Evliya Dünyaya Hükümdar Olmaz

Evliya Dünyaya Hükümdar Olmaz; ya Ahirete?!.. İlim ve irfandan ziyade, malumatlara râm olan bir medeniyet ne kadar yaşar?..

Evliya Dünyaya Hükümdar Olmaz

Evliya Dünyaya Hükümdar Olmaz; ya Ahirete?!

 

 

İlim ve irfandan ziyade, malumatlara râm olan bir medeniyet ne kadar yaşar?

 

Bu coğrafyayı ayağa kaldıranlar ki, evliyasından eşkiyasına "hikmet"e dokunmuş ademlerdir diye bildik.

 

"Allah dostu " terkibiyle hayatta yalnız olmadığımızı, Allahın dostlarının yanımızda yöremizde olduğunu bildiğimizden olsa gerek, bunalım ve sıkıntıya gelmedik. Zira, Rasim Özdenören "müslüman sıkılmaz, bunalmaz" yollu bir beyanat vermişti bir vakitler. Bunalım, müslüman olana fazla gelen bir gömlek. Hatta kaşıntı veren bir gömlek ki, abdestli bedenlerde yakışıksız durmaktadır.

 

Evliyaları unuttukça bunalmaya başladık. Aslında, "Allaha dost olabileceğimizi" unuttukça "bunalmaya başladık biraz da. Zira, dostu Allah olanın bunalım neyine?!

 

Bunca söz şunun için efendim: Kabalcı Yayınevi Evliya Tezkireleri ve dahi başkaca İslam Klasiklerini çok temiz bir biçimde basmakta, yeniden yayın hayatına sürmekte. Hatta bunu yaparken İslamî yayınevi vasfıyla Batı Klasiklerini sünnetleyip de piyasaya verenlerin kurnazlığıyla yapmamakta bu işi.Önemseyerek ve de bir ders vererek yapıyor bunu. Şahsen ben buradan bu dersi almaktansa başka bir ders alıp Basra Evliyalarının dizleri dibine oturup, sohbetlerinden feyz almak için duruyorum.

 

Bugüne kadar "bizde" birçok cemaat ve tarikat adeta tekellerindeymişcesine bu eserleri neşrettiler. Neşrederken de kendi sularından da katmayı ihmal etmediler. Hatta bu eserlerin tasavufî derinliğini ortaya çıkarmayıp: "Alın Kuran gibi okuyun işte, anlamasanız da!" mantığıyla piyasaya sürüp, muhibbilerine dayattılar. Oysa şimdi kazın ayağı değişti. İslamcı olmayan bir yayınevi "kitabı nasıl yayınlayacağımızı" da gösteriyor bize. Bence iyi de ediyor. Gerisi bize kalmış.

 

Rahmetli Cahit Zarifoğlu Ağabeyimizin başucu kitaplarından birinin de Evliya Menkıbeleri olduğunu düşününce, dedelerimizin dizinin dibinde epey keramet olduğunu bir daha öğretiyorum unutkan hafızama. Unutkan hafızamızı harekete geçirecek olan, belki de bu menkıbeler. Yoksa, Basra'nın köpekleri de karnını doyurmak için dolaşıyor, bir Bişr-i Hafi gibi.

 

Bu medeniyeti ayağa kaldıracak olanlar menkıbelerini yaşamdan uzaklaştırmayanlar... Ben, sen, o ..değil! Biziz efendim, biziz! İlim ve özellikle de "irfan" yolunun taşlarına bir kaç taş daha ekleyen Kabalcı Yayınevi'ni kutluyorum.

 

 

 

Zeki Bulduk, menkıbeler dünyasından ses verdi.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2010, 23:35
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26