Filistin Şiirleri Kitaplaştı

Haritada Kan Lekesi Filistin için yazılan şiirlerden oluşan bir seçki. Kitabı dunyabizim'den tanıdığınız Asım Öz hazırladı.

Filistin Şiirleri Kitaplaştı

Filistin“dunyabizim.com yazarlarından Asım Öz, uzun süredir derlemeye çalıştığı Filistin için yazılan şiirleri Haritada Kan Lekesi adıyla yayımladı. Kitabı Pınar yayınları bastı. Kitabın bu orijinal adının altında da M. Önal Mengüşoğlu’nun imzası var.”

Pınar Yayınları edebiyat alanında da yayıncılığını sürdürmeye devam ediyor. Yakın zamanda Harita Kan Lekesi adıyla şiirimizde Filistin direnişini yansıtan bir kitap yayımladı. Bundan önce Nureddin Durman’ın seçiciliğini yaptığı Filistin Şiirleri Antolojisi basılmıştı farklı bir yayınevince. Durman’ın bu kitabının ardından en az onun kadar nitelikli, samimi bir kitap olan Haritada Kan Lekesi, şiire ve Filistin dramına apayrı bir vicdanla bağlanan kişileri heyecanlandırdı.

Yazılarda imza eksikliği…

Kitapta şiirlere geçilmeden önce iki kısa yazıyla karşılaşıyoruz. İlki, “Eksik Teşekkür” başlığını taşıyor. Yazı imzasız yayımlanmış. (Kuvvetle muhtemel kitabın editörü tarafından yazılmış bir yazı bu ama yine de bir imzanın olması, okurun metne daha sağlıklı yaklaşması açısından önemli. Çünkü bir sonraki metinde de imza yok. Bu iki metin arasındaki üslup farkı göze çarptığından imzanın önemi ortaya çıkmış oluyor.)

5120Eksik Teşekkür’de kitabın hazırlanma sürecindeki titizlikten, yardımlarını ve desteklerini esirgemeyen şairlerden -ki bunlar arasında Hakan Arslanbenzer, Metin Önal Mengüşoğlu, Hüseyin Akın, Ali Emre gibi isimler var- bahsedilmiş. Hepsine ayrı ayrı teşekkür var. Yine burada seçilen şairlerin İslami hassasiyetleri göz önüne getirilerek kitaba alındığı ifade ediliyor.

Kitabı oldukça zenginleştiren bir metin daha var karşımızda: Ortadoğu’nun Dehşet Güzergâhında Direniş Edebiyatı. Burada İsrail’in siyasi tarihini, kuruluşunu, ilk defa Siyonist ve yayılmacı politikalarına hizmet etmek bahanesiyle Gazze’yi işgalini ve en önemlisi şiirin özgül ağırlığının topla tüfekle bir halkı savunmaktan daha önemli olduğunu tartışan satırlarla karşılaşıyoruz.

Kitaptan bir alıntı…

Başlıkta da yer verdiğimiz üzere; İsrail’in şiir karşısındaki tutuşmasından bir bölüm alıntılayacağım: “Eski İsrail Savunma Bakanı Moşe Dayan, Fetva Tukan’ın Batı Şeria’daki direnişçi kadınları öven bir şiirini okuduğunda söz konusu silahın bu dehşetengiz doğasını fark etmiş ve şöyle demekten kendini alamamıştır: ‘Bu şiir yirmi askere bedeldi.’

Şiirin bu yüce gücünün bilinciyle size Haritada Kan Lekesi’ni salık veriyoruz. Kitapta onlarca şairden Filistin duyarlığı üzerine yazılmış birbirinden kızgın şiirler var. Akif İnan, Cahit Zarifoğlu, Adem Turan, Ahmet Mercan, Mürsel Sönmez, Hüseyin Atlansoy, Cevat Akkanat, Mustafa Celep, Mesut Bostan, Orkun Elmacıgil gibi şiirimizde kitabı olan, hatta ahirete göçmüş isimlerden daha kitabı yayımlanmamış ama dergilerde ısrarla şiir yayımlayan şairlere kadar geniş bir aralıktan okura Filistin’in çektiği zulüm anlatılıyor.

Unutmadan söyleyelim Pınar’dan çıkan bu kitabı, Asım Öz bin bir gayretle hazırladı. Kendisine emeği ve duyarlığı adına teşekkür ediyoruz.

Yakup Öztürk

Yayın Tarihi: 31 Mayıs 2009 Pazar 11:21 Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2021, 11:58
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
b.can
b.can - 13 yıl Önce

böyle bir çalışma için emeği geçenlere teşekkürler

erbaiin
erbaiin - 13 yıl Önce

hayrlı olsun inşallah.

banner19

banner26