Esma-ül Hüsna hayatımızın neresinde?

Şu mübarek Cuma gününde bir düşünsek: Allah’ın güzel isimlerinin kaçını biliyoruz, hayatımızın neresine yerleştiriyoruz?

Esma-ül Hüsna hayatımızın neresinde?

esmaül hüsna

Yaklaşık bir ay önce aklıma takılan bir konuyla ilgili araştırma yapmak üzre İslam ansiklopedisinin sayfalarını karıştırırken, o anda aradığım şey olmamasına rağmen, Esma-ül Hüsna bölümünde altı çizilmiş şu satırlara rastladım ve araştırmama kısa bir ara verdim. Gördüğüm satırlarda Allah’ın doksan dokuz isminin başında “Allah” isminin geldiği, diğer isimlerin hiçbirinin anlam ve içerik itibariyle “Allah” isminin yerini alamadığı, bu nedenle, İslam’a girecek kişinin,  “la ilahe illallah” demekle yükümlü olduğu ve “la ilahe illarahman” demeyeceği yazıyordu. Hakeza, Allah’ın bütün isimleri güzel olmakla birlikte namaza başlarken “Allahü ekber” diyorduk ve “rahman ekber” demiyorduk.

Altı çizilmiş bu satırları okuduktan sonra aklıma Erdal Çakır’ın “HÛ” isimli şiir kitabı geldi.  Kitapta 99 şiir vardı ve bu şiirlerin her birinin başlığı Allah’ın Esma’sından biri idi.  Erdal Çakır neden böyle şiirler yazmak ihtiyacı duydu diye düşündüm.  Bugüne dek buna dair bir haber yahut söyleşi yayınlanmışsa da görmediğimden bu merak kafamı kurcaladı. Bir şair Esma-ül Hüsna’nın tamamına şüphesiz Allah’a duyduğu büyük saygı ve sevgiden dolayı şiir yazar. Ardından öteden beri kulağımıza aşina olan “Allah’u Teala’nın doksan dokuz ismi vardır. O isimleri kim ezberler, manasını anlar ve şuuruna ererse cennete gider” hadisi şerifi aklıma geldi.  Araştırmama vermiş olduğum kısa arayı uzatma kararı alıp, ansiklopedideki Esma-ül Hüsna bölümünü baştan sona okudum. Ve gördüm ki, biraz evvel zikrettiğim hadisi şerif bende kulak aşinalığından daha öteye gitmemiş. Buna üzülmek mi gerekir yoksa fark edebildiğine sevinmek mi,  o an karar veremedim.  Karar verdiğim tek şey bu konuya dair daha kapsamlı bir araştırma yapmaktı.  Çünkü  Araf suresinde “Allah’ın güzel isimleri vardır. O halde Allah’a o güzel isimlerle dua edin.” mealinde bir ayet bulunmakta.

Karşılaşma anı!

Ansiklopedinin başından kalkıp evdeki kitaplığa şöyle bir göz atınca “Beyaz Sır- Allah’ın Güzel İsimleri” adlı kitaba gözüm takıldı. Kitabı bir süre önce bir arkadaşım hediye ettiğini hatırlıyorum. Okumak bugüne nasipmiş deyip kitabı açtım ve öteden beri,  kıymetli bir büyüğümün tavsiyesi üzre alışkanlık haline getirmiş olduğum şeyi yapıp kaynakça bölümüne göz attım. Hasan Basri Çantay’ın  Kuran-ı Hakim ve Meal-i Kerim’i, Manisalı Kadızade Abburrahman Sami Efendi’nin ve Mustafa Necati Bursalı’nın Esma-ül Hüsna şerhi, Üstad Necip Fazıl’ın  İman ve İslam Atlası, Taşkın Tuna’nın Uzayın Sırları isimli kitabı istifade edilen kaynaklar arasında ilk dikkatimi çekenler..Beyaz Sır- Allah’ın Güzel İsimleri

Ziya Paşa “Nizam-ı halkı alem mültezemdir ind-i Bari’de / Hüda Kadirdir amma simi zer, leyli Nehar etmez!” beytinde dünya halkının nizam ve gidişatının, Allah katında kendine düşeni yapmaktan ibaret  olduğunu söylüyor. Allah elbette her şeye kadirdir, amma durup dururken, bizde bir gayret yokken gümüşü altına, geceyi gündüze çevirmez diyor. Beyaz Sır kitabı işte bu esnada devreye giriyor ve hızır gibi yetişiyor. Kitap içeriği itibariyle hem Ziya Paşa’nın beyitini destekliyor hem de  Araf suresindeki ayet için nereden, nasıl başlamamız gerektiğine dair bize yol gösteriyor. Esma-ül Hüsna’nın tam manasıyle şerh edilemeyeceği, isimlerdeki gizli anlam ve hikmetleri insanın sınırlı natıkası ile izah edilemeyeceği aklın bir köşesinde tutularak, diğer  bir taraftan onlara sıkıca sarılmak gerek. Feridun Yılmaz Yüceler’in kaleme aldığı bu kitabın diğer bir özelliği ise, gayet yalın ve net bir üslup ile yazılmış olması. Bu konuya dair evvelce malumatı olmayanların, ilk etapta başvurabileceği samimi bir kitap. 

Her isim bir derde deva

Merhamet duygumuzun hangi esma ile dua edildikçe çoğalacağını, tehlikelerden hangi esma ile korunacağımızı,  kötü ahlaktan kurtulmanın hangi esma ile dua edildikçe daha çabuk olacağını, şifa bulmak, bereketli ve helal kazanç sahibi olmak,  şerli insanlardan korunmak , vesveseden kurtulmak, aile içinde huzuru artırmak,  hayırlı evlat yetiştirebilmek, kıskançlık duygusundan kurtulmak,tesirli söz söyleme özelliği kazanmak, imansız ölmekten korunmak ve bunun gibi bir çok dileğimizi Allah’tan hangi esma’sını zikrederek dua edeceğimiz yönünde bilgi veriyor. Ayrıca kitapta “güneşin bir saniye içinde; insanoğlunun medeniyetin başlangıcından bugüne kadar kullandığından daha fazla enerji üretiyor olması”nı haber veren birçok ilginç, altı çizilecek bilgiler bulacaksınız. Büyüklerimizden sözler ve beyitler olduğu ayrıntısını ise atlamak doğru olmaz.

Dilediğimizi yalnızca Allah’tan istemek, O’nunla kişisel irtibatımızı iyi tutmak için bu kitabı alıp bir an önce okumak gerek.

Emine Yaşar Esma’ları vird edinelim dedi

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2019, 12:17
YORUM EKLE

banner19

banner13