Erkam olmalı, işe kendimizle başlamalıyız

Sahabeden Erkam, yeni Müslüman olmuş ve evini risalet davasına adamıştı..

Erkam olmalı, işe kendimizle başlamalıyız

Erkam, İslam yollarında adımlar atmış çoğu insanın tanıdığı bir isimdir. Ve Erkam’ı tanıyan herkesin Darû’l Erkam’dan da haberi vardır. Muhammed Emin Yıldırım’ın Siyer Yayınları’ndan çıkan kıymetli eseri Nebevi Eğitim Modeli Darû’l Erkam ile kutlu medreseye yolculuk yaparak Darû’l Erkam’ı daha yakından tanıma fırsatı bulduk.

Yazarımız, kitabın giriş bölümünü Erkam’ın hayatına ve Darû’l Erkam’ın oluşum sürecine ayırmış. Sa’d İbn Vakkas’ın ilk müşrik kanını akıtması ile bir avuç Müslümanın muhafaza edilmeye ve yetiştirilmeye ihtiyacı olduğunu düşünmeye başlar Resulullah ve hüzünlenir. İşte böyle zor bir durumdayken Allah O’na Erkam’ı gönderir. Arayış içersinde olan Erkam gerçekleri öğrenmek için Allah Resulune gelir ve O’nu tasdik ederek ilklerden olur. O dönemlerde yeni evlenen Erkam, evini risalet davasına adayarak hem Peygamberimiz hem de ümmeti için kıymetli bir yer edinmiştir.Muhammed Emin Yıldırım, Nebevi Eğitim Modeli

Darû’l Erkam’ın talebelerini başarıya ulaştıran 12 kavram

Yıldırım, kitabının giriş bölümünden sonra Darû’l Erkam’ı dört bölümde ele almıştır. Birinci bölümde Darû’l Erkam’a seçilen talebeler hakkında tek tek kısa ve öz bilgi vermiş. Bu vesileyle okuyucunun az da olsa sahabiler hakkında bilgi edinmesine, daha geniş bilgi için de bu konuya ilgili ve meraklı okuyucuların araştırmasına vesile olmuştur. İkinci bölümde yazarımız talebelerin eğitim usulleri hakkında bilgi vermiş. Bu eğitim usulleri, özellikle günümüzde Darû’l Erkam misali evler, medreseler oluşturmak isteyenler için bir yöntem olmuştur. Üçüncü bölümde Kur’an-ı Kerim’in nüzul süreci ve Darû’l Erkam hakkında bilgi vermiştir. Dördüncü bölümde de Darû’l Erkam’ın talebelerini başarıya ulaştıran 12 kavramı tek tek açıklayarak sıralamıştır. Ve sonuç bölümüyle kitabı nihayete erdirmiştir.

İki bölüm var ki okudukça okuyasım geldi, hiç bitmesinler istedim; dördüncü bölüm ve sonuç. Her kavram, okuyucuyu kendine getiren her anlam içinde ayrı bir derinliği barındırıyor. Bu derinlikler üzerine yazılanlar bitmez, bitmemeli.

Darû’n Nedveleri, Ebu Cehilleri engellemek, Ebû Bekirler, Osmanlar, Ömerler, Haticeler, Erkamlar yetiştirmek için sayısını arttırmalıyız Darû’l Erkam’ın. Peygamber Efendimizi örnek alıp öncü olmalıyız. Bunun için de işe kendimizle başlamalıyız. Erkam olmalıyız; kendimizi, evimizi, elimizdekileri adamalıyız. Ve her zaman öğrenmek için, ilim için gecesini gündüzüne katan ashabın yolunda olmalıyız. İşte o zaman amacımıza ulaşmış olacağız biiznillah.

Merve Toprak yazdı

Yayın Tarihi: 12 Kasım 2012 Pazartesi 11:44 Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2018, 11:04
YORUM EKLE

banner19

banner36