Esad Coşan Hocaefendi'den hac ve umreye dair

'Hac ve Umre', Mahmud Es’ad Coşan hocaefendinin hac ve umre sırasında veya hac ve umre konularında başka mekânlarda yaptıkları sohbetlerin ve yazılarının bir araya getirilmesi ve düzenlenmesi ile oluşturulan bir kitap... Cihat Demirci yazdı.

Esad Coşan Hocaefendi'den hac ve umreye dair

“Allahu Teâlâ hazretlerinin her işi hikmetlidir. O Hakîm’dir. Neylerse güzel eyler, hikmetli eyler. Bize emrettiği ibadetlerin de hepsi serâpâ insanoğlu için maddî ve mânevî, ruhî ve bedenî, ahlâkî faydaları ve hikmetleri ihtiva eder.”

Merhum Mahmud Es’ad Coşan hocaefendinin hac ve umre sırasında veya hac ve umre konularında başka mekânlarda yaptıkları sohbetlerin ve yazılarının bir araya getirilmesi ve düzenlenmesi ile oluşturulan kitabı “Hac ve Umre”, Server İletişim tarafından yayınlandı. Kitap, 4 Kasım 1996’da rahmetli Hocaefendi’nin Kâbe-i Müşerrefe’nin içine girdiği andaki duygularını ifade ettiği, kendi elyazısı ile yazılmış not kâğıdı ile bizleri karşılıyor. Kâbe’nin içinde bulunan mermerlerin silinmesi sebebi ile içeri girdiklerinde her yer toz duman içerisindedir ve Hocaefendi’nin cübbe ve çorapları tozlanır. İşte bu tozlu kıyafetleri için, “Onları artık giymeyip hatıra olarak tozlarıyla saklayacağım.” der. Tabii, Hocaefendi’nin de ifadesi ile, “Kâbe’nin içine girmek, herkese nasip olmayan çok büyük bir nimettir.”

Tüm ibadetler çokça hikmet ihtivâ eder ve Hac ibadeti de en hikmetli, en görkemli, en ihtişamlı ibadetlerdendir. Tabii ki bu hikmete râm olabilmek bu yolculuğa bu gözle bakabilmekle mümkündür. Burası Mekke’dir, Beytullah’tır, Medine’dir, Peygamber Mescidi’dir… Hadîs-i şerîfte, “Yeryüzünün en şerefli, en eski, en mübarek, en muazzam mescidi Kâbe’dir.” buyruluyor. Buranın edebi her şeyin önündedir. Buranın gereklerini yerine getirmek kadar hac ve umre ibadeti ve buradaki mekânların tarihini bilmek, ilgili hadîs-i şerîfleri okumak, duygu yoğunluğuna ulaşabilmek de önemlidir. Hocaefendi’nin sohbetlerinin bu yolculuk mevsimlerinde okunması işte bu yüzden kutsal topraklarda olan ve olamayan herkes için önemlidir. Bu mevsimde müslüman coğrafyasında ve müslümanın coğrafyasında kutsal toprakların iklimi hissedilmelidir ve bu iklim duygu dünyamıza, davranışlarımıza, gündemimize iz bırakmalıdır.

Duygu yoğunluğu oldukça yüksek, ilmi derinliği muazzam sohbetler

Bu minvalde Esad Coşan Hocaefendi’nin sohbetlerini okurken ister istemez o dünyaya kapı aralanıyor ve o iklim bizleri karşılıyor. Müslümanların hayat nizamında Hac mevsiminde gündemin Hac olması gerekmez mi? Günlerce konuşulması, gidenlerin törenlerle, dualarla uğurlanması, kalanların o hayale düşmesi, o günlerde kitapların karıştırılması, sohbetlerin dinlenmesi, muhabbetlerde mevzu edilmesi gerekmez mi? Aklımızın, gönlümüzün bir kenarında bu tatilde, bu yıllık izinde, bu ilk fırsatta bir Umre yolculuğu planlamak olmalı değil mi?

Hocaefendi’nin gönül dünyasında Allah indindeki önemli zaman, mekân ve insanların ayrı bir yeri vardır. Sohbetlerinde kolaylıkla yakalanabilen bu durum kandil gecelerine verdiği önemden veya Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi’de kılınan namazların kat be kat fazla sevap olduğunu sıkça ifade etmesinden yahut âlimlerin, ariflerin, salihlerin, evliyanın önemi üzerinden sıkça durmasından anlaşılabilir. Hac ve umre ibadetleri de Allah katındaki önemli mekânlarda ve önemli zamanlarda gerçekleştirilen çok mühim ibadetlerdir. Hocaefendi’nin bu nedenle sohbetlerinde çokça mevzu edinilmiş ve üzerinde çokça vurgu yapılmış bahislerdir bunlar.

Es’ad Coşan Hocaefendi, duygu yoğunluğu oldukça yüksek, ilmi derinliği muazzam, hadîs-i şerîfler üzerinden inşâ ettiği bu sohbetlerinde sıkmadan, yormadan, uzatmadan hatıraları gah ayrıntı bilgileri ile; gah sûfî edebinden damlalar gâh dünya müslümanlarına ilişkin tespitleri ile mutlaka okunması gereken bir sohbetler bütünü bırakmış arkasında… Kitap vesilesi ile Mehmed Zahid Kotku rahmetullâhi aleyh’in yüzerek haccettiğini öğreniyoruz mesela… Hac çeşitlerini, farklarını ve en sevaplı hac çeşidinin hangisi olduğunu anlatıyor bir sohbetinde… Hendek savaşında müşriklerin hendek kazılan küçük bir yer dışında kalan kısımlardan Medine’ye neden giremediklerini de bu kitaptan öğreniyoruz.

Kitap ayrıca Hocaefendi’nin Hac ve Umre’de bulundukları dönemlerde farklı konularda yaptıkları sohbetleri de ihtiva ediyor. Mesela Alasonyalı Cemal Öğüt’ü o beldelerde anmasının da bir hikmeti olmalı elbette…

Özellikle Hac ve Umre’nin ayrıntılarına dair sorulan sorulara Es’ad Hocaefendi’nin verdiği pratik cevapların sağladığı kolaylıklar kitabın dikkat çeken bir yönü.

Biz de “Bu kitap okunur.” diyerek Dünyabizim okurlarına acizane tavsiye ediyoruz.

Cihat Demirci 

Yayın Tarihi: 14 Ocak 2023 Cumartesi 09:00 Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2023, 09:13
YORUM EKLE

banner19

banner36