Felsefe yapmak insanî bir temel eylem

Ömer Mahir Alper, ‘Felsefenin Doğası’ adlı kitabında felsefe üzerine önemli şeyler söylüyor. Abdülaziz Tantik yazdı..

Felsefe yapmak insanî bir temel eylem

Ömer Mahir Alper ismini 1990’lı yıllarda yayınlanan Hak Söz dergisinde görmüştüm ilk kez! Denemeleri dikkatimi çekmişti. Daha sonra kendisi bilgi yolunda epey ilerledi. Üniversite hayatı ve akademik kariyer derken, felsefe ile içli dışlı olduğunu gözlemliyoruz. Yayınladığı eserlerde de bunu farketmek mümkün. Çalıştığı isimler bile felsefe ile ne denli alakadar olduğunu gösteriyor.

Dindar birinin felsefeyle ilgilenmesi önceleri çok zordu

Dindar birinin felsefeyle ilgilenmesi önceleri çok zordu. Hemen uyarılırdınız. Ama Ömer Mahir Alper’in felsefe ile ilgilenmesi önemli ve İslamcıların felsefe yaparken hangi zeminde davranması gerektiğini belirlemesi bağlamında da ufuk açıcı…Ömer Mahir Alper

Ayrıca felsefe, edebiyat ve sanat alanlarında varolmayan bir hareketin yaşama imkânı olamaz! Dar görüş, siyaset sığlığı ve ideolojik angajmanlar bir hareketi bir yere kadar taşıyabilir, kısa bir zamanda o hareket dağılma sürecine girer. O yüzden felsefe, sanat ve edebiyatla ilgilenenlere müteşekkir olmalıyız. Ben kendi payıma müteşekkirim.

Felsefenin doğasını eksene alan kitaplar olmadığı gibi…

Asıl üzerinde durmak istediğim ise Ömer Mahir Alper’in Felsefenin Doğası kitabıdır. Bu kitap bana, ilk yayınlandığı zaman güzel insan ve değerli dost Vahdettin Işık tarafından getirildi. O zaman sıcağı sıcağına okumuştum. Birkaç noktadan itirazlarımı yine Vahdettin Işık ile paylaştım. Ama o zaman da bu kitabı çok değerli bulduğumu söylemem gerek! Bu yakınlarda yeniden bir grup öğrenci ile kitabı yeniden okumaya başladık. Ve okudukça kıymetini bir kez daha gözlerimiz önüne serdi.

Felsefe üzerine yazılmış eserlere bakıldığı zaman felsefenin doğasını eksene alan kitaplar olmadığı gibi bu alanda sözü yetkinlikle söyleyecek insan bulmak neredeyse imkânsız… Felsefe okuyanlar ne söylediğimi anlarlar. Bu alanda -Türkçe çeviri kitaplar dâhil- çerçeveyi zorlayan yazılar veya kitaplar bulmak gerçekten zor! Felix Guattari- Gilles Deleuze’un bir çeviri kitabı vardır: Felsefe Nedir. Onun dışında da elbette ki ‘Felsefe Nedir’ adlı kitaplar farklı yazarlar tarafından yazılmıştır. Ama felsefeyi bir varlık olarak tanımlayarak onun ne olduğuna dair ontolojik kelam eden yoktur diyebiliriz…

Ömer Mahir Alper’in bu çalışması neden önemli?

İşte bu noktada Ömer Mahir Alper, felsefeyi bir varlık olarak tanımladığı, ontolojisi üzerine görüşlerini toparladığı bu metni bize sunuyor. Böylece “felsefe nedir, nasıl oluşur, hangi aşamaları vardır” gibi sorular üzerine önemli betimlemeler yaparken, aynı zamanda “felsefenin insan ile ilişkisi”, dolayısı ile “düşünce ve insan ekseni”, “düşüncenin oluşum aşamaları ve bunun insan ve insanın oluşturduğu düşünce sistematiği ile alakası” gibi birçok temel sorunu irdeliyor, önemli tespitlerde bulunuyor.

Örneğin; felsefeyi ‘insan varoldukça varolan’ olarak belirlemesi ve felsefî düşünceyi insanla kaim kılarak onu insan varlığına bağlaması, ama aynı zamanda da kendi başına bir varolan olarak tanımlayarak onu bir yere bağlamanın imkânsızlığına gönderme yapması ve böylece felsefeyi insan adedince şartları yerine getirildiğinde yapılacak bir şey olarak tanımlaması önemli.

Ömer Mahir AlperBu niçin önemli?

