Hanım, oruç ibadetinin üzerinde yeşerdiği basamağı sabır olarak nitelendiriyor. Az yemek, az uyumak, az konuşmak üzerine değerlendirmelerde bulunurken yazar, modern ve modern öncesinin zıtlıklarına işaret ediyor. Bunlardan biri şöyle: “Modern öncesi ruhunu yüceltmek ve yükseltmek için uzlete çekilen ve dünya nimetlerine olabildiğince mesafeli duran insanın yerine; bedenini kamusal alanda genç, dinç ve özgür kılmak üzere yeniden inşâ etmeye kalkan, bunun için de spor ve modadan medet uman insan geçmiştir. Giddens’ın ifadesiyle, sıska vücutlar, kendinden vazgeçerek Tanrı’ya adanmış bir hayat için değil, tam tersine dünyevî savaşın yoğunluğuna tanıklık etmek üzere vardırlar.”

Modern ve modern öncesi, insan olma bilincinde hep keskin ayrımlara damgasını vurmaya devam etmekte. Bunun ne kadar sağlıklı bir ayrım olduğu ilerleyen tarihlerde belki daha iyi anlaşılacaktır. Batının ilerlemeci bakışına karşın, bizde de her geçen gün kavileşen bir algı olarak eksilme ve çözülme düşüncesi var. Mutlaka boşuna değil geçmişle bu günün kıyası.

“Yaşanan günleri eskitme denemesi”

Fatma Hanım, yukarıdaki başlık altında bir derleme yapmış ki gerçekten hoş olmuş. Hani hep duyarız “nerde o eski ramazanlar” diye… Bir hayıflanmadır gider. Bir öğrencinin geçmiş zaman Ramazan’ı, ömrü yollarda geçmiş birinin “nerde o eski ramazanlar”ı.

Yine yazarın, köy hayatında yaşamış olduğu Ramazan hatıraları, Tv ekranlarından yayılan oruç günleri, bayram gibi konular kitabın içeriğinde sık sık değinilen hayattan bazı enstantaneler.

Fatma K. BarbarosoğluBugünki Ramazanları daha güzel bulan yaşlılar

İkinci bölüm “Ramazan sohbetleri” üst başlığıyla hazırlanmış. Burada, yazarla yapılmış çeşitli söyleşiler var, hepsi Ramazan özelinde. Nazife Şişman, Dr. Ayşenur Kurtoğlu, Seyhan Büyükcoşkun, Yıldız Ramazanoğlu, Mine İzgü, Ayşe Böhürler, Dr. Senai Demirci, Emine Eroğlu gibi isimler bu söyleşileri gerçekleştirmişler. “Nerde o eski ramazanlar” hayıflanması da soruluyor Fatma Hanım’a. “Herkes kendisini mazinin kollarına bıraktığında en kötü geçen günlerin bile kendisine huzurla gülümsediğini görür” diyor kendisi. Yine yazarımızın söylediğine göre, şimdiki Ramazanların daha iyi olduğunu düşünen yaşlılar da varmış ki bulup konuşturmak lazım bu insanları. Geçmişe hep güzellik atfetmenin sadece Ramazan’la bağdaştırılamayacağını düşünen Fatma Hanım, “kötü olanın sadece bu güne ait” olduğunu söylüyor, bu genel yaklaşımdan hareketle.

Arandan geçen sekiz yıl var, bakıyoruz yazılanlara ve bu sekiz yılda yaşananlara… Değişen, dönüşen ne var? Aşağı yukarı her şey aynı. Bir müftünün garabet yüklü Ramazan özel afişi dışında; kullanılan dil, fuar alanları, açılmayan iftar çadırlarına karşın caddelere ve sokak aralarına kurulan iftar sofraları… Bir de bu yıla özel referandum gündemi. Siyasilerin kanal değiştirmeye zorlayan itici üslupları…

Hacer Kor haberdar etti

Yayın Tarihi: 03 Eylül 2010 Cuma 00:27 Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2019, 10:02
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
selin ataş
selin ataş - 11 yıl Önce

hacer hanımın tüm yazılarını büyük bir keyifle okuyorum. güzel ayrıntılara değiniyor. kendisini daha fazla görmek isterdim buralarda.

barbarosoğlunun ellerine sağlık
barbarosoğlunun ellerine sağlık - 11 yıl Önce

ramazanname çok hoş bir eser. özellikle ramazanda okunması insanın ruhunu doyurmasına kafi geliyor. tam bir muhabbet hissi oluşturması açısından herkese tavsiye edilir..

banner26