Evliya Çelebi ile ilgili güzel haberler

Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi ile ilgili bir değil birkaç güzel haberimiz var.

Evliya Çelebi ile ilgili güzel haberler

Evliyâ Çelebî'nin Seyâhatnâmesi'nin son cildi yayınlandı. Eseri günümüz Türkçesine çevirip hazırlayan Seyit Ali Kahraman çalışmalara Yücel Dağlı ile 2003'te başladıklarını, 2006'da üçüncü cilt çıktıktan sonra Yücel Dağlı'nın vefâtı üzerine çalışmalara tek başına devam ettiğini söyledi.Seyahatname

Çeviri yaparken en çok zorlandığı hususların başında özel sanatlarla alakalı kelimelerin çevirisinde zorlandığını, özellikle mimarî ve süsleme konusunda kullandığı terimlerin birçok mimarlık tarihçisinin dahi bilemeyeceği kadar çeşitlilik arz ettiğini söyledi. Bu sebeple kimi terimleri olduğu gibi almak zorunda kalmış.

Evliyâ Çelebi'nin anlatımının bir çeşit fotoğraf çekme olduğunu söyleyen Kahraman, günümüz insanının kendi zamanını ve geleceğini daha iyi anlaması için Evliyâ Çelebi okumasını gerektiğini söyledi.

Hepsinin üzerine bir de bir sürü kitap ve bir belgesel projesi müjdesini verdi. Yapı Kredi Yayınları tarafından 2007'de çıkan özgün dilli Seyâhatnâme iki cilde indirilmiş ve Kasım ayının ilk haftası okurla buluşacakmış. Birinci müjde.

Seyâhatnâme'nin orjinal yazmasının tıpkı basımı Tarih Kurumu Yayınlarından çıkmak üzereymiş. Kendisi de Evliyâ Çelebi'yi anlatan bir kitap hazırlıyormuş, onun da Türk Dil Kurumu Yayınları'ndan çıkacağı müjdesini verdi.

Ayrıca Türk Dil Kurumu ve TRT'nin ortak yapımı bir Evliyâ Çelebi belgeseli hazırlanıyormuş. Çelebi'nin gitme seyrine göre 10 bölüm halinde TRT'nin en eski belgeselcilerinden Daver Atabey yapımcılığında çekimlere başlanmış, belgesel 2012'de tamamlanacakmış.

Güzel haberler bunlar..

Ahmet Öztürk haber verdi

YORUM EKLE