Çünkü Batı, felsefeyi kendine has kılmış, felsefeyi inhisarına almış görünüyor. Ya da felsefe konuşmaya başladığınız zaman, filozofların görüşleri ile çatıştığınız zaman önünüze hemen ambargo konuyor. Felsefe yapmak için sanki kesin bir alan var ve siz felsefe yapmaya ya da konuşmaya başladığınız zaman hemen bir sınır çiziliyor. Halbuki filozof ile felsefe arasında bir bağ olduğu mukadder olmakla birlikte felsefe sadece bir filozofa ait olamayacak kadar kendi başına bir varolandır.

Böylece felsefe üzerine düşünen; yani varlık, Tanrı, kâinat, yaşam, gelecek ve insan üzerine düşünen kişi felsefenin alanına girmiş sayılır. Felsefe de kendi özgürlüğünü kazanmış ve yeni felsefî mülahazaların önü açılmış, ayrıca bu konuda ortaya konan Batılı inhisarcı düşünce de çürütülmüş olur.

Felsefe tarihi ile felsefe arasına bir mesafe koyuyor

Ömer Mahir Alper, Felsefenin Doğası adlı kitapta ‘salt bir varlık’ olarak ‘varolan’ felsefeyi temellendirdiği gibi bu varolan varlığın aşamaları ile birlikte ilişkiler ağını da ortaya koymaya çalışmakta. Felsefe tarihi ile felsefe arasındaki bağı da tanımlayan yazar aynı zamanda felsefe tarihi ile felsefe arasına bir mesafe koyuyor. Böylece her zemin ve zamanda kişi ya da kişiler tarafından felsefe yapabilmenin imkânı açığa çıkıyor.

Felsefenin sonsuzluğunu gündeme taşıdığı için yazar onun kesin bir tanımının yapılmasının imkânsızlığına gönderme yaparken, aynı zamanda onun insan bilinci ile bağını da göstermektedir. “Felsefe yapmanın insanî bir temel eylem olması ve insanın felsefe yapmak suretiyle felsefeyi varoluşunun bir parçası haline getirmesi ona ilişkin tasavvurunun teşekkülünde önemli bir rol oynamaktadır” diyen yazar, böylece felsefeyi temel bir insanî edime indiriyor ve insan bilinci, deneyimi, algısı ve öznelliğini de felsefe ile betimleyerek felsefeyi insanlığın ortak nesnesi kılıyor.

"Okur"lara Ömer Mahir Alper’in kitaplarını öneriyorum

Her insan felsefe yapabilir. Yeter ki kendi üzerine düşünüm gerçekleştirsin, kendi üzerinden başka insanların neler yaşayabileceğini kavrasın ve ona yönelik görüşlerini temellendirsin.

Ömer Mahir Alper, felsefe üzerine bu satırlara sığmayacak cesamette önemli şeyler söylüyor. Maalesef piyasada bulunmayan bu kitabı ancak yazarından temin edebildim. Fotokopi ile çoğalttık. Bu güzel ve yararlı olduğundan şüphe edilmeyen güzel kitabı bir an önce bir yayın evi yayınlarsa felsefe okuyucuları önemli bir metinle buluşmuş olur.

Ömer Mahir Alper’in elbette ki diğer kitapları da önemli ve ben onları da sıraya koyuyorum. İnşallah en kısa zamanda onları da okumayı düşünüyorum…

"Okur"lara Ömer Mahir Alper’in kitaplarını öneriyorum ve inanıyorum ki iyi bir okuyucu iseniz bana müteşekkir kalırsınız.

Düşünmeyi, düşünceyi ciddiye alanlara selam olsun…
 

Abdülaziz Tantik yazdı

Yayın Tarihi: 16 Mayıs 2012 Çarşamba 19:36 Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2021, 09:49
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cengiz kanık
Cengiz kanık - 10 yıl Önce

Ömer Mahir Hoca, felsefeyi adeta yaşamının merkezine almış biri. Meseleleri konuşurken adeta yaşıyor gibi. Felsefenin Doğası kitabının yeni baskısı yeni eklemelerle Litera yayıncılıktan çıktı.

Arda Özdoğan
Arda Özdoğan - 10 yıl Önce

ö.m.alper hoca islam fel prof'u olduğu halde tüccar olupta felsefe ile ilgilenen bir kişi gibi anlatılmış :) Cümleye bak: "Çalıştığı isimler bile felsefe ile ne denli alakadar olduğunu gösteriyor."

Arda Özdoğan
Arda Özdoğan - 10 yıl Önce

Hoca akademisyen olmasına rağmen tüccar olupta felsefe ile ilgilenen biri olarak anlatılmış :))"Çalıştığı isimler bile felsefe ile ne denli alakadar olduğunu gösteriyor"

banner19

banner26