Erol Güngör'ü tanımak ister misin?

Kocav, Erol Güngör ile alakalı bir kitap ve bir dergi yayınladı.

Erol Güngör'ü tanımak ister misin?

Süleymaniye’de hizmet veren Kültür Ocağı Vakfı yeni döneme önemli bir eserle girdi: Kültür Ocağında Bir Mütefekkir: Erol Güngör. Yine Kocav’lı gençlerin çıkardığı Rengahenk isimli derginin de bu sayısı Erol Güngör arşivi için saklanacak bir dergi hüviyetinde.

Kültürlü ve inançlı bir müteffekir: Erol Güngör

 Erol GüngörKOCAV bir mütefekkir olarak örnek aldığı ve izinden gittiği Erol Güngör’e büyük bir vefa göstererek yayın dizisinin ilk kitabını 'Kültür Ocağında Bir Mütefekkir: Erol Güngör' ismiyle yayınladı. Erol Güngör Dizisinin ilk kitabı olarak neşredilen eser, Erol Güngör hakkında yürütülen bir dizi faaliyet ve çalışmanın ilk meyvesini oluşturuyor. Her yıl nisan ayında gerçekleştirilen Erol Güngör’ü anma toplantılarının kronolojik olarak sıralanmış metinlerini içeren bu ilk eserle birlikte ilerleyen zamanlarda Kocav yayınlarının bu anlamda ses getirecek eserlere imza atacağını umuyoruz, bekliyoruz.

Bu yayının tamamlayıcısı, Kocav’lı gençlerin çıkardığı “Söyleyecek Sözümüz Var” sloganıyla yayınlanan Rengahenk isimli dergi de bu sayısını Erol Güngör’e hasretmiş. Öyle ki Erol Güngör’ün ilk defa yayınlanan fotoğraflarını da burada görüyoruz. Sosyolog Prof Dr. M. Tayfun Amman ile Erol Güngör üzerine verimli bir söyleşi yapılmış. Şu satırlar altı çizilmesi gereken satırlar: “Modern çağda yaşadığımız kültür kırılmalarının yol açtığı dört önemli kusurun hiçbirisi yok Erol Güngör’de. Lisan kusuru yok, din kusuru yok, tarih kusuru yok, devlet kusuru yok. Ben bunları dört defo olarak isimlendiriyorum. Bugün baktığımızda modern aydınlarda bu dört defodan en az bir tanesi muhakkak var.”

 Erol Güngör’ün eserlerinin her biri birer genç kalem tarafından tetkike tabi tutulduğu dergide yer alan hatırlar da hayli dikkat çekici.

Erol Güngör’ün namaza başlama hikayesi

8077Erol Güngör’ü namaza başlatan adam olarak bilinen bir zamanların Soğanağa Camii imamı olan Emin Işık hoca, aynı mahallede oturdukları ve dostlukları olan Erol Güngör için şu konuşma şeklindeki diyaloğu 1984 yılında Türk Edebiyatı dergisinde kaleme almış:

“Siz o zamanlar, Soğanağa mahallesinde oturuyordunuz. Ben de Soğanağa camisinde imam idim. Mahalle kasabından et alırken annenle tanıştık. Validen bana “Evladım, Erol seni seviyor, belki sözünü dinler, ne olur söyle de namazlarına dikkat etsin.” demiş, ben de “Teyzeciğim merak etme, onun içi bizden” demiştim. Sonra bir vesile ile “Hoca benim için anneme, onun dışı gavur ama içi Müslüman demiş” diyerek takılmıştın. Ben de “ayol, siz bana düpedüz kızıl imam diyorsunuz, alınıyor muyum?” demiştim.

 O yıllarda bir “sosyal adalet” modası vardı. Ben de ara sıra hutbelerde İslam’da sosyal adalet konularına yer veriyordum. Bu da Mehmet Genç’le birlikte bana böyle bir ünvanı layık görmenize yetiyordu. Hadi benim de hoşuma gitmiyor değildi.”

 Dergi de özellikle Erol Güngör’ün dedesi Kırşehir Ahi Evran Camii İmam Hatibi Hafız Osman Efendi’ye atıf yapılmış ve özellikle dedesinin geçmişle olan irtibatında, tarih şuurunun oluşmasında büyük bir yere sahip olduğu vurgulanmış. Erol Güngör’ü tanımak isteyenler için giriş mesabesinde bir dergi Rengahenk.

 

Kâmil Büyüker bildirdi

Yayın Tarihi: 11 Ekim 2009 Pazar 10:26 Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2016, 15:44
banner25
YORUM EKLE

banner26