Esenliğin, gönül ferahlığının hikâyesini yazmış

Yılmaz Yılmaz’ın yeni hikâye kitabı 'Yıllardır Bir Ev', sıcak ve kuşatan sesiyle içimize huzur veriyor. Mustafa Uçurum yazdı.

Esenliğin, gönül ferahlığının hikâyesini yazmış

Hikâyeler, hayatımızın bazen göremediğimiz bazen de günlük telaşların koşuşturmasında gözümüzden kaçırdığımız kesitlerini sunan anlatılardır. Farkında olmanın ve hissedebilmenin yazıya en çok yakışan türüdür hikâye. Hayat kısadır ve anlık hüzün ve tebessümler bizi daha çok kuşatmaktadır. Elimizden kayıp giderken umut dediğimiz her şey; bir bakmışız geçip gitmiş gitmekte olan. Hikâyeler bize dünden kalan bir buket sunar ve içimize bir sıcaklık bırakır.

Yılmaz Yılmaz’ın hikâyeleri

Yazmak, istikrar isteyen bir uğraştır. Dağınık ve baştan savma bir zihinle yazmak denen sihirli güce tutunmak oldukça zordur. Yazmak sihirlidir çünkü hayatın gizli kalmış noktalarını yazarak göstermenin bir başka şeklini okuyucularıyla buluşturur yazar.

Üçüncü hikâye kitabı “Yıllardır Bir Ev” ile okuyucuyla buluşan Yılmaz Yılmaz, dergilerde yayınladığı yirmi hikâyesini yeni kitabında bir araya getirmiş. İlk iki kitabıyla edebiyat çevrelerinde dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Yılmaz Yılmaz, dergilerin aranan isimleri olmayı da bu süreçte başardı. Öykü yıllıklarında yer almasının yanında, yıllıkların hazırlanmasında da önemli katkıları olan bir isim oldu.

Hikâyenin en önemli özelliklerinden birisi, hikâye dilinin konuşma diline olan yakınlığıdır. Elbette sadece dille sınırlı kalmaz bu benzerlik. Okuyucu, günlük hayatın içerisinde teğet geçtiği noktaları da hikâyede görmeyi arzulamaktadır. Yılmaz Yılmaz, hikâyelerini hayatın akışından devşiren bir hikâyecidir. Salik Yola Düşünce, Sabahleyin Bir Tantana ve şimdi de Yıllardır Bir Ev; onun hikâyecilikte aldığı yolun en güzel örnekleri olarak raflardaki yerini aldı.

Hayattan kesitler sunar Yılmaz Yılmaz bizlere. “Yaşam kaygısı”, insanların en çok sınandıkları imtihandır. Her türlü zorluğa rağmen yaşamayı başaran insanların hikâyesini anlatır Yılmaz Yılmaz. Bütün zorluklardan, kırgınlıklardan, yazgılardan insan ancak Allah’a sığınarak kurtulabilir. En büyük vekil Allah’tır. İnsan ancak yüzünü Allah’a dönerse kalbini temizleyebilir. Dualara sımsıkı sarılarak baş edebilir sıkıntılarıyla. Gönülden bir rahatlamanın esenliği vardır Yılmaz Yılmaz’ın hikâyelerinde. Cümlelerin sonuna gelince, derin bir nefes alıp her şeyin sahibi Rahman’a şükreder inanmış bir kalp.

Hayat zordur

Kitabın özeti olacak bir hikâye ile seslenmekte Yılmaz Yılmaz. “Hayatın Zorluğu Üzerine Notlar” adlı hikâyede, her insanın yaşayabileceği zorlukları sıralar yazar. Üzerinde durmadığımız, sıradan olarak gördüğümüz o kadar büyük zorluklar vardır ki oysa. Hatta hayatın kendisi başlı başlına bir zorluktur. Sabah kalkmak, kalabalıkların arasına karışmak, insanlarla uğraşmak, haksızlıklara boyun eğmek, zalimle uğraşmak ve akşam olunca yenilmiş bir kalple Allah’a sığınmak. Bütün bunlar, insanın bir gün içinde her zaman yaşayabileceği zorluklardan sadece bazılarıdır. Bir bir sevdiklerini kaybeder insan, bir ayrık otu gibi acılar kalır geriye. İşte, tam da böyle zamanlarında, yanında bir dost sesi ister insan. Tutunabileceği, ayakta kalabileceği bir sesin ardına düşer. Dosttur insanın ilacı. Yılmaz Yılmaz’ın hikâyelerini okurken, bir dost sesini yanı başında hisseder okuyucu.

Kitabın son hikâyesi “Uyanma.” Kısa ve öz bir anlatımla sonlandırmış Yılmaz Yılmaz kitabını. Bir vedadan daha çok, yeni bir başlangıcın cümleleriyle kapatmış kitabın sayfalarını. “Yoldan kalmayalım” diyerek, bol ışıklı sabahların hesabını yaparak dalmış derin uykulara. Umut varsa, gerisi gelecek ve aydınlık günlere uyanacaktır uyanmayı isteyen herkes.

Yılmaz Yılmaz, yeni hikâyeleriyle kendisinden yeni kitap bekleyenleri şaşırtmadı ve senenin son günlerinde, “Yıllardır Bir Ev” diyerek, yazma serüvenine yeni cümlelerle devam ettiğini göstermiş oldu. Hem de bir adım öne çıkarak.

Mustafa Uçurum yazdı

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2018, 15:31
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13