Fazlıoğlu'nun kitabı ufuk açıyor!

İhsan Fazlıoğlu Bilim Sanat Vakfında yıllarca çok önemli dersler verdi.

Fazlıoğlu'nun kitabı ufuk açıyor!

Düşünce dünyamıza yön veren üstatlar, her daim okunmalı ve de tekraren okunmalı. Bu okuma serüveni onların yazdıklarının, olaylar karşısında alınacak tutumlarımıza sirayetleri konusunda, bizi donanımlı hale getirmekte ve hayata değişik bir çehreden bakmamıza yardımcı olmaktadır.

İnsanlar kendi düşüncelerini oluşturmada yetke insan arayışına öykünmeye, bir ada aramaya başlangıç evresi itibariyle çok elverişlidirler.  Hoş insan her daim kendini bu daire içinde gördüğü içindir ki her zaman başlangıç arar.

Hoca – talebe tedrisi müthiş!İhsan Fazlıoğlu, Fuzuli Ne Demek İstedi

Sorunların çözümünde başvurulacak kaynaklardan yararlanırken yapılacak en önemli şeylerden biri de insanların yazmış olduklarını doğru bir şekilde anlama çabasıdır. Anlama, yapılan her ödevin doğru bir sağlaması anlamına da gelir aynı zamanda. Bu sağlamayı doğru yapmak için yapacağın sahih düşüncenin kapılarını zorlayan erbabını bulup onların tedrisinden geçmekle olacaktır. Bu tedris illa ki diz çöküp – en makbulü bu olmasına rağmen modern hayat imkanlarının bunu elimizden alması sebebiyle bundan mahrumuz – hoca talebe – talebe ne kadar nefis bir kelime idi o da hayatımızdan ayrıldı – ilişkisi içinde bu işleri tanzim etmek değil sadece, bir de erbabının yazmış olduğu kitapları okuyarak, konuşmaları dinleyerek bu anlama serüvenimize katkılar sağlayacaktır.

Hayatın imkânları herkesi bir şeylere zorlayarak geçip giderken zihin yapımızın ve de hayatın anlamının taze tutulmasına yardımcı olan gönül, akıl ve duygu erleri vardır. Bunlar hayatlarının anlamını hakikatin izini sürüp sürdükleri izin işaret fişekleri misali arkadan gelenlere sunmakla kalplerini mutmain kılarlar.

İhsan Hoca’dan dersler

Hakikatin son bulmaz serüveninde yol gösterici olma noktasında kendisinden çok şeyler öğreneceğimiz Hocamız İhsan Fazlıoğlu sessiz bir şekilde kitap raflarını süsleyen İlim Bir Kıl ü Kal İmiş Ancak / Fuzuli Ne Demek İstedi kitabıyla kulesinden bir ip fırlattı.

Kitaba kaynaklık eden metin, Bilim ve Sanat Vakfı’nda 10 Aralık 2009’da verdiği seminerin Kanada/Montreal de ‘özel bir öbek’ ile birlikte yapılan okumaların bir hâsılası olarak vücut buldu. Kitaba konu olan yazı bir seminerin çözümlenmesi olması nedeniyle sohbet tarzındadır. Kitapta bu üslup korumuş.

Sohbet notları okunmalı

Yazının amacı bir nebze olsun İslam-Osmanlı-Türk entelektüel tarihine ilişkin bir okumanın nasıl yapılması gerektiğini göstermeye çalışmaktır. Neden edebi bir metin sorusuna; geniş bir kesimle irtibat kurabilmek diyor, İhsan Fazlıoğlu.

Kitabının kaderini Osmanzade Hüseyin Vassaf’ın Gülzar-ı Aşk -Mevlid Şerhi- adlı çalışmanın kaderine benzeten Fazlıoğlu yazıyı sohbet üslubunun imkânlarını kullanarak oluşturmuş. Genç neslin, bazı kavramlar ve terimleri anlamada ve anlamlandırmada karşılaşacağı zorlukların farkındadır yazar.

Kitap’ta anlama çabasına yönelik verilecek uğraşın, aslında gelenekten beslenmemizin haritasını da çıkaracak ve de farkında olmadığımız gerçekliklerin alanını çoğaltarak büyütecektir.

Kitabın sonundaki ekler kısmı birçok insanın “işler hiç de bizim sandığımız gibi değilmiş” hayretine duçar olacağı kıvamdadır.

Bazı kitaplar yemekler gibidir. Bittiklerinde ağızda nefis bir lezzet bırakır ve de bu lezzeti alan da bir daha ıslah olmaz!

Atilla Mülayim haber verdi

Yayın Tarihi: 15 Eylül 2011 Perşembe 01:30 Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2022, 02:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
yorumcu
yorumcu - 11 yıl Önce

hoca nın kitabı akademiye yazmadığını düşünüyorum fakat kitap akademiye hitap ediyor zorunlu olarak.bu alanla özel olarak ilgilenenlerin anlayabileceği türden bir kitap olmuş.daha sade ve daha az malumatlı olsaydı edebiyat felsefe ilahiyat tarih vb.formasyonlarda veya bu konu ile ilgilenenlerinde anlayabileceği ve şevk e geleceği bir kitap olurdu bence.
Zaten hoca tüm eleştirileri önsözünde kendi de belirttiği için çok bir şey söylemeye gerek yok.

banner19

banner36