Furkan Çalışkan'ın Şiirleri

'2000 kuşağının genç şairlerinden Furkan Çalışkan Kabahatler Kanunu adıyla ilk şiir kitabını okurla buluşturdu. Çalışkan'ın şiiri günümüz şiirinin sahipsiz olmadığını gösteriyor.'

Furkan Çalışkan'ın Şiirleri

Şiirleri ve poetik yazılarıyla Dergah’ın en genç ve en çalışkan şairlerinden biri olan Furkan Çalışkan (d. 1983, Ankara) bir kalem sahibi için en meşakkatli işi başardı, ilk kitabını yayımladı.  

Furkan Çalışkan, Kabahatler KanunuKabahatler Kanunu adıyla okura sunulan bu kitabın en hassas özelliği, genç bir şairin yüzyılları aşan bir mirasla ardımızda duran Türk şiirinden aldığı güç. Gerçekten de şiirlerinin derununa inmeye çalıştığımızda karşımıza çıkan ilk bu oluyor. Furkan Çalışkan şiirini örerken, hiçbir zaman geleneksel birikimi göz ardı etmemiş. Bu geleneksellikten istifade etme, doğrudan anladığımız gibi şekil ve öz itibariyle değil bilakis imge bütünlüğü göz önüne getirilerek faydalanılmış bir geleneksellik.  

Poetik metinlerine tariz!

Beri taraftan, yukarıda da söz konusu ettiğimiz gibi istikrarla yazdığı şiirleri ise, bugün bir derginin sayfalarında iyi bir dize aramak isteyenleri geri çevirmeyecek seviyede. Nihayet bu güzel şiirleri yakın zamanda Profil Yayıncılık’tan çıkardı.  

2000’lerin temiz şiiri…

Kitapta 23 şiir yer alıyor. Şiirlerin hemen hepsi orta uzunlukta. Az önce değindiğimiz entelektüel okumaların yansıması şiirlerde de görünüyor. 90 Kuşağı şairlerinin her birinin 2000’ler şiirinden yakınma gerekçelerinden birçoğu Çalışkan’ın şiirinde yok. (Bu yazının ardından 90’larda şiire başlayan şairlerin neden kendilerinden sonra gelen şairlerin şiir ortamlarını, şairliklerini sıkça yargıladıklarını konuşabiliriz.) 

Furkan ÇalışkanBilenler bilir klasik edebiyatta “şah beyit” kavramı vardır. Modern şiirde bunu aramak biraz yersiz olabilir. Çünkü anlam bütünde gizlidir diye bir yargıyla yola çıkar modern şiir. Ben Kabahatler Kanunu’nda bunun yerine “şah şiir” diye arka arkaya birkaç defa okumak zorunda kaldığım bir şiiri seçtim: Eksik Evrak 

Şiirin son mısraları şöyle;

Şimdi uyusam bir şarkı iki dilde söylenir

Dünya çıldırır biz buna sabah deriz

Yanlış çağda doru bir kast olmuşuz sevgilim

O masum günlerde bile çelebi denmemiş bize

Şimdi uyusam keşke, belki eve dönerim 

İlk kitabının heyecanını paylaşıyoruz. Tebrik ediyoruz.

Yakup Öztürk

Yayın Tarihi: 22 Haziran 2009 Pazartesi 17:52 Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2021, 15:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
Muhammed emin
Muhammed emin - 13 yıl Önce

Furkan Çalışkan üzerinde başka şairlerin etkisini en az taşıyan, belki de hiç taşımayan 2000 kuşağından tek şair bence. Tenekeci şiiri ile uzaktan yakından bir alakası yok, bunu anlamak için uzman olmaya gerek yok. Teknik farklı, üslup farklı. Belki iki isim arasında dostluk bağı vardır, kırklardan falan hatırladığım kadarı ile. Şiirden el etek çekmiş bizleri yeniden heveslendiren ve heyecanladıran bir şair geldi nihayet

Osman
Osman - 13 yıl Önce

Furkan Çalışkan ile Mustafa Akar'ın şiir kitapları aynı günde çıktı.
Her ikisi de şimdiden şiir çevrelerinden tam not alnmış görünüyor.
Kabahatler Kanunu ile Tenezzül Türk şiirinde 2000 kuşağının bir atılımı ve açılımı olarak yerini alacaktır.

Dergâh dergisinin 2000 kuşağı şiir prenslerini tebrik ediyor, bahtlarının açık olmasını diliyorum.

a.bilgili
a.bilgili - 13 yıl Önce

müzik bilgisi iyi bir şairin şiirleri var kabahatlar kanununda.

Muhamme emin
Muhamme emin - 13 yıl Önce

Şundan eminim ki, Furkan bu ayarda iki kitap daha yazsın İsmet Özel'in tahtına oturur, bir daha da kalkmaz. Adam " Başını kaçırıdım hayatın / bu yüzden sonunu anlayamıyorum" diyebiliyor, " On üzerinden sen veriyorum hayatıma" demiş, " bize rüyanın değil uyanıklığımızın tabiri gerek" gibi olağanüstü dizeler yazmış. Ve en önemlisi uzun süredir ilk defa dost meclislerinde bir şairin bu kadar muhabbeti yapılıyor. Kitap elden ele dolaşıyor ( Bkn. Marmara İlahiyat kantini). bahtı açık olsun...

yasemin
yasemin - 13 yıl Önce

MUhmammed emin'in yorumlarına katılıyorum. Dergah'ta bir şiirini okuduğumuzda sevmiştik. Kitabının çıktığu haberini mutlulukla veriyoruz arkadaşlarımıza. Bir şiiri böylesi muhabbete ve heyecana vesile olan kardeşin Rabbim yolunu, bahtını açık etsin. İsmet Özel şiirlerine dönüp dönüp bakmaya çok gerek kalmayacak artık.

Ve içinde, matematik olan, zekice şiirler okuduk; elhamdülillah.

fırat
fırat - 13 yıl Önce

Kitap daha yeni çıktı, daha durun ve dergileri takip edin derim. Bu yorumlar ilk iyimser yorumlardır, eleştiriler de sert gelebilir kitap çıkarmak kolay değil öyle, hele de böyle genç yaşta...

Ahmet
Ahmet - 13 yıl Önce

Furkan, son yılların en sağlam kitabını, sessizce masamıza bıraktı ama oradan çoşkulu, yüksek sesli ama belki biraz hüzünlü bir ses geldi.

Kırklar'da, Derkenar'da ve Dergâh'da yazdıklarıyla örmeye başladığı şiir dünyasını görüyorduk. Şimdi kitapta sağlam dizelerle kalıcı olacağını ve daha iyi şiirlerle bizi sarsacağını biliyoruz.

Ahmet
Ahmet - 13 yıl Önce

Bazı arkadaşlar çok güzel tespit etmişler. Gerçekten kendi dönemindeki, hatta yakın ilişkide olduğu hiçbir şaire benzemiyor Furkan Çalışkan şiiri. Kendine benziyor ve anlamlı yapan noktasıda burası. Bahtın açık olsun Furkan kardeş; şiirin bahtı açık olsun.


banner19

banner36