“Filistin” sorunu” değil, “İsrail sorunu”!

Sözlük Filistin meselesindeki önemli bir boşluğu doldurucak nitelikte. Bu konudaki eksikliklerimizin bir nebze olsun giderilmesini amaçlayan bu çalışmayı hazırlayan Fatih Mutluʹya ve Gerçek Hayatʹa teşekkürlerimizi iletmemiz gerekiyor.

“Filistin” sorunu” değil, “İsrail sorunu”!

Fatih Mutlu'dan İsrail Sorunu Sözlüğü

 

Korsan Hayat; Gerçek Hayat dergisinin ortadaki 4 sayfasını süsleyen, güzel sayfalar. Klişe tabiriyle hem güldüren, hem düşündüren şeyler yayımlanıyor Korsan'da. Bu hafta eski sayılarından farklı bir sayı olmuş ve de güzel olmuş. “Çok acelesi olan adam” Fatih Mutlu her zamanki gibi esaslı bir iş ortaya koymuş.

 

Efsanevi istisnai.net'te dahiyane projeleriyle bizleri şaşırtan, hareketlendiren Fatih Mutlu, bu sefer de 4 sayfalık genişçe bir “İsrail Sorunu Sözlüğü” hazırlamış Korsan Hayat'ta. 100'den fazla maddeden oluşan sözlükte İsrail sorunu  “Camp David Görüşmeleri”nden “Balfour Deklarasyonu”na, “Mekke Mutabakatı”ndan “İzzettin el Kassam Tugayları”na uzanan geniş bir yelpaze de ele alınmış. Sözlük İsrailʹle yapılan savaşlar, imzalanan anlaşmalar, Batı Şeria'nın ve Gazze"nin kentleri ve önemli daha birçok şeyi kapsayacak şekilde okuyucuya sunulmuş.

 

Örneğin, ismini duyduğumuzda çoğumuz için çok fazlaca birşey ifade etmeyen “Halil İbrahim Camii” sözlükte şu şekilde açıklanmış:

 

“Halil İbrahim Camii: El Halil'de, kentin en stratejik moktasını oluşturan ve İbrahim Aleyhisselam tarafından inşaa edilen cami. “Hz. İbrahim Camii” ve “Halilürrahman Camii” gibi isimlerle de anılmaktadır.

 

Yahudilerin şehirdeki varlıklarını devam ettirmek maksadıyla attıkları ilk adımlar burada cereyan etmiştir. Bir İslam ibadethanesi olan cami, önceleri etrafında birkaç kişilik Yahudi grupların dini ayinlerine sahne oldu. Ardından 1972"de Yahudilerin cami içerisinde de ibadet edebilecekleri ne dair izin kararı çıkarıldı. Kısa süre sonra bu karar “Müslümanlar camide bulunduğu sırada da Yahudilerin ibadet edebilmesine” imkan verecek şekilde genişletildi. Şubat 1994'te Yahudi terörist Barush Goldstein'in camideki katliamının ardından cami ibadete kapatıldı. 7 ay sonra yeniden ibadete açılan camide bu sefer Müslümanların ibadet ettikleri kısmın daha da daraltılması, cami içerisinde güvenlik araması yapılması ve 30 yaş altı Müslümanların camiye girişine kısıtlama getirilmesi gibi birçok Siyonist engelle Müslümanların buradan tamamen uzaklaştırılmak istendiği görüldü.

(bkz: El Halil)”

 

Dergiyi alıp, sözlüğe baktığımda kendi kendime sordum: “Batı Şeriaʹda 5ʹten fazla şehir sayabiliyor muyum.”, “İsrail ile yapılan anlaşmaların kaçını biliyorum?”, “İsmini bildiğim anlaşmaların kaçının muhteviyatını genel olarak biliyorum?” Sorularıma maalesef çok müsbet cevaplar veremedim. Ve o vakit bu çalışmanın önemini daha iyi idrak ettim.

 

“Halil İbrahim Cami” gibi onlarca madde genel hatlarıyla ve konu hakkında temel bilgilere sahip olabileceğimiz şekilde, yalın bir dille açıklanmış. Sözlük Filistin meselesindeki önemli bir boşluğu doldurucak nitelikte. Bu konudaki eksikliklerimizin bir nebze olsun giderilmesini amaçlayan bu çalışmayı hazırlayan Fatih Mutluʹya ve Gerçek Hayatʹa teşekkürlerimizi iletmemiz gerekiyor.

İsrail konusunda bir şeyler tartışırken, okurken ve de yazarken kaynak oluşturabilecek bu çalışmayı bu haftaki Gerçek Hayat dergisinden temin edebilirsiniz. Ben dergiyi alıp kütüphaneme koydum, dergi tükenmeden sizin de almanızı tavsiye ederim.

 

Son olarak, “Bu eser daha da genişletilip, dört başı mamur bir halde, kitapçık olarak veya daha farklı bir şekilde basılsa, yayımlansa” temennilerimizi buradan ilgililere iletelim.

 

Salih Demirhan yazdı

İsrail Sorunu Sözlüğü, Fatih Mutlu.

Yayın Tarihi: 21 Şubat 2009 Cumartesi 09:03 Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2018, 17:08
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cesur KÜÇÜK
Cesur KÜÇÜK - 12 yıl Önce

Gerçek Hayatın bu sayısı çok önemli bir işe imza atmış. İsrail'in ne demek odluğunu madde madde anlatmış bize.

Halid
Halid - 12 yıl Önce

İsrail sorununa köklü çözüm adıyla Köklü Değişim Dergisi bir konferans düzenlemişti. Bu konferans vasıtasıyla ilk olarak meseleyi "İsrail Sorunu" başlığında incelemek gerektiğini anlamaış ve isabetli bulmuştum. Bunun yanında tefekkür edince yeni gelişen hadiselerde de bu nüansları yakalayabiliriz. Örneğin, 1948,1967,1994 vs. derken İsrail varlığı tanınmış oldu ve şu an Filistin diye bir dava kalmadı, öyle bölgeselleşti ki Gazze meselesi haline döndü. Allah feraset nasip etsin.

avni uyurgil
avni uyurgil - 12 yıl Önce

doğudan dergisi'nde yanlış hatırlamıyorsam israel shamir değinmişti sorun filistin sorunu değil israil sorunu diye

m. fatih kutan
m. fatih kutan - 12 yıl Önce

fatih mutlu'dan mükemmel bir iş daha. bir yandan israil'e sayıp sövüp diğer yandan madde madde okuyordum ki, o gün vadi'de sadık battal'la tanıştım ve kaptırdım sözlüğü -hediye ettim diyelim hadi- (: neyse ki ben de başka bir yerden 'hediye aldım' israil sorunu sözlüğü'nü, kavuştuk, mutluyuz.

banner26