Eşmeli'den yüz akı bir kitap!

Klasik edebiyatımıza düşkünlüğü ile tanınan Yüzakı dergisi genel yayın yönetmeni M. Ali Eşmeli bir hilye-i şerif yazdı.

Eşmeli'den yüz akı bir kitap!

Her ay, dinî mevzulardan aileye, toplum kültüründen kültür sanata kadar geniş kulvarlarda derin ve doyurucu dosya konularıyla okuyucusunu "Huzurlu Bir Mâziden Huzurlu Bir İstikbâle" alt başlığıyla altı yıldır selamlıyor Yüzakı dergisi. Derginin dikkat çekici ve rahat okunurOsman Nuri Topbaş sayfalarını bol bol güzel şiirler, faydalı, anlamlı makaleler süslüyor. Her sayısında Osman Nuri Topbaş Hocaefendi'den doyurucu bir sohbet yayımlayan az reklamlı bu dergiyi, genciyle yaşlısıyla yüzü gönlü ak her birey rahatlıkla okuyabilir.

Bugüne kadar onlarca kitap çıkaran Yüzakı dergisi, okuyucusunun zihnini sadece şiir ve makaleleriyle vs. değil, birbirinden güzel, anlamlı, okumaya doyamadığımız kitaplarla da süslüyor. Son olarak da abonelerine 6. yıl hediyesi olarak, derginin genel yayın yönetmeni Muhammet Ali Eşmeli (Seyrî)’nin kaleminden Hilye-i Şerife kitabını armağan ediyor.

Yüzakı
Yüzakı
Görselleri büyütmek için üzerini tıklayınız

1001 beyitlik bir eser

“Okuyanların gönlünde Aşk-ı Muhammedî ateşini alevlendirirken, hasret ve iştiyak yangınlarına da ferahlatıcı bir meltem ve şebnem olsun” diyor Yüzakı dergisi. Hazret-i Peygamber’i sûret ve sîret itibariyle anlatan ve 1001 beyitten oluşan eser, hem günümüz konuşma dilinin rahatlığında, hem de zengin Türkçemiz’in asalet ve vakarına davet halinde…

M. Ali Eşmeli’nin hürmet ve muhabbetle kaleme aldığı manzum eser, Efendimiz (s.a.v)’e duyduğumuz aşkı, hasreti artıracak ve inşallah Allah’ın rahmetinin üzerimizde tecellisine vesile olacaktır.

Efendimiz’in mübarek kaşlarını;

“İki nur üstüne konmuş, iki hat,

İki hoş, ince, uzun, nurlu kanat”,

kirpiklerini;

“Gözde mızraklı muhafız gibiler”,

gözlerini;

“Göz o göz, âleme rahmet kılavuz,

Göz o göz, rahmet-i Rahman’a havuz…”,

gözyaşlarını;

“Havz-ı Kevser’di O’nun göz pınarı”

ve mübarek vücudunun sayamadığımız daha birçok azasını en güzel şekilde, saygı, sevgi sınırları içinde muhteşem bir tanzimle yazmış M. Ali Eşmeli.

 

Feyza Öztürk, “Yazdığım haberi ey Şanlı Rasul,/ Ne olur, eyle huzurunda kabul!..”* dedi.

*M. Ali Eşmeli’nin kitabın sonunda yazdığı beyitten esinlenilmiştir.

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2010, 17:20
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmethd
mehmethd - 10 yıl Önce

yani bu hareketleri seviyorum. bu abilerle aynı secdeye alnımızı koyarız/koyuyoruz, tamam, peki bu metni yazan hanım abla, söyler misiniz öyle bir ifadeyi nasıl ölçüp biçemiyorsunuz anlamıyorum. rasul huzuruna mı çıkacaksınız, bu mu öngörünüz, bu mantıktan hoşlanmıyorum. ironiye benzer bir ifade kurduğunuz belli olsa da, peygamberin huzuruna çıkacaksınız ve ondan kabul dileyeceksiniz. bu tevhid mantığına ters bir şey. biraz daha dikkatli lütfen.

enes canlı
enes canlı - 10 yıl Önce

yoruma takıldım doğrusu. biri çıkıyor, enfes bir yazıyla kitap tanıtıyor. biri çıkıyor, tevhide aykırı falan. arkadaşım lütfen ama ya.

gultekin ozen
gultekin ozen - 10 yıl Önce

ilginç in yorumuna katılıyoru..sevgiyi abartıyoruz.Bir çok ilahi sözleri de şirk dolu

Feyza Öztürk
Feyza Öztürk - 10 yıl Önce

Yazımın altına dipnot düştüğüm halde bazı kardeşler görmemiş galiba. M. Ali Eşmeli kitabını "Yazdığım hilyeyi ey Şanlı Rasul,/ Ne olur eyle huzurunda kabul!.." diyerek bitirmiş. Buradaki 'huzura çıkma' sözünde kastedileni de anlamıyorsak, vay halimize!

Mesut SERDAR
Mesut SERDAR - 10 yıl Önce

Edeble edebi bir yolculuğa çıkartan Yüzakı dergisine ve editörüne teşekkür ediyorum.

sami akbıyık
sami akbıyık - 10 yıl Önce

eşmeli, edebiyat fakültesine girmeden önce bana aruzu öğreten üstadımdır.hayatının en büyük hedefiydi efendimizin hayatını bir kitapta aruzla anlatmak.ve bunu en iyi şekilde başardığını görüyorum.şunuda belirtmek isterimki, sabah 7 den gece 12 ye kadar çalışıyordu.çalışmak herşeyi hallediyor.bu arada arkadaşımızın sonda yazdığı beyit aruza uygun değil.eşmeli hoca görürse kızar diye düşünüyorum.

banner19

banner13

banner26