Evet, bir yol var aramızda

"Kuş Günlükleri" ile başlayıp  "Bir Yol Var Aramızda" isimli kitapla Şadi Kocabaş'ın içe ve okura dönük yolculuğu devam ediyor. Mücahit Kocabaş yazdı.

Evet, bir yol var aramızda

"Kuş Günlükleri" ile başlayıp  "Bir Yol Var Aramızda" isimli kitapla Fuzûlî’den, Yunus Emre'ye, Karacaoğlan'dan Aşık Veysel'e, Tanpınar'dan günümüze uzanan bir yolculuk. İsmi ile müsemma "nağme ile şiir okuyan" Şadi Kocabaş'ın içe ve okura dönük yolculuğu bu, şiir vesilesiyle. "Sıcacık nabzı atan bir ülkedir her şiir / Acının tarihini, ancak yürek anlatır." diyen Şadi Kocabaş; şiirin burçlarındaki şahsiyetlere, sevgiliye, dosta ve okura şiirlerinde adeta şöyle sesleniyor:

Bir yol var aramızda. “Farklı yüzyıllarda doğmuş olsak da” bir yol arayalım buluşalım seninle. Hadi tut ellerimden “bir hayalin peşinden” gidelim. Yan yana gelemediğim kelimelerin aksine bir araya gelelim, çıkalım yola, adım adım sonsuza yürüyelim. Bilirsin ki yol refiksiz ve muhabbetsiz olmaz. Öyleyse hasbihal edelim yol boyunca:

bana ellerini anlat, gözlerini söyle

uzaktan çekilmiş resimler gibi bakan

sen misin, saçlarında dağılan rüzgâr

süzülen, mevsimin sarnıçlarından!

Bir yol var aramızda “yeryüzünün birbirine uzak sokaklarından” uzanan. Ses ver bülbül-edâ nefesinle ey gönlümün genişliği! Zira senin sözün başka bir söze benzemez. Sen seslendikçe ötelerden “Yarın da yeni açmış mısralar göreceğiz / anlamın gizemli bahçelerinde” der şairler. “Unutmanın kardeşi bir sözün eskimesi” lakin senin sözün çağlardan çağlara gürül gürül akıp giden bir ırmaktır. 

Bir yol var aramızda! O halde durma yürüyüver hazin zamanlara. Ağırlaşmasın adımların sakın. Sensiz dünya; “sokaklarda benzi soluk bir şehir” ve “Asya’dan, Doğu’nun orta yerinden kanaması duramayan bir avuç toprak” şimdi. Gel! Gelmeyince beklenen, “ne kadar kederli şarkı varsa” dile gelir ve “yollara dökülen yapraklardan”, “kederli şarkılardan başlar kelimeler.”

Bir yol var aramızda seninle, mısralarla ilmik ilmik örülmüş. Seslen ötelerden! Kısık bir ateşte demler gibi demlediğimiz arı duru bir söyleyişin ikliminde dertleşelim seninle. Ey “yeryüzüne kelimeler damıtan yağmur”, “uzun yolculuklardan” çıkıp gelen yolcu, “kendimden her kaçışta keşfettiğim sır”, sözü ateş gibi yakan, su gibi ferahlatan, gökyüzü kadar engin, toprak gibi bereketli olan, dolaştır beni “anlamın gizemli bahçelerinde”. “Ağaçlara yürüyen su” gibi umutla, neş’e ve hayat verircesine yürü ruhuma. Doğruya, güzele gönendir beni. Ben ki yolunu bekleyenim. “Art arda bırakılmış işaret taşlarına/Bakarak geçiyorum yarın döşeli yoldan”.

Ne kadar uzak değil mi adresi olmayana yol, ne kadar gereksiz aşkı olmayana gönül. Biz ise biliriz bir yol var aramızda seninle. Çağları aşan, gönülden gönüle akan bir yol. Ondan dolayı kâh “örselenmiş bir tebessüm” ile gülümseriz hayata kâh derin bir hüzünle çıktığımız “dilsiz meydanlarda” sakin bir ses oluveririz. Savaşın çocuklarına, bizi yıkan darbelere, “alnında hayatı bir fener gibi taşıyan” ekmeğinin peşinde can verenlere mahzun mahzun bakarken bir yandan da inadına doğarız güzel bir dünyaya çocuklar gibi. Ümit ve korku arasında bir yola iman ederiz ve tevazu ile yürürüz yolun icabınca. Bir yol vardır aramızda inanmışızdır buna. Zamana mekâna bağlı olmadan tanırız birbirimizi. Güzele dair olanla buluşuruz muhakkak yolun bir yerinde. Ve bu müstesna duygularda karşılık da beklemeyiz.

Yola düşeriz, yol öğretir bize inceliklerini. Gün olur yolda çözülür sorular, gün olur “tek bir sorudan çıkamaz insan." Gün olur hatırlanır kadim anlar, gün olur “en çok unutmakla bilinir insan.”

Ey dost! “Henüz son sözümü söyleyemedim” ama bil ki bütün bu yazılanlar sana ve yola dairdir. Yazdığım mektup da buna dahil. İsterim ki “Bir öykümüz kalsın” “Bir varmış bir yokmuş” ile başlasın. “Okunmamış mektubun içinde belki, hikayenin eksik parçası” lütfedip okursan anlarsın.  

Bir Yol Var Aramızda, Şadi Kocabaş, şiir, 2019 Çıra Edebiyat.

Mücahit Kocabaş

Yayın Tarihi: 23 Ekim 2019 Çarşamba 12:00 Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2019, 14:02
YORUM EKLE

banner19

banner